TÜRKİYE BES’LENİYOR ÇORLU’DA

Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Noyan Doğan moderatörlüğünde Habertürk’te yayınlanan Bakış Programında yer alan “Türkiye BES’leniyor” Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.
27.11.2018
327 kez okundu

Habertürk’te yayınlanan Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Noyan Doğan moderatörlüğündeki Bakış programında “Türkiye BES’leniyor” Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Batı Eğitim Salonu’nda gerçekleşen programda Çorlu TSO Başkanı İzzet Volkan, Meclis Başkanı Erdim Noyan, Çorlu Borsası Başkanı Yüksel Ertan ve Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Yönetim Kurulu Başkanı Taylan Türkölmez, Noyan Doğan’ın sorularını yanıtladı. ‘Kobilerin tasarrufa etkisi ne kadar?’, ‘Çorlu, otomatik BES’e nasıl bakıyor?’, ‘Çorlu TSO, tasarruf için neler yapıyor?’ gibi sorular cevapları buldu.


TÜRKİYE’DEKİ EN DÜŞÜK İŞSİZLİK ORANI ÇORLU’DA
Çorlu hakkında Doğan’a bilgiler veren Çorlu TSO Başkanı İzzet Volkan, 55 ilden büyük Çorlu’nun Türkiye’deki işsizlik oranlarının en düşük seviyelerde olduğunu söyledi. Volkan, “Çorlu TSO 7 binden fazla üyesi ile başta tekstil olmak üzere çok sayıda sanayi kuruluşu bünyemizde barındırıyoruz. Trakya’nın en büyük ve tek A sınıfı standartlarında odasıyız. Bölgemizde 29 ülkeye ihracat yapılıyor. Ayrıca Türkiye’deki en düşük işsizlik oranına sahip kent konumundayız” dedi.
ÇORLU, TARIM VE SANAYİ KENTİ
Doğan’ın sorularını yanıtlayan Çorlu Borsası Başkanı Yüksel Ertan da Çorlu’nun hem sanayi hem de tarımın iç içe olduğu ender bölgelerden biri olduğunu belirtti. Ertan, “Bizler Çorlu Borsası olarak çiftçilerimize tarıma dayalı kalkınma modeli ile hizmet ediyoruz. Tarım ve sanayinin iç içe olduğu ender bölgelerden birinde yaşıyoruz. Bu nedenle de Çorlu’da 3 bin çitçimiz var. Çiftçilerimiz, en modern tekniklerle çiftçilik yapıyor. Tek bir sıkıntımız var. O da çiftçilerimizin devletimizden kiraladığı arazilere bir türlü destek çıkmıyor. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) giremediği için çiftçimiz bu nedenle yeterli devlet desteği alamıyor. Bunun önüne geçilip bir an önce çözüm bulunması gerekiyor” dedi.


EN BÜYÜK SIKINTI ÇEVRESEL SORUNLAR
Çorlu TSO Meclis Başkanı Erdim Noyan da, bölgemizde devam eden Dünya’nın en büyük çevre koruma eylem planı olan Derin Deşarj hakkında Doğan’a bilgiler verdi. Noyan, “Bölgemizde özellikle 1980 sonrasında sanayi gelişti ve çevresel sorunlar ile karşılaştı. Çevre koruma kapsamında son zamanlarda Ergene Havzası Eylem Koruma Planı yapıldı. Bu planda Derin Deşarj ile sanayi firmalarımızın atıkları çevre kirliliğine sonuç yaratmadan denize deşarj edilecek. Bunların dışında OSB’ler kurularak çevre atıkları arıtma tesislerine yönlendirildi. Derin Deşarj ile çevresel boyutta önemli gelişmeler kazanılacak” dedi.
OKS’NİN FAYDALARI ANLATILDI
Çorlu’da bulunmaktan son derece büyük keyif duyduğunu dile getiren Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Yönetim Kurulu Başkanı Taylan Türkölmez, Otomatik Katılım Sistemi (OKS) hakkında firmalara ve oda başkanlarına bilgiler verdi. Türkölmez, “Çorlu’nun 56 firması en başarılı ilk 500 firma arasında. Bunlar çok ciddi rakamlar. 5-9 arası çalışanı olan tüm firmaların OKS’sini tamamladık. Bugün itibari ile 15 milyon kişinin sisteme girişleri yapıldı. OKS Türkiye’ye yabancı bir uygulama değil. Biliyorsunuz ki Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) tüm dünyada başarılı bir uygulama oldu. OKS gibi bir uygulamada işveren sayesinde kalıcı oluyor. Ülke olarak büyümeye çalıştığımız bu günlerde çalışan kalitesi de iyi olmalı. Bu süreçte yatırım yapmaya devam etmeliyiz ki kaliteli hayat standartlarına ulaşalım” dedi.
SORU-CEVAP ŞEKLİNDE SONA ERDİ
Program daha sonra toplantıya katılan oda başkanları, firma yetkilileri ve KOBİ’lerin soruları ile sona erdi.


Tutku AKBAŞ