kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Tuğrul Türkeş, “Devlet sırlarını açığa çıkarmaktan yargılanmalıdır’

Devlet sırrı değil, suçtur

CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Muharrem Erkek, TBMM Genel Kurulunda, elinde “adalet” yazan bir pankartla yaptığı konuşmada CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’na nasıl bir hukuksuzluk yapıldığını, adaletin nasıl yok edildiğini ayrıntılarıyla anlattı.
Erkek, Berberoğlu’nun tutuklanması kararını veren hâkim ile ilgili de çok ilginç bir anıyı paylaştı.
Bunun için “yargının siyasallaşmasının örneği” diyen Erkek’in konuşması ve kürsüden bahsettiği anının fotoğraf ektedir.
İlerleyen dakikalarda AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş’a sataşmadan dolayı yanıt veren Muharrem Erkek, Berberoğlu’nun tutuklanmasıyla devlet sırrının ilgisi olmadığını söyledi ve “Enis Berberoğlu tutuklandıysa o silahlar terör örgütüne gidiyor demektir. Bu devlet sırrı değil, suçtur! O zaman silahların Türkmenlere gitmediğine dair yemin eden Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş de devlet sırlarını açığa çıkarmaktan yargılanmalı” dedi.


Din Kültürü dersi 2 saate çıkıyor, Biyoloji dersi 2 saate iniyor
2017-2018 eğitim öğretim yılında Anadolu Liseleri’nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi, haftada bir saatten iki saate çıkarıldı. Bununla birlikte, Biyoloji dersinin sayısı da 3 saatten 2 saate indirildi.
Sözcü’den Yurdagül Uygun’un haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesi’ni, Tebliğler Dergisi’nde yayınlandı. Buna göre, 2017-218 eğitim-öğretim yılında Anadolu ve Fen Liseleri’nde daha önce haftada bir saat olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi, haftada iki saate çıkarıldı. Müzik dersi de 1 saatten 2 saate çıkarıldı
Bununla birlikte, 9 ve 10’uncu sınıflarda 3’er saat olan Biyoloji dersi ise 2’şer saate indirildi. 11’inci sınıfta 2 saat olan Felsefe dersi ise hem 10 hem de 11’inci sınıflarda haftada 2 saat olarak okutulacak. Her sınıf için haftada bir saat olan Görsel Sanatlar ve Müzik dersi de 1 saatten 2 saate çıkarıldı.
Yabancı dil dersi 4 saate indirildi
Tarih dersi İmam Hatip ve Anadolu İmam Hatip Liseleri hariç olmak üzere diğer liselerin 11.sınıflarında 2 saat okutulacak.
Eğitim Uzmanı Alaaddin Dinçer: ‘Biyoloji dersinin iki saate inmesini anlamak mümkün değil’
“Müfredat değişikliklerinin gelecek eğitim öğretim yılında 9.sınıflarda yürürlüğe konulacak olması nedeniyle haftalık çizelgelerde bu değişikliklere paralel düzenlemeler yapıldığı anlaşılıyor” diyen Eğitim Uzmanı Alaaddin Dinçer, bunu anlamanın mümkün olduğunu ancak biyoloji dersini 3 saatten 2 saate düşürmeyi anlamanın mümkün olmadığını vurguladı.
Dinçer, “Ayrıca din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin 1 saatten 2 saate çıkarılmasının zamanın ruhuna, toplumun bir bölümünün genel hassasiyetlerine ve taleplerine uygun bir değişiklik olduğu değerlendirmeleri yapılabilir. Şaşırmadığımızı ifade etmeliyim. Ancak toplumun tamamının bu yönde taleplerinin olmadığı hepimizin malumu. Bu dersin zorunlu olmaktan çıkarılmasını isteyen toplum kesimleri için liselerde din dersinin 2 saate çıkarılmış olmasını kendilerine yapılmış bir ötekileştirme tutumu olarak görebilirler” diye konuştu.


GÜNÜN SÖZÜ
Yağmur yağdı, her taraf çamur oldu. Bir katır geldi çamura bastı. Ayağı iz yaptı. Güneş çıktı, sular çekildi, her taraf kurudu. O çukura bir başka katır işedi. Bir yaprak kurudu düştü, yaprağın üzerine bir sinek kondu. Arkadan rüzgar vurup yaprak sallandıkça 'Var mı benden büyük kaptan?!' diyordu. Bizim hâlimiz bu sineğe benzer. Herkes kendi haddini bilecek.
Mevlana Celaleddin Rumi

 

Yazarın Diğer Yazıları

GENÇLERİN UMUT KAPISI İSTANBUL'DA 20 MİLYON NÜFUS YAŞIYOR

GENÇLERİN UMUT KAPISI İSTANBUL'DA 20 MİLYON NÜFUS YAŞIYOR

Türkiye nüfusunun yüzde 20'si İstanbul'da yaşıyor (Türkiye coğrafyasının yüzde 0.75’i). TÜİK verilerine göre, 2016 sonu itibariyle nüfus 14 milyon 657 bin, resmi olmayan tahminlere göre 20 milyonu aşı...
İşçi ve memur oyalanıyor

İşçi ve memur oyalanıyor

“MEMUR ve emekliye yüzde 3 zam önerisi nedir? Bu kitle ile dalga geçmekten başka bir şey değildir.”
Deprem bir doğa olayıdır, afeti ise çoğu zaman insanlar yaratır!

Deprem bir doğa olayıdır, afeti ise çoğu zaman insanlar yaratır!

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Cemal Gökçe, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 18. yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada “Ülke topraklarımızın yüzde 92’si deprem tehlikesi altında; y...
İstanbul-Trakya depreme hazır mı?

İstanbul-Trakya depreme hazır mı?

Elektrik Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası ve Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubelerimizden oluşan çalışma grubumuzun hazırla...
ANKET
Sizce Çorlu nun en büyük sorunu nedir?
Sizce Çorlu nun en büyük sorunu nedir?
Sonuçları Göster