kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Tuğrul Türkeş, “Devlet sırlarını açığa çıkarmaktan yargılanmalıdır’

Devlet sırrı değil, suçtur

CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Muharrem Erkek, TBMM Genel Kurulunda, elinde “adalet” yazan bir pankartla yaptığı konuşmada CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’na nasıl bir hukuksuzluk yapıldığını, adaletin nasıl yok edildiğini ayrıntılarıyla anlattı.
Erkek, Berberoğlu’nun tutuklanması kararını veren hâkim ile ilgili de çok ilginç bir anıyı paylaştı.
Bunun için “yargının siyasallaşmasının örneği” diyen Erkek’in konuşması ve kürsüden bahsettiği anının fotoğraf ektedir.
İlerleyen dakikalarda AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş’a sataşmadan dolayı yanıt veren Muharrem Erkek, Berberoğlu’nun tutuklanmasıyla devlet sırrının ilgisi olmadığını söyledi ve “Enis Berberoğlu tutuklandıysa o silahlar terör örgütüne gidiyor demektir. Bu devlet sırrı değil, suçtur! O zaman silahların Türkmenlere gitmediğine dair yemin eden Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş de devlet sırlarını açığa çıkarmaktan yargılanmalı” dedi.


Din Kültürü dersi 2 saate çıkıyor, Biyoloji dersi 2 saate iniyor
2017-2018 eğitim öğretim yılında Anadolu Liseleri’nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi, haftada bir saatten iki saate çıkarıldı. Bununla birlikte, Biyoloji dersinin sayısı da 3 saatten 2 saate indirildi.
Sözcü’den Yurdagül Uygun’un haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesi’ni, Tebliğler Dergisi’nde yayınlandı. Buna göre, 2017-218 eğitim-öğretim yılında Anadolu ve Fen Liseleri’nde daha önce haftada bir saat olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi, haftada iki saate çıkarıldı. Müzik dersi de 1 saatten 2 saate çıkarıldı
Bununla birlikte, 9 ve 10’uncu sınıflarda 3’er saat olan Biyoloji dersi ise 2’şer saate indirildi. 11’inci sınıfta 2 saat olan Felsefe dersi ise hem 10 hem de 11’inci sınıflarda haftada 2 saat olarak okutulacak. Her sınıf için haftada bir saat olan Görsel Sanatlar ve Müzik dersi de 1 saatten 2 saate çıkarıldı.
Yabancı dil dersi 4 saate indirildi
Tarih dersi İmam Hatip ve Anadolu İmam Hatip Liseleri hariç olmak üzere diğer liselerin 11.sınıflarında 2 saat okutulacak.
Eğitim Uzmanı Alaaddin Dinçer: ‘Biyoloji dersinin iki saate inmesini anlamak mümkün değil’
“Müfredat değişikliklerinin gelecek eğitim öğretim yılında 9.sınıflarda yürürlüğe konulacak olması nedeniyle haftalık çizelgelerde bu değişikliklere paralel düzenlemeler yapıldığı anlaşılıyor” diyen Eğitim Uzmanı Alaaddin Dinçer, bunu anlamanın mümkün olduğunu ancak biyoloji dersini 3 saatten 2 saate düşürmeyi anlamanın mümkün olmadığını vurguladı.
Dinçer, “Ayrıca din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin 1 saatten 2 saate çıkarılmasının zamanın ruhuna, toplumun bir bölümünün genel hassasiyetlerine ve taleplerine uygun bir değişiklik olduğu değerlendirmeleri yapılabilir. Şaşırmadığımızı ifade etmeliyim. Ancak toplumun tamamının bu yönde taleplerinin olmadığı hepimizin malumu. Bu dersin zorunlu olmaktan çıkarılmasını isteyen toplum kesimleri için liselerde din dersinin 2 saate çıkarılmış olmasını kendilerine yapılmış bir ötekileştirme tutumu olarak görebilirler” diye konuştu.


GÜNÜN SÖZÜ
Yağmur yağdı, her taraf çamur oldu. Bir katır geldi çamura bastı. Ayağı iz yaptı. Güneş çıktı, sular çekildi, her taraf kurudu. O çukura bir başka katır işedi. Bir yaprak kurudu düştü, yaprağın üzerine bir sinek kondu. Arkadan rüzgar vurup yaprak sallandıkça 'Var mı benden büyük kaptan?!' diyordu. Bizim hâlimiz bu sineğe benzer. Herkes kendi haddini bilecek.
Mevlana Celaleddin Rumi

 

Yazarın Diğer Yazıları

Laik eğitime ders saati tırpanı

Laik eğitime ders saati tırpanı

CUMHURİYET değerlerine dair dersler, devamsızlıklara kurban edilecek. Bilim dersleri daha az, din dersleri daha çok görülecek. Ders saati azaltılan alanlardaki öğretmenlerin akıbeti ise meçhul. Korku ...
Adalet yoksa zulüm vardır

Adalet yoksa zulüm vardır

ÜLKENİN OHAL ile yönetildiği, bölücü-gerici saldırılarının arttığı, toplumun ayrıştırıldığı, her gün şehitlerin acısıyla ailelerin kahrolduğu, can güvenliğinin kalmadığı, kadına yönelik ayrımcılıkları...
20 Temmuzda bir başka darbe yaptılar  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu diyor ki:

20 Temmuzda bir başka darbe yaptılar CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu diyor ki:

"Yorgun değiliz, kararlıyız! Gün gelecek bugün adaletsizliği yaratanlar için de adalet geçerli bir kavram olacak. Adalet bu ülkede yaşayan 80 milyon insanın hak ettiği bir olgudur. Kararlılık ve aziml...
Atatürk: “Adaletin olmadığı bir  ülkede hiçbir şey yoktur!..”

Atatürk: “Adaletin olmadığı bir ülkede hiçbir şey yoktur!..”

​İKİ liderin en masum demokratik haklardan biri olan protesto yürüyüşüne bakış açıları çok farklı! Merhum 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel:
Adaletin olmadığı ülkede barış olmaz

Adaletin olmadığı ülkede barış olmaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması ardından bugün Ankara’dan İstanbul’a ‘Adalet Yürüyüşü’nü başlattı. Güvenpark’tan başlayan yürüyüşün 23 ...
Firma Rehberi
ANKET
Sizce Çorlu nun en büyük sorunu nedir?
Sizce Çorlu nun en büyük sorunu nedir?
Sonuçları Göster
FİRMA REHBERİ
Temizlik
Bilişim
İç Mimarlık - Dekorasyon