TÜ’DEN ‘GÖNÜL ELÇİLERİ ÇOCUK AKADEMİSİ’ PROJESİ

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun eşi Dr. Nilgün Tabakoğlu’nun önderliğinde hayata geçirilen özellikle çocukların dünyasına yepyeni ufuklar katan ‘Gönül Elçileri Çocuk Akademisi’ projesi kapsamında Edirne Gazi İlkokulu öğrencileri ağırlandı.
16.04.2019
177 kez okundu

Kapılarını Edirne’nin ilköğretim okullarındaki çocuklara açarak onların düşünce dünyasına yepyeni ufuklar kazandırmayı, çocukları üniversiteyle tanıştırarak, farklı atölye çalışmaları aracılığıyla değerler eğitimi vermeyi hedefleyen Trakya Üniversitesi, projenin üçüncü atölyesinde, Edirne Gazi İlkokulunda 3. ve 4. sınıflarda eğitim gören 19 öğrenciyi ağırladı. Öğrenciler, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Trakya Üniversitesi Meriç Kenarı Sosyal Tesisleri, Sultan 2. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Selimiye Camii ve Millet Kıraathanesi’ni gezerek çeşitli atölye çalışmaları gerçekleştirdi.
GÜZEL SANATLAR ÖĞRENCİLERE TANITILDI
Dr. Nilgün Tabakoğlu’nun fikri ve gayretleriyle hazırlanan, Trakya Üniversitesinin farklı fakültelerinden hocaların ‘Gönül Elçisi’ olarak, tamamen gönüllü bir şekilde görev aldığı akademinin üçüncü misafirleri olan Edirne Gazi İlkokulu öğrencileri, gezinin ilk bölümünde, Trakya Üniversitesi Karaağaç Yerleşkesi’ndeki Güzel Sanatlar Fakültesini, Resim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Kerem İşcanoğlu eşliğinde gezdi. Doç. Kerem İşcanoğlu, öğrencilere Güzel Sanatlar Fakültesi binası olarak kullanılan Karaağaç tarihi Tren Garı binasının tarihçesi ve mimari özelliği ile ilgili bilgi vererek fakülteyi gezdirdi. Doç. İşcanoğlu ardından İlhan Koman Heykel ve Resim Müzesi’nde resim ve heykeller ile ilgili öğrencilere bilgi verdi. Daha sonra heykel ve resim atölyeleri ziyaret edilerek heykel ve resimlerin nasıl yapıldığı ve yapım aşamasında hangi malzemeler kullanıldığı hakkında öğrencilere bilgi verildi. KÜTÜK EV YAPTILAR
Daha sonra öğrencilere Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esma Mıhlayanlar, mimarlık eğitimi verdi. Doç. Dr. Mıhlayanlar öğrencilere mimarlık mesleğinin ne olduğu ve ahşaptan yapılan ‘kütük ev’in nasıl yapıldığı ile ilgili bilgi vererek evin bir maketini öğrencilere gösterdi. Sunumun ardından hazırlanan ahşap parçaları öğrencilere dağıtarak uygulamalı olarak kütük ev yapma atölyesi gerçekleştirildi.


KÜLTÜR GEZİSİ DÜZENLENDİ
Keyifli atölye çalışmasından sonra öğrenciler, Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Sultan 2. Bayezid Külliyesi ve Sağlık Müzesi Öğr. Gör. Hakan Akıncı eşliğinde kültür ve sanat gezisi gerçekleştirdi. Gezinin ilk durağında Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi ve Sağlık Müzesi ziyaret edildi. Öğr. Gör. Hakan Akıncı, külliye binalarının tarihçesi ve önemini anlatarak öğrencilere darüşşifa ve medreseyi gezdirdi. Ayrıca Öğr. Gör. Akıncı, öğrencilere, geleneksel tıbbın ulaştığı nokta ve buradaki sağlık hizmetleri ile verilen eğitim konusunda bilgi verdi. Programın devamında, Öğr. Gör. Hakan Akıncı eşliğinde, Edirne’nin ve medeniyetin en önemli eserlerinden Selimiye Camii gezildi. Öğr. Gör. Akıncı, Selimiye Cami’nin tarihçesi ve mimari özellikleri hakkında öğrencileri bilgilendirdi. 
ATÖYLE ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK
Trakya Üniversitesi Gönül Elçileri-Çocuk Akademisi projesi, her hafta Çarşamba günleri farklı çocukların ağırlanacağı atölye ve değerler eğitimi çalışmalarıyla devam edecek. Bu doğrultuda, 2018-2019 eğitim öğretim yılının sonuna kadar her Çarşamba günü, gastronomi, mimarlık, mühendislik, güzel sanatlar başta olmak üzere farklı alanları kapsayan atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. Her atölye çalışmasının misafirleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen farklı ilköğretim okullarında okuyan öğrenciler olacak.


İHA