TRAKYA’NIN EN BÜYÜK ET TESİSİ HİZMETE AÇILDI

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Trakya’nın en büyük, Türkiye’nin ise ikinci büyük et kombina tesisi olan Malkara Et Kombina Tesisinin açılış töreni gerçekleşti.
19 03 2019
1548 kez okundu

Malkara ilçesinin Çavuşköy Mahallesi’nde gerçekleşen açılış törenine; CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İçöz, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, Siyasi Partilerin temsilcileri ve yöneticileri, Malkara mahalle muhtarları, STK Temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.


MALİYETİ 35 MİLYON TL
Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi Başkanı Bülent Doğan; “Bugün burada açılışını yaptığımız tesis Trakya’nın en büyük, Türkiye’nin de ikinci en büyük et kombina tesislerinden biri olarak üretimdeki yerini alacaktır. Trakya’nın en yoğun hayvan yetiştirilen bölgesinde olması nedeniyle tesisimizin Malkara’da yapılması uygun görülmüştür. Tesisin inşaatına 2017 yılı Mart ayında başlandı. Maliyeti ise; 35 milyon Türk Lirasıdır. Toplam inşaat alanımız 12 bin 500 metre karedir. Tesisimizde kesimhane, soğuk hava depoları, et işleme alanları, laboratuvar, doktor ve veteriner odaları, revir, personel soyunma odaları, yemekhane, kafeterya, yönetim odaları, seminer salonu ve misafirhane bulunmaktadır. Tesisimiz günlük 600 küçük baş hayvan, 400 büyük baş hayvan kesimi yapabilecek, tüm hijyen şartlarını sağlayan modern bir tesistir. Ayrıca bünyesinde sakatat saklama odaları da bulunmaktadır. İçinde bulunan arıtma tesisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmış, standartları yerine getiren modern bir arıtma tesisidir. Sosyal Belediyecilik anlayışının en önemli araçlarından biri olarak üretimi destekleyen projeleri önümüze koyan Başkanımız Kadir Albayrak’a ve Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul’a teşekkürlerimi iletiyorum”  ifadelerini kullandı.
MALKARA TRAKYA’NIN MARKA İLÇESİ OLACAK
Bülent Doğan’ın ardından Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul bir konuşma gerçekleştirerek, “Bugün hepimizin bayramı. 5 yıl önce sizlere vermiş olduğumuz sözü yerine getirmenin mutluluğunu ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Nefes aldığımız bu topraklara vefa borcumuz var. Burada açılışını gerçekleştireceğimiz tesis, sadece büyük bir binadan ibaret değil. Malkara’nın ve Trakya Bölgesi’nin ekonomik anlamda kaderini değiştirecek, bölgemizde hayvancılığın markalaşmasının önünü açacak bir tesis. Malkara’mıza, Tekirdağ’ımıza ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun. Bu tesis sayesinde ilçemizdeki birçok genç kardeşimize iş imkânı sağlanacak. Hayvancılıkla geçimini sağlayan hemşerilerimiz de daha hızlı, daha rahat ve daha kaliteli hizmet alacak. İlçemize, bölgemize ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayacak. Hayvancılıkla uğraşacak vatandaşlarımızı rahatlatacak, Trakya Bölgemizin en büyük et entegre tesisini açacağız. Bu tesisin yapımında büyük emekleri olan, Malkara’ya tarihi boyunca yapılmayan hizmetleri yapan çok sevgili Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a teşekkür ediyorum. Biraz sonra açılışını gerçekleştireceğimiz tesis ile Malkara ilçemizin kaderini değişecek. Malkara’mız Trakya Bölgesi’nin marka ilçesi haline gelecektir. Halkımıza hayırlı olmasını diliyor, saygılar ve sevgiler sunuyorum” dedi.


BESİCİLER ALIN TERİNİN KARŞILIĞINI ALACAK
Törende konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Bugün Tekirdağ için çok önemli bir gün. Kırsal Kalkınmayı Destekleme ve Hayvancılığı Geliştirme Projelerimiz kapsamında en büyük yatırımlarımızdan biri olan Malkara Çavuşköy Et Kombinası’nın açılışını gerçekleştiriyoruz. Gelişen sanayisi, ticaret merkezleri, liman, havaalanı ve ulaşım imkânları ile cazibe merkezi haline gelen Tekirdağ, aynı zamanda tarım ve hayvancılıkta da önde gelen illerden biridir. Tekirdağ tarım ve hayvancılığın Türkiye’deki başkentidir. Türkiye’de üretilen buğdayın 20’de 1’i, ayçiçeğinin yüzde 33’ü, kanolanın yüzde 66’sı, arpanın yüzde 3’ü, üzümün yüzde 2’si burada üretiliyor. Türkiye’nin buğday üretimi dekar başına ortalama 251-270 kilogram iken, ilimizde 510 kilograma ulaştık. Bu sayısal veriler Tekirdağ’ın tarımsal üretimde, ülke ekonomisinde ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu açık bir şekilde gösteriyor. Tarım ve hayvancılık her zaman ekonominin temeli olmuştur. Hepimizin bildiği gibi çiftçilik ve yetiştiricilik halkımızın en temel geçim kaynağıdır. Milli imkânlarla üretim yapmayı ve kalkınmayı esas alan Cumhuriyet felsefesi, ülkemizde kırsal kalkınmanın önünü açmıştır. Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, ‘Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan köylüdür. O halde, herkesten daha çok refah, mutluluk ve servete hak kazanmış ve lâyık olan köylüdür… Köylünün çalışmasının sonuçları ve verimlerini, kendi yararı lehine son dereceye çıkarmak, ekonomik siyasetimizin temel ruhudur’ diyerek bu konuya dikkat çekmiştir. Biz de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak tarımsal kalkınmaya büyük önem veriyoruz. Tarım ve hayvancılık, Büyükşehir Belediyemizin ana vizyonları arasındadır. Göreve geldikten sonra kurduğumuz ilk daire Tarımsal Hizmetler Dairesi’dir.”
ET ÜRETİMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK
“Geride bıraktığımız üç buçuk yıl boyunca çok önemli çalışmalar yaptık. Kaba yem açığının giderilmesi için çalışmalar yaparak 100 bin dönüm merayı iyileştirdik ve kaba yem üretimini dört katına çıkardık. Yetiştiricilerimize küçükbaş ve büyükbaş hayvan hibe ettik. Manda yetiştiriciliğine büyük katkı sağladık. Arıcılığı geliştirmek için üreticilerimize arı ve kovan desteği sağladık. Süleymanpaşa İlçemizde Toptancı Sebze ve Meyve Hali inşa ediyoruz. Deniz Ürünleri Halimizi bitirmek üzereyiz. Yapmış olduğumuz tüm bu özel yatırımlar içerisinde Çavuşköy Et Kombinası’nın çok önemli bir yeri var. Bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz tesis Trakya’nın en büyük; Türkiye’nin ise ikinci büyük, et kombinasıdır. Projede 9 bina ve 1 arıtma tesisi yer almaktadır. İnşa ettiğimiz tesiste et kombinası binası, idari bina, sosyal tesis binası, güvenlik binası, yakma binası, gübre deposu, trafo binası, su deposu ve kantar binası bulunuyor.  Malkara Çavuşköy Et Kombinası’nı hizmete sunarak besicilerimiz için bir katma değer sağlamış oluyoruz. Besicilerimiz emek ve alın terinin karşılığını alacaklar. Bu dev yatırım bölgemizdeki et üretimine büyük katkı sağlayacak. Açılışını gerçekleştirdiğimiz bu tesisin halkımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.


KURDELE KESİMİYLE AÇILDI
Başkan Kadir Albayrak’ın ardından konuşmalarını gerçekleştiren Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Enez Kaplan da Malkara Et Kombina Tesisi’nde emeği geçen herkesi tebrik ederek, tesisin başta Tekirdağ halkı olmak üzere tüm Trakya Bölgesi’ne hayırlı olmasını temennisinde bulundular. Malkara Et Kombina Tesisi açılış töreni yapılan konuşmaların ardından kurdele kesimi ve protokol üyelerinin tesisi gezmesi ile son buldu.
Erdi KURU

Firma Rehberi
Whatsapp
google_160x600