TRAKYA’NIN 1 NUMARASI OLACAĞIZ

Çorlu Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi seçimleri öncesi Çorlu’da bulunan Esnaf Odaları bir araya gelerek yönetime talip olduklarını açıkladı.
10.02.2018
1064 kez okundu

Çorlu’da bulunan Pazarcılar, Madeni Eşyalar, Kahveciler, Bakkallar, Berberler Odası ve Yeni Sanayi Sitesi Kooperatifi, 18 Şubat’ta yapılacak olan Çorlu Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi seçimlerinde yönetime talip olduklarını açıkladı. Oda başkanları adına konuşan Çorlu Bakkallar Odası Başkanı Yusuf Gümüş, “Gündemimizde 18 Şubat 2018 tarihinde yapılacak olan Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi’nin olağan kongresi var. Biz Çorlu Pazarcılar Odası Başkanı Enver Şengelir, Madeni Eşyalar Odası Başkanı Rüstem Duman, Kahveciler Odası Başkanı Yıldız Filiz, Berberler Odası Başkanı Coşkun Tokgöz, Yeni Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Turna ve Bakkallar Odası Başkanı Yusuf Gümüş olarak kongrede yönetime adayız. Trakya’nın en büyük yaşam merkezi Çorlu’da 15 bine yakın esnafımız ile dinamik bir yapıya sahibiz. Mevcut kooperatif yönetimi bu büyümeye ayak uydurabiliyor mu? Bu konuda çok çarpıcı olduğunu düşündüğüm bir konuyu paylaşmak istiyorum. Örneğin yakın civarımızda bin 500 nüfusa sahip kooperatifimiz, 35 milyon kredi dağıtırken, 10 kat büyük Çorlu’da 15 bin esnafa sadece 53 milyon TL kredi kullandırılmıştır. Onlarla orantılı olarak düşünürsek eğer, 350 milyon TL kredi kullandırtmamız gerekir diye düşünüyorum. Devletimizin sunduğu bu kredileri esnafımıza kullandırırsak şüphesiz çok büyük katkı sağlanacak. Değerli esnaf arkadaşlarımız, kooperatif arasındaki prosedürleri yerine getiremediği için ya iletişim kopukluğundan dolayı kullanamıyor. Bizler öncelikle daha dinamik ve daha enerjik bir yapıya kooperatifimizin dönmesi için adayız. Çünkü her geçen gün çoğalan esnafımıza yetersiz kalan kooperatifte kan değişikliği yapılması için adayız. Devletimizin esnafa verdiği kredileri esnafa tanıtmak için adayız. Esnafı iyi tanıdığımız için bu yönetime adayız. Kooperatifte ulaşılabilir olacağız ve esnafa yakışır bir tesis kazandıracağız. Çorlu Kooperatifi 30 yıldır aynı yönetimle yönetiliyor ve dışında herhangi bir boya dahi bulunmuyor. Hepimiz esnafın teveccühünü kazandık ve 5 oda başkanı olarak bu kararı aldık. Aramızda Rüstem Baydar’ı başkan göstereceğiz. 3 yıl sonra iddia ediyoruz, Trakya’nın 1 numaralı kooperatifi olacağız” dedi.

DEVRİM YAPMAK İSTİYORUZ
Kendisini yapılacak olan seçimde başkan adayı olarak gösteren oda başkanlarına teşekkür eden Çorlu Madeni Eşyalar Odası Başkanı Rüstem Duman, “Oda başkanı arkadaşlarıma bana verdikleri destek ve cesaretten dolayı teşekkür ederim. Çorlu’da 8 odayız. Bu kooperatif tek bir oda tarafından yönetiliyor. Biz de diyoruz ki yönetime bizlerden de birilerini alın. Biz oda olarak esnafımıza kefiliz diyoruz ancak o bizleri yönetimine kabul etmedi.

Biz de oda başkanları arkadaşlarımız ile görüşerek bu kararı aldık. Biz devrim yapmak istiyoruz. Türkiye’nin hiçbir kooperatifinde 5 oda başkanı yok ve biz buna adayız” dedi. Düzenlenen programın sonunda oda başkanları ve üyeler, günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.
Tutku AKBAŞ