TRAKYA NÜKLEERİ’Nİ ÇİNLİLER YAPACAK

11.08.2018
202 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Dönmez, ABD'nin İran'a yaptırım kararıyla ilgili olarak, "tek taraflı bir karar, meşru bir ticaret yapıyoruz" dedi. Dönmez, Akdeniz'de doğalgaz arama çalışmasıyla ilgili, "Gemimiz ilk sondajı birkaç ay içinde yapacak" diye konuştu. Fatih Dönmez, Nükleer santralde ise Akkuyu ve Sinop'tan sonra üçüncü projenin Trakya'da olacağını kayderken "Trakya'daki santrali Çin'le yapacağız" dedi.
Bakan, nükleer santraller konusunda şöyle konuştu:
“Aslında Türkiye'nin nükleer hikayesi çok eskilere dayanıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu hayal de gerçekleşmiş oldu. Hedefimiz ilk reaktörünü 2023'te devreye alma şeklinde. Olayı sadece enerji üretimi olarak bakmamak lazım. Nükleer teknolojiye sahip olmak açısından da, insan kaynağımızın yetişmesi gibi başka programlarımız da var.
Bu tabii başlangıç; Akkuyu. İnşallah ikincisini Sinop'ta Japon hükümetiyle yapmak istiyoruz.
Bir üçüncüsünü de nasip olursa Trakya bölgesinde inşa etmek istiyoruz. Orada da Çinliler ile yürüyeceğiz. Yer henüz belli değil. Bunun için 28-30 kriter var. Çevreye uyumluluğu, su kaynaklarına yakın olması önemli. Bir de bizim İstanbul, Trakya Marmara elektrik tüketiminin en yoğun olduğu bölge. En uygun lokasyonun Trakya olduğunu görüyoruz. Mühendislik çalışmalarından sonra belirleyeceğiz.
Çin şu anda en çok nükleer santral inşaatı devam eden ülkelerden birisi. Bu teknolojinin transferine de oldukça açıklar. Biz artık burada kapasitenin Türkiye'ye kazandırılmasını arzu ediyoruz. Kazan - kazan mantığıyla gittik. O açıdan üçüncü santrali de Çinlilerle yapacağız.”


EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN BAYRAM UYARISI:‘DİKKAT EDİN’
Kurban Bayramı vesilesiyle ilimizde kurulacak kurban satış yerlerinde meydana gelmesi muhtemel olayların engellenmesi için 8 Ağustos 2018 tarihi saat 8.00’den Kurban Bayramı bitimine kadar halkı hırsızlık, yankesicilik, dolandırıcılık, parada sahtecilik olaylarına karşı bilgilendirmek amacıyla çeşitli tedbirler alınmıştır.
Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığınca hazırlanan broşürde şu uyarılarda bulunuldu: “Alışveriş yaptığınız insanların isimlerini ve telefon numaralarını alın. Size verilen telefon numarasının doğru olup olmadığını numarayı aldığınız anda arayarak kontrol edin. Özellikle akşam vakitlerinde hırsızlık olaylarına karşı duyarlı olun. Yanınızda ya da kaldığınız yerde nakit para bulundurmayın. Hayvan satışlarından kazandığınız parayı bankaya yatırın. Alışveriş sırasında aldığınız paranın sahte olup olmadığını kontrol edin. Şüphelendiğiniz araçların plakalarını alın. Ücretinizi almadan hayvanınızı teslim etmeyin. Her türlü şüpheli durumu zaman kaybetmeden 155’i arayarak polise bildirin.”
SAHTE PARAYI ANLAMANIN YOLLARI
Broşürlerde, kurban satıcılarına alışveriş sırasında alınan paranan gerçek olduğunu kontrol etmeleri uyarısında bulunuldu. sahte para ile gerçek paranın ayrımının ise şu şekilde yapılacağı aktarıldı:“Parayı ışığa tuttuğunuzda Atatürk görselinin olup olmadığını kontrol edin. para üzerinde parlak emniyet şeridi olup olmadığını kontrol edin. Holografik şeridi kontrol edin. Farklı açılardan bakıldığında bu motiflerin parlak bir yansıma vermesi ve dikdörtgen içindeki TL harfleri paranın değerini gösteren sayıya dönüşür. Atatürk resminde, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yazısında ve paranın değerini gösteren sayılarda kabartma olup olmadığını kontrol edin. Farklı açılardan bakıldığında orta tarafta yer alan ve renk değiştirerek altın sarısına dönüşen bir şerit yer alır. Paraların ön ve arka yüzlerinde bazı alanlarda banknot değerini gösteren küçük yazılar yer alır.”