TRAKAP VE EKREM İMAMOĞLU.. (3)

05.07.2019
429 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

Değerli okurlarım: Bu yazı dizimin ilk iki bölümünü okuyabilenler şunu çok iyi anlamışlardır... TRAKAP’ın İstanbul Büyük Şehir Belediyesine devredilmesini eleştirdiğim bir yazı bu yazı...
Ancak; bu günlerde ise bu olayı destekler hale geldim. Eleştiriyordum, çünkü: Bu TRAKAP devrinin yapıldığı yıllarda AK Parti iktidarının maşası durumdaki İBB Başkanlığının tıpkı AK Parti gibi topraktan çok betonu seven yapısıyla Trakya’nın verimli arazilerini betonlaştıracağı kanaatini taşıyordum.
Örneğin, AK Parti iktidarının Kanal İstanbul projesi.. Bu proje hayata geçirilseydi; kazılan toprak arazileri ve bu kanalın etrafında yapılacak imarlaşma sonucu; Çatalca’nın ve hatta Büyük Çekmece ve Silivri’deki verimli tarım topraklarının binlerce dönümü yok olacaktı. İBB bununla yetinmeyip, Trakya’nın yer altı ve yer üstü sularını yönetecekti…
Bu gün ise; TRAKAP’ın İBB’ye verilmesini destekliyorum. Destekliyorum, çünkü: İstanbul belediye başkanlığı seçiminin her safhasını izlemiş biriyim ve dolayısıyla Sayın Ekrem İmamoğlu’nun tüm açıklamalarını dikkatle dinlemiş biriyim.
Bu konuşmalarının birinde Sayın İmamoğlu şöyle bir açıklamada bulundu: “İstanbul’un beslenme zincirini kuracağız. Bunun için de İstanbul’un çevresinden başlayacağız ve İBB olarak, çevremizdeki besin üretim alanlarında besin üretmeyi teşvik edeceğiz ve üretilen ürünlerin alıcısı olacağız!”
Yani; Sayın İmamoğlu şunu söyledi: Trakya’daki tarımı destekleyeceğiz ve belli tarımsal kooperatifler aracılığı ile üretimi artırarak, İstanbul’un besin ihtiyacının bir kısmını Trakya’dan sağlayacağız. Yani; toprağa ve üretici çiftçiye sahip çıkacağız.
Şimdi düşünüyorum da; İpsala pirinci paketlenmiş ve alıcısı İBB. Trakya Birlik yağ üretmiş, alıcısı İBB. Trakyalı hayvancı süt üretmiş, alıcısı İBB. Trakya hayvancısı et üretmiş, alıcısı İBB. Trakya’nın kavunu ve karpuzunun da alıcısı hazır.
Peki; İBB bunu yapabilir mi? Evet yapar. Çünkü: İBB şu an TRAKAP’ın başkanıdır ve gerekli girişimlerde bulunma hakkına sahiptir..
İnancım şudur ki: Ekrem İmamoğlu ile birlikte Trakya’da çok güzel şeyler olacak.. Sevgilerimle..
-BİTTİ-