TİCARET ODASI!

1 Ekim itibariyle meslek komitesi seçimleri başlayacak, ardından meclis başkanlığı ve oda başkanlığı için komiteden oluşan seçim yapılacak. Süreci herkes gibi biz de takip ediyoruz. Şu anda adaylık için ismi öne çıkan 3 kişi var. Mehmet Diktaş, İzzet Volkan ve şimdiki başkan İbrahim Gönül…
30.08.2017
3194 kez okundu
zafer.alpaslan@devrim.com.tr

Yarış kıyasıya sürüyor. Adaylar karargahlarında toplantılar yapıyor. Oda üyelerine ziyaretler, zaman zaman maalesef bel altı vurmalar ve de gerisinden siyasilerin müdahaleleri, dost, ahbap ilişkileri ile oy istemeler… Yani iş iyice zıvanadan çıktı. Bir de yeni şirket kurma hikayesi başlamıştı. Allah’tan TOBB işe el attı, son iki sene içinde kurulan firmaların seçimlerde aday olamayacaklarına, aynı zamanda oy kullanamayacaklarına karar verdi. Bu operasyon, kurulan naylon firmalar için yapıldı. Ama gerçekten faaliyet gösteren firmalar da mağdur edilip, seçme ve seçilme hakkını kaybettiler.
Anlamaya çalışıyorum. Bu kıyasıya kavga ne için? Hizmet kavgası mı? Yoksa makam, mevki kavgası mı? Ne iş yapar Ticaret ve Sanayi Odası faaliyet belgesi vermekten, Çorlu esnafının parasıyla sadece gezi amaçlı gidilen ülkeler, burslar, makam odaları, sekreter ve siyasi basamaktan başka? Bütün gerçek bu. Kimse kendini kandırmasın!
Çorlu Ticaret Odası 2 parlamenter çıkardı bu güne kadar. Acaba bu yarış 3. için mi? Sanayicinin ve esnafın onlarca sıkıntısı var. Çözüm için hiçbir faaliyet gösterilmiyor. Yalnız güzel bir gelişme var. Mahkeme sonuçlandı. Sanayiciler sonunda yargı yoluyla kendi odalarını kurma hakkı elde ettiler. Her türlü engellemelere rağmen. Yüzlerce sanayi var ÇTSO’da kayıtlı, hangisi oda ve işinde temsil ediliyor? Hangi sanayici başkan ya da başkan yardımcısı? Hiçbiri! Bizim yönetimlerimizde fırıncı, siyasetçi, galerici, nalbur, seyahat bayileri, inşaat müteahhitleri, zira yanında yüzlerce insanı istihdam eden sanayici! Ve en fazla aidatı da o sanayici verir!
Sanayi Odası ayrılınca ÇTSO’nun yıllık gelir kaybının 2 milyon TL olacağı açıklandı. Beyler, çok fazla yormayın kendinizi! ÇTSO artık Esnaf Kefalet Kooperatifi statüsüne düştü.