TEKNOLOJİ SAYESİNDE YAKALANDI

Çorlu’da başkasına ait kimliğin üzerine kendi fotoğrafını yapıştırarak Çorlu Devlet Hastanesinde muayene olan H.Ç. isimli şahıs SGK’dan gelen bilgilendirme mesajı sonucu yakayı ele verdi.
16 01 2020
678 kez okundu

10 Ocak tarihinde sabah saat 8.30 sıralarında şiddetli ağrı şikayeti ile Çorlu Devlet Hastanesi Acil servisine gelen H.Ç. isimli şahıs kimlik kartını unuttuğunu söyleyerek hastane personelinden kimlik numarasını söyleyerek muayene olmak istediğini söyledi. Hastane güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde H.Ç.’nin tanınmamak için yüzünü üzerindeki kapüşonlu montla kapattığı dikkatlerden kaçmadı. Hastane personeli de kişinin sağlık durumundaki aciliyeti göz önünde bulundurarak H.Ç.’yi acil servis doktoruna yönlendirdi. Acil Servis doktoru H.Ç.’yi muayene ettikten sonra Üroloji Polikliniği doktoruna görünmesi gerektiğini söyledi. Ardından üroloji doktoruna da muayene olan H.Ç. idrar yollarında enfeksiyon teşhisi konularak reçetesi yazıldı.
SAHTEKARLIK SGK MESAJI İLE ORTAYA ÇIKTI
Başkasına ait kimliğin üzerine kendi fotoğrafını yapıştıran H.Ç.’nin usulsüzlüğü eczaneye gidip ilaçlarını aldıktan sonra ortaya çıktı. Eczaneden ilaçları almasıyla asıl kimlik sahibi Baki K.’ye Sosyal Güvenlik Kurumundan adına düzenlenmiş reçeteye ilişkin bilgilendirme mesajı gelmesi sonrası Baki K. Çorlu Devlet Hastanesine giderek kendisinin herhangi bir muayene olmadığını fakat adına reçete düzenlendiğini belirtti. Yaşanan olay üzerine inceleme yapan Çorlu Devlet Hastanesi güvenlik birimi yaptığı teknik inceleme sonrası H.Ç isimli şahsın Baki K.’ye ait kimliğin üzerine kendi fotoğrafını yapıştırarak muayene olduğunu tespit etti.
TOMOGRAFİ İÇİN HASTANEYE ÇAĞRILARAK GÖZALTINA ALINDI
Bunun üzerine H.Ç. isimli şahıs aranarak beyin tomografisi için 15 Ocak tarihinde hastaneye gelmesi istendi. Tomografi için belirlenen tarihte Çorlu Devlet Hastanesine gelen H.Ç. hastane polisi ve hastane güvenliği tarafından gözaltına alınarak Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.
BAŞHEKİM ONAR: USULSÜZLÜĞE GEREK KALMADAN MUAYENE OLABİLİRDİ
Yaşanan olay üzerine açıklamalarda bulunan Çorlu Devlet Hastanesi Başhekimi Operatör Doktor. M. Çağatay Onar muayene olmak için yasadışı yollara başvuran vatandaşın kuruma başvurusu halinde böyle bir usulsüzlüğe gerek kalmadan devletin sağladığı imkânlar çerçevesinde muayene olabileceğini belirtirken; “Sahte kimlikle başvurduğunu saptadığımız kişi öncelikle acil servise başvuruyor. Yeşil alan muayenesinden sonra acil olmadığı tespit edilerek üroloji polikliniğine sevk ediliyor. Bu sırada sahte kimliğe kendi fotoğrafını yapıştırdığını tespit ediliyor. Personelimiz kişiyi takibe alıyor. Takip sonucu hastane polis ve güvenliğimizce suçüstü yakalanıyor. Daha sonra adli mercilere sevk ediliyor. Bu yönteme tevessül etmemeliyiz. Böyle yöntemler kullanamamalıyız. Hali hazırda sosyal sigortalar kanununun Sağlık uygulamaları tebliğindeki acil hal kapsamında tıbbi işlemlerden ücret farkı talep edilmemektedir” ifadelerine yer verdi.


Levent SİLİSTRE

Whatsapp
google_160x600