TEKİRDAĞLI MÜZİSYENLER SAROS KÖRFEZİ’NİN GÖZDESİ OLDU

Tekirdağlı yerel müzisyenler Süleyman Orhan, Hüseyin Aksoy ve Mehmet Sezer, Saros Körfezi’nin şirin tatil beldesi Yayla’da hafta sonları sahne aldıkları mekanlardaki canlı performansları ile tatilcilerin gözdesi oldu.
13.07.2019
325 kez okundu

Yayla Sahili Table Beach’de her Cumartesi ve Pazar akşamı canlı müzik yapan Tekirdağlı yerel müzisyenler Hüseyin Aksoy, Mehmet Sezer ve Süleyman Orhan, kısa sürede Keşan halkının ilgisini çekmeyi başardı.
Repertuvarlarında güncel şarkıları bol bol barındıran yerel müzisyenlerin tarzı kısa sürede ilgi odağı olurken, varlıklarından haberdar olup kendilerini tanımak ve izlemek için gelen dinleyicilere karşı sergiledikleri sıcakkanlı yaklaşımları dinleyiciler tarafından beğeniyle karşılandı.
“KENDİ BESTELERİNİ VE REKLAM MÜZİKLERİNİ YAPAN BİRİSİ HALİNE GELDİM”
Kendisine ait üç albüm ve iki single’ı olan Süleyman Orhan, kendisini tanıtarak başladığı röportajda, 90’lı yılların başından beri profesyonel olarak müzikle uğraştığını, müziğe başladığı yıllardan Anadolu Rock akımının hakim olduğunu, daha sonra hangi yollardan geçerek bu günlere geldiğini şöyle açıkladı: “İsmim Süleyman Orhan, Tekirdağlıyım. 1990’lı yılların başından beri yani 30 yıldır profesyonel olarak müzikle uğraşıyorum. Profesyonel olarak sahne hayatıyla tanıştığımda Türkiye’de Anadolu Rock akımı başlamıştı. O günün modası ve o modayı besleyen Barış Manço, Cem Karaca, İlhan İrem’ler gibi ve daha birçok değerli sanatçılarımızın şarkılarından oluşan repertuarlarla başladık. Bunun ardından besteci yanımı keşfettim. Üniversitede başka bölümleri de kazanmış olmama rağmen, konservatuvarı tercih ettim. Konservatuvar hayatımın ardından kendi bestelerini ve reklam müziklerini yapan birisi haline geldim. Konservatuvara başlamadan önce bir radyoda programlarım vardı. Şiirler seslendiriyordum, kitap okuyor ve dinleyicilerle birlikte yorum yapıyordum. O radyoda yayın yaparken reklam müzikleri yapmaya başladım. Ardından birçok markanın reklam müziklerini yapmaya başladım.”
“YEREL MÜZİSYENLERE, YEREL BELEDİYELERDEN DESTEK TALEBİMİZ VAR”
Hafta sonları Hüseyin Aksoy ve Mehmet Sezer ile birlikte Yayla Sahili’nde müzik yaptığını belirten Tekirdağlı müzisyen Süleyman Orhan, yerel belediyelerden, yerel müzisyenleri desteklemeleri ricasında bulundu ve şunları söyledi: “Toplam üç albümüm iki single’ım var. Albümlerimde Serkan Tuğ, Yılmaz Yıldırım, Taner Şar, İsmail Soyberk, Mehmet Sezer, Anıl Şallıel, Selen Kesova, Ebru Yenidoğan gibi müzisyenlerle çalıştım. Şimdi de Keşan Yayla Sahili Table Beach’de Hüseyin Aksoy ve Mehmet Sezer olmak üzere iki tecrübeli müzisyen arkadaşımla, her Cumartesi ve Pazar akşamı sahne alıyorum. Bizim müziğe başladığımız yıllarda müzik sektöründe yer edinmek çok zordu. Fakat şimdi sosyal medya çok etkin kullanılabiliyor ve yerel müzisyenler seslerini daha rahatlıkla duyurabiliyor. Fakat Trakya Bölgesinde de şimdi adını herkesin bildiği sanatçılar kadar değerli ve gerçek müzik yapabilen değerlerimiz var. Bu değerlerin ortaya çıkarılması biraz da yerel belediyelerin görevi diye düşünüyorum. Trakya’da birçok festival yapılıyor. Benim yerel belediyelerden ricam, yerel müzisyenlerimize bu festivallerde öncelik versin. Karadeniz halkı bunu çok iyi yapıyor. Trakya’da da çok kaliteli müzisyenler yetişiyor. Bu genç yeteneklere ve yerel müzisyenlere belediyelerden destek talebimiz var.”
İHA