Tekirdağ’da plaka kavgası

İSTANBUL’dan Avukat Ozan Kayahan, bir müvekkilinin taksi plaka yönetmeliği uygulamasında mağdur olması üzerine Belediye Başkanı Adem Dalgıç’a şu yazıyı gönderdi.
30.12.2013
4184 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Kayahan’ın dilekçesi şöyle:

“Müvekkilim Canan Filiz, üçüncü bir şahıs üzerindeki ve Tekirdağ’da bulunan taksi durağı hissesinin iadesi için dava açtığı Bakırköy 6. Aile Mahkemesi, lehimize durak üzerinde ihtiyati tedbir konulmasına karar vermiştir. Tekirdağ Belediyesi yetkililerine durak hissesi üzerinde ihtiyati tedbir kararı olduğunu, davanın devam ettiğini ve davanın kimin lehine biteceği belli olmadığından dava sonucunun belediyece beklenmesi gerektiğini aktardık.

Ancak Tekirdağ Belediyesi yetkilileri yakın tarihte Taksi T Plaka Yönetmeliği değişikliği ile üzerinde taksi plakalı aracı bulunmayan durak hissesi sahiplerinin 31/1/2014’e kadar taksi plakalı araç almadıkları takdirde taksi durak hakkının iptal edileceği hükmü getirildiğini söylediler.

Bir başka ifade ile Tekirdağ Belediyesi yetkilileri davanın kimin lehine biteceğini önemsemediklerini, 31.1.2014’e kadar taksi plakalı araç alınmadığında yönetmelik değişikliğini uygulayarak durak hissesini iptal edeceklerini bize beyan ettiler. Oysaki ihtiyati tedbir kararı, dava devam ederken gerçekleşebilecek hak kayıplarını engellemek amacını taşır.

İPTAL ETMEK ZULÜMDÜR

Tekirdağ Belediyesi bu söylemiyle mahkemenin tedbir kararını önemsemediklerini ve davanın sonucunu beklemeden taksi durağı hissesini iptal edebileceğini söylüyor. Bir davanın sonucunu beklemeksizin ve tedbir kararını uygulamaksızın durak hissesini iptal etmek tek kelime ile zulümdür.

Tekirdağ Belediyesi’nin Taksi T Plaka Yönetmeliği’nde bir başka hukuksuz durum da bir kişinin sadece bir taksi plakası alabilmesidir. Oysaki Anayasa’mız vatandaşlara Anayasa’nın 17. maddesi ile ticaret yapma hakkını vermiştir. Anayasa’nın verdiği bu hakkın bir yönetmelik ile sınırlanması en başta Anayasa’ya aykırılık teşkil etmektedir.

Müvekkilim Canan Filiz adına, Tekirdağ Belediyesi Meclisi’nde bu konunun görüşülmesini talep eden bir dilekçe verdik. Olumsuz bir karar çıkması halinde bu konuda da dava açacağız.

RANT KAPISI AÇIYOR

Tekirdağ Belediyesi bir başka taksi plakası sahibi müvekkilime, durak hissesi olmadığı gerekçesiyle ve değişen yönetmelik gereği yeni yılda taksi plakasının iptal edeceğini bildirmiştir. Oysaki başka illerde plaka sahibinin durak hissesi yoksa belediye o kişiye durak hissesi gösteriyor ve o kişi bu durak hissesini alıyor. Ancak taksi plakasının iptal edilmesi şeklinde bir uygulama hiçbir yerde yok. Bu durumla ilgili Tekirdağ İdare Mahkemesi’nde dava açtık. Tekirdağ Belediyesi bu kötü niyetli yönetmelik değişikliği ile birilerinin rant elde etmesine kapı açmıştır.

Bir belediye taksi plakalarını ve durağı hisselerini yangından mal kaçırır gibi neden iptal eder? Bir belediye bir mahkemenin verdiği tedbir kararını neden uygulamaz da taksi durağı hakkını alelacele iptal eder? Yoksa bu da birilerinin cebine rant olarak mı girecek?”

Belediye Başkanı Opr. Dr. Adem Dalgıç, niye bu şaşkınlıkları yapar; bir uygulamayı niye yüzüne gözüne bulaştırır?

Yoksa ona yanlış yaptıranlar yardımcıları mı?

CHP Genel Merkezi, aday seçerken dikkat et; çevrene bak; siyasilerin taleplerine kanma... Gerçek durumu iyi tespit et... Sonra sen de ağlarsın...

Dalgıç’la işler hiç kolay değil!


İşte ‘paralel’ Devlet: AKP, PKK ve Cemaat


HALKIN %90’ının Amerikan karşıtı olduğu bir dönemde, Amerikancı olmak, sadece Amerika’nın işine yarayacak bir iştir.

Ülkede, AKP, PKK, Cemaat diye üç paralel devlet kuranın Amerika olduğunu halka anlatmış olsaydınız, daha kolay iktidar olurdunuz.

Size bir şey vermezler, sizin muhalefetinizi edilginleştirmek için sizi kandırıyorlar. Onlar sizin tabanınızı, sizden daha iyi tanıyor.

B.E.


Had bildirmek

YÜZSÜZLÜĞÜN-hırsızlığın bu kadar tavan yaptığına ve kurumların bilerek bu kadar kirletildiğine; bu ülke hiç şahit olmadı.

Pes...

Millet olarak niye had bildirmiyorsunuz?

Bu başa bu tıraş?

ÜLKEMİZDE yaşanan bu skandal olay (rüşvet) Avrupa’da herhangi bir ülkede ortaya çıksaydı, hükümet istifa ederdi, suçlanan bakanlar sokağa çıkamazdı, çok sayıda milletvekili, il-ilçe başkanları partisinden ayrılırdı ve bu partiye oy veren yüz binler lanet okuyarak ayrılırdı. Tüm ülkede yürüyüşler düzenlenirdi.

Bu skandal Japonya’da ortaya çıksaydı ne olurdu? Yazmaya dilim varmıyor!

Ben meşguldüm duyamadım, siz herhangi tek bir “istifa” haberi okudunuz mu? Okumadıysanız bu olayların önüne asla geçilemez. Bu başa bu tıraş?