TEKİRDAĞ’A ÖRNEK OLMALI

Dünyanın enerji politikalarının belirlendiği Enerji Kentleri Birliği’nin (Enerjicities) Yönetim Kurulu’nda yer alan Bornova Belediyesi, bu konuda ortaya koyduğu projelerle Türkiye’ye örnek oluyor. Daha önce 300 kilowattlık Fotovoltaik Güç Sistemi kuran ve bu sayede her yıl 250 bin ton karbon salımını engelleyen Bornova Belediyesi, bir örnek projeye daha imza attı.
11.08.2017
303 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

 Artık Bornova’da yenilenebilir enerji kaynağı kullanan (güneş, Jeotermal, su, rüzgâr) binalardan yasa gereği belediyenin aldığı tüm ücretlerden yüzde 25 oranında indirim yapılacak. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek amacını taşıyan karar Bornova Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle alındı. Çevrenin korunmasına katkıda bulunmak için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Belediye Başkanı Olgun Atila şunları söyledi: “İlçemizde yaşam standartlarının yükselmesi öncelikli hedefimiz. Bunun da en önemli şartlarından biri temiz bir çevre. Bornovamızda kaliteli çevre değerleri için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Bornova Belediye Meclisimizde oybirliği ile aldığımız karar da bu anlamda önemli bir katkı sağlayacak. Tüm Türkiye’ye örnek olacak kararla, Bornova’da çevreci enerjileri kullanan binalara önemli bir avantaj sağlanmış olacak. Biz, hem yenilenebilir kaynakları kullanarak çevre değerlerimizi koruyoruz, hem de sağladığımız tasarrufları yatırımlara dönüştürüyoruz.” dedi.


Çocuğunuz üstün zekalı olabilir
ÇOCUĞU üstün yetenekli olan ebeveynlerin, onları psikiyatra götürüp ilaca başlatmaması gerektiğini vurgulayan TÜZDEV Genel Başkanı Opr. Dr. Kemal Tekden, “Bu çocuklar, ilgi ve yeteneklerine uygun eğitim alabilirler ve yönlendirilebilirlerse büyük icatlar yapabilir, toplumsal faydalar sağlayabilirler; başarılı ve mutlu bir yaşam sürebilirler” diye konuştu.


Alt katta oturanlara Deli Dumrul vergisi
ANKARALI emlak müşaviri Salim Taşçı yine uyarıyor:

Her 4 yılda bir değerlemeye tabi gayrimenkullerin değer artışları 2018’de can yakacak. Bazı semtlerde artışlar %20 artarken, bazı yerlerde %10–15’e varan rayiçler belirlenmiştir. Artık bu Deli Dumrul vergisi mi, keyfi vergi mi diye sormak gerekiyor. Ya dairesi kotta yani binanın 2-3 kat altında olanlara ne demeli? Kot daire sahipleri de aynı rayiç üzerinden emlak vergisine tabi tutulmaktadır. 2. ve 3’üncü kattaki dairelerde manzara seyredenlerle, duvar seyredenlerin aynı emlak vergisi ödemeleri hakka reva mıdır? Kanun koyucuların (Maliye) bu kriteri göz önünde bulundurması zaruridir. Haksızlık giderilmelidir. Zira haksızlık açık ve nettir. 4 veya 5 katlı bir bina düşününüz, normal kattaki, daireler semtine göre 350–400 bin TL ederken, kod daire bunun dörtte bir fiyatına, 100–110 bin TL alıcı bulmaktadır. Dairesi 400 bin TL eden de, 110 bin TL eden de aynı emlak vergisi ödeyecektir.
Ne diyeyim? Fuzuli’nin sözünü yazayım. “Sussam gönül razı değil, söylesem tesiri yok.”