TEKİRDAĞ NKܒDEN ROMANYA’DA TEMASLAR

Balkan Üniversiteler Birliği toplantısı için Romanya’da Türklerin en çok yaşadığı bölge olan Köstence’de bulunan Ovidius Üniversitesi’nin daveti üzerine Trakya Bölgesindeki Üniversiteler olarak düzenlenen ziyaret kapsamında, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin ile NKÜ akademisyenlerinin de yer aldığı akademik heyet, Romanya’nın Köstence şehrinde bazı temaslarda bulundu.
04 12 2019
362 kez okundu

Yükseköğrenimde iş birliği ve ortak diploma programlarının konuşulduğu ziyarette NKÜ ile bünyesinde Türkoloji Bölümü bulunan Ovidius Üniversitesi arasında ikili iş birliği anlaşması da imzalandı. Anlaşmayı Ovidius Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Sorin Rugina imzalarken, NKÜ adına ise Rektör Prof. Dr. Mümin Şahin anlaşmayı imzaladı. Açıklamada bulunan Rektör Şahin, “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinde göreve geldiğimiz bir yıllık süre zarfında Balkanlardaki sesimizi ve kendimizi daha iyi nasıl hissettiririz, oradaki sorunlara ya da çözüm odaklarına bir katkıda bulunabilir miyiz olgusuyla Tekirdağ’da Balkanlardaki kardeşlerimiz için üniversite sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bununla ilgili, YÖK ile irtibat sağlayarak Türkiye’de sadece iki üniversitede olan Balkan kontenjanı hakkını çok şükür Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi de kazanarak Balkan Kontenjanlı 3 üniversiteden biri olmuştur. Uluslararası öğrenci sayımızı bu sayede dört yıl sonunda 5000’e çıkarmayı hedefliyoruz. Fen Edebiyat Fakültemizde Balkan Dilleri Bölümü açmak için gerekli hazırlıkları tamamladık. Yine Aralık ayında Tekirdağ Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği işbirliği ile Rumeli Tekirdağ Göç Çalıştayı yapmayı planlıyoruz.  Mevcut Balkan Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezimizin yanı sıra Rumeli Araştırmaları Enstitüsü kurulum çalışmalarımız devam ediyor. 2020 yılı içerisinde KADEM ile ortaklaşa Uluslararası Rumeli Sempozyumu, bunun devamında da inşallah daha güzel çalışmaları hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

‘HASTANEMİZ ÖNEMLİ BİR ÜS KONUMUNDA’
Rektör Şahin ayrıca “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi olarak Sağlık Bakanlığından Sağlık Turizmi Yetki Belgesi alan Trakya’da tek Üniversite Hastanesi’ne sahibiz. Bu sayede Araştırma ve Uygulama Hastanemiz Bölgemizde ve Balkanlarda sağlık alanında önemli bir üs konumuna gelmiştir” dedi.
ÇEŞİTLİ ZİYARETLER DÜZENLENDİ
Daha sonra Köstence Başkonsolosu Sulhi Turan ziyaret edilerek karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Ardından Köstence’de bulunan Yunus Emre Enstitüsü’ne geçildi. Burada, Enstitü Müdür Vekili Seher Korucu ile çeşitli istişarelerde bulunularak NKÜ tanıtıldı.
Rektör Şahin’e gezi esnasında Tıp Fakültesini temsilen NKÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Hilmi Tozkır ile NKÜ Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Hasan Selçuk Eti ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezinde görevli Öğr. Gör. Nazlı Çağıl Küçükgöksel eşlik etti.

Asiye KOSOVA

 

 

 

 

Whatsapp
google_160x600