TEKİRDAĞ NKÜ´DEN KLONLAMA BAŞARISI

TÜBİTAK destekli “Anadolu Yerli Sığırlarının Klonlanması Projesi” kapsamında klonlanan yerli boz ırk boğalar Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde sağlıklı bir şekilde büyüyor.
18 06 2020
2907 kez okundu

Dünyada, Türkiye uzun ömür başarısı ile klonlamada ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi, TÜBİTAK destekli “Anadolu Yerli Sığırlarının Klonlanması Projesi”  kapsamında klonlanan yerli boz ırk boğa “Efe” ve dişi klonların bu yıl doğan 3. Kuşak buzağısı sağlıklı şekilde büyüyor. 

TRAKYA BÖLGESİNDE OLAN BOZ IRKI SEÇTİK

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sezen Arat; “Klonloma projesinde bizim amacımız sayıları gittikçe azalan yerli ırklarımızdan bazılarını seçip klonlamak ve bunları klonlama teknolojisiyle doğaya kazandırabiliyor muyuz ona bakmaktı. O yüzden de biz batı Anadolu’da büyüyen, yayılım alanı olan daha çok Trakya bölgesinde olan Boz Irkı seçtik. Bakanlığın yine bizim ekibimiz tarafından birçok üniversitenin içinde olduğu bir ekip tarafından oluşturulan gen bankasında daha önce dondurulmuş hücreleri kullanarak boz ırkın iki bireyini klonlayarak sağlıklı bir şekilde doğmalarını sağladık 2009 yılında. Dolayısıyla o iki bireyden beş tane klon elde ettik” dedi.

TEKNOLOJİ DOĞRU UYGULANDIĞINDA HERHANGİ BİR SORUNU YOK

Birinin erkek dördünün de dişi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Arat; “ Yani dişinin dört klonu erkeğin de bir klonu. Asılları hayatta değil ama kopyaları hala sağlıklı bir şekilde hayatlarını devam ettiriyorlar. Sağlıklı bir şekilde yavru yapıyorlar, hatta yavrularının da yavruları oldu. Yani klonun kızının torunu oldu diyebiliriz. 3’üncü jenerasyonu da sağlıklı bir şekilde aldık. Bu şeikilde izlememizin amacı teknolojinin ne kadar güvenilir olduğunu aslında ortaya çıkartabilmekti. Yani bu teknoloji ileride kaybedilmiş ırkların geriye getirilmesinde rahatlıkla ve güvenilir bir şekilde kullanılabilir mi ona bakmaktı.  Gördük ki bu teknolojinin doğru uygulandığında herhangi bir sorunu yok.  Gerçekten bu teknolojiyi başarılı bir şekilde uygulayan bir ülkeyiz. Dolayısıyla bu teknolojiyi başka amaçlar için, başka hayvanlarda, başka türlerde, başka ırklarda da kullanabilmemiz mümkün” diye konuştu.

ETİNİ, SÜTÜNÜ, İNCELEYEN BAŞKA ÇALIŞMALAR DA VAR

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sezen Arat; “Klonlama teknolojisinde Türkiye ilk 10 içerisinde dünyada.  Klonlanan hayvanların normal hayvanlardan bir farkı olmadığını göstermek için aslında bu kadar süredir izliyoruz. Etini, sütünü, inceleyen başka çalışmalar da var. Bu çalışmalarda normal bireylerle farkları olmadığı çok gösterildi.  Ama bunların yaşam sürelerinin ne olduğu, jenerasyonlarında herhangi bir sorunun yaşanıp yaşanmadığı ancak uzun süreler izlenmesiyle ortaya çıkabilir. Bu yüzden klonlarla ilgili hala bu tip çalışmalar ve izlemeler devam ediyor. Bizim çalışmamızda biz hiçbir sorunla karşılaşmadık. Zaten bu seçtiğimiz ırk yarı yaban bir hayvan. Çok dirençli hatta bu dirençli yapısını halen sürdürüyor” şeklinde konuştu.

DÜNYADA BU KADAR UZUN YAŞAYAN KLON ASLINDA YOK

Prof. Dr. Arat; “Klon sığırlar 2009 doğumlu dolayısıyla 11 yaşında ve 3’üncü jenerasyonu aldık. Dünyada bu kadar uzun yaşayan klon aslında yok. Bir yayında 14 yaşında bir klonun olduğuyla ilgili bir veri vardı.  Tabii bu süre zarfında izlenmeyenler de olabilir. Ama biz özellikle bunu izlemek istediğimiz için hayvanlara bakıyoruz. Ve halen bu yaşta normal şekilde her yıl yavru alıyoruz. Dolayısıyla bu teknolojiyi gerçekten başarıyla uyguladığımızı da gösteriyor ve klonların normal bireylerden hiçbir farkı yok” dedi.

ÜZERLERİNE TİTRİYORLAR

Tekirdağ’da 2009’da klonlama teknolojisiyle dünyaya getirilen Efe, Ece ve Ecem adındaki sığırlar 11 yaşında. Onların yavrularının yavruları da var. Bir başkasının ismi de Ayaz. Dünya’da en uzun yaşayan klonlar sınıfına giriyor ve Türkiye bu alanda da ileri teknoloji kullanarak dünyadaki ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde Dekanından, öğretim görevlisine ve personeline kadar herkes klonlanan sığırların üzerine titriyor ve projeye gerekli katkıyı sunuyor.

Levent SİLİSTRE

Firma Rehberi
Whatsapp
google_160x600