TEKİRDAĞ KURALLARA UYAN İSTİKRARLI İLLER ARASINDA YER ALDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklama ile Tekirdağ’ı Koronavirüs ile mücadelede örnek 5 il arasında gösterdi.
02 07 2020
1778 kez okundu

1 Temmuz 2020 tarihli Türkiye günlük Koronavirüs tablosunu açıklarken, Sağlık Bakanı Fahrettin koca, Tekirdağ’ı örnek göstermiş,  “Toplam test sayımız 3,5 milyona yaklaştı. Toplam vaka sayımız 200 bini geçti. Yeni vaka sayılarında istikrarlı bir düşüş sağlayan, tedbirleri uygulamadaki başarısıyla örnek 5 ilimiz Tekirdağ, Balıkesir, Samsun, Kırşehir, Düzce. Tüm illerde başarabiliriz.”dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs salgını sürecinde tedbirleri uygulamadaki başarısı nedeniyle Tekirdağ’ı Türkiye’nin örnek illerinden biri olarak göstermiş ve 7/24 görev başında olan sağlıkçıları da gururlandırdı
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ TEKİRDAĞ HALKINA TEŞEKKÜR ETTİ
Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Bakan Koca’nın sözleri ile gurur duyduklarını ve kendilerine bu konuda yardımcı olan Tekirdağ halkına da teşekkür ettiklerini belirtti. Yapılan açıklamada “Türkiye’nin Koronavirüsle mücadelesindeki son durumun masaya yatırıldığı Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Sağlık Bakanımız, Tekirdağ ilimizin günlük ortalama vaka sayısını 2 hafta içerisinde % 31,35 azaltarak Türkiye genelinde tedbirleri uygulama başarısı gösteren en başarılı iller arasında en yüksek yüzde ile ilk sırada ilimizin adını söylemeleri hem sağlık camiamız hem de ilimiz genelinde büyük bir sevinç yaratmıştır. Sayın Bakanımızın da altını çizdiği üzere ‘Virüsün yayılma hızının azaldığı düşüncesi yanıltıcıdır. Hasta etme gücünün zayıfladığı yönündeki düşünce bilimsel dayanaktan yoksundur. Bunlara itibar edilmesi birçoklarının hastalığa yakalanmasına, hastalığı başkalarına bulaştırmasına neden olmaktadır.’ Türkiye genelinde an itibariyle takdir toplayan, örnek olan ve ilimizi gururlandıran bu başarıyı devam ettirmek, en basta halkımızın desteğiyle maske takmak, sosyal mesafemize ve kişisel hijyenimize dikkat etmekten geçecektir. Bu nedenle hep birlikte bu hususlara azami önem gösterelim. Unutmayalım ki iyi günlere, sağlıklı günlere, alacağımız önlemler ile kavuşacağız. Riske karşı alınabilecek tedbirler, aslında uygulanması en kolay olan tedbirlerdir. Virüs gerçeğini dikkate alarak hayatımıza elimizden geldiğince çeki-düzen vermemiz, bulaş riskini azaltma adına en önemli adımımızdır.”denildi.
KURALLARA UYMAYA DEVAM ETMELİYİZ
Yapılan açıklamanın sonunda “Sağlık personelimizin üst düzey özverisi, onların bu süreçteki vefakar çalışmaları her türlü takdirin üzerindedir. Ancak kıymetli sağlık personelimize vereceğimiz en büyük destek, kurallara uymak olacaktır. Bu konuda halkımızın kurallara uyması ve gece-gündüz görev başında olan sağlık personelimize desteğe devam etmeleri çok büyük önem arz etmektedir. Tedbirlere ne kadar çok uyarsak, o kadar çabuk normalleşiriz. Bu önemli başarı için, kamusuyla, üniversitesiyle, özeliyle,  sahada 7/24 cansiperane bir şekilde mücadele eden sağlık personelimiz başta olmak üzere, tüm idarecilerimize, paydaş kurumlarımıza ve kıymetli halkımıza İl Sağlık Müdürlüğü ailesi olarak teşekkür eder; minnet ve şükranlarımızı sunarız.”ifadelerine yer verildi.

Tutku AKBAŞ

Whatsapp
google_160x600