TEKİRDAĞ KÖFTESİ ARTIK COĞRAFİ İŞARETE SAHİP

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimleriyle Tekirdağ Köftesi Coğrafi İşaret almaya hak kazandı. Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay ve Özcanlar Köftenin sahibi Mestan Özcan, Devrim Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu.
22 07 2020
2650 kez okundu

Trakya’nın yöresel lezzetlerinin başında gelen Tekirdağ köftesi, lezzetiyle Türkiye’de ün salmaya devam ediyor. 1 milyon 50 bin nüfusa sahip Tekirdağ’ın Türkiye’ye marka olmuş köftesi Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimleriyle Coğrafi İşaret almaya hak kazandı. 

‘İŞ BİRLİĞİ YAPTIK VE ÇOK ÇALIŞTIK'

Konuyla ilgili olarak Devrim Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan TOBB Yönetim Kurulu üyesi ve Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay; “2017 yılından hummalı bir çalışmanın sonucunda coğrafi işaret belgemizi aldık. Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası olarak kurumumuzun içerisinde, yönetim kurulunda, mecliste birlikte çalıştığım Özcanlar Köfte Yönetim Kurulu Başkanı Mestan Özcan ile birlikte bu süreçte iş birliği yaptık ve çok çalıştık. Bu çalışmalar içerisinde Tarım İl Müdürlüğü ve Namık Kemal Üniversitesi Gıda Fakültesi ile de sürekli istişare içerisindeydik. Yaklaşık 3 yıl süren bir süreç içerisinde eksik olan bazı evraklarımızı da tamamlayarak bu süreci aşmış olduk. 19 Haziran 2020 tarihi itibariyle de Türk Patent Enstitüsü’nden coğrafi işaret almaya hak kazandığımızla ilgili yazı geldi. Tescillerinin yapılmasıyla alakalı sorumlu olduğumuz yükümlülükleri yerine getirdik. Önümüzdeki günlerde coğrafi işaret belgemiz verilmiş olacak” dedi.  

‘TEKİRDAĞ KÖFTESİNİN STANDARTLARINI ÇOK DAHA YUKARIYA TAŞIYACAĞIZ’

Başkan Cengiz Günay; “Bundan sonraki süreç daha da önemli esasında. Denetleme hakkı elde ediyoruz. Tekirdağ Köftesi belki 100 yıllık geçmişi olan önemli bir yöresel ürün. Bu yöresel ürünleri denetleyerek başka bir ürün yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Dolayısıyla ticarileşmiş olacak ve tüketici tarafından da coğrafi işaret belgeli bu ürün güven damgasını da almış olacak. İnsanlar güvenle bu ürünü tüketmiş olacak. Buradaki hedef zaten gelecek nesillere bu yöresel ürünümüzü aynı nefasetle, tatla, lezzetle aktarabilmek. Aynı zamanda şehrimizin içerisinde bu işi yapan işletmelerimize de Tekirdağ Köftesinden önemli bir gelir kapısı sağlama amacındayız. Bunu da yaparken tabii tüm uygulanması gereken kurallar, denetleme kuralları ne varsa onları da yerine getireceğiz. Bu şehirde bu ürünü ticari olarak satan tüm işletmeleri denetleyerek bunların denetlendiğine dair ve Tekirdağ Köftesinin coğrafi işaretli bir ürün olduğuna dair belgeler de düzenleyeceğiz. Esas çalışmalar bundan sonra başlayacak. Tekirdağ Köftesinin standartlarını çok daha yukarıya taşıyacağız” diye konuştu.

‘BU LEZZETİ TAM 100 YILDIR KONUKLARIMIZA SUNUYORUZ’

“Tekirdağ Köftesi artık Türkiye ve dünyada marka olmuş bir ürün” diyen Özcanlar Köfte Yönetim Kurulu Başkanı Mestan Özcan; “Tekirdağ Köftesini diğer köftelerden ayıran en büyük özellik Tekirdağ bölgesi danalarının kullanılması. Tam 100 yıldır bu coğrafyada ismi bilinen, keyifle tüketilen, özlenen bir ürün Tekirdağ Köftesi. Biz de aile olarak bu köftenin tarihinde aslında varız. 67 yıldan bu güne sürekli aynı standartlarda, aynı kalitede, aynı nefaseti bozmadan burada bir katma değer yaratmaya çalışıyoruz. İstanbul’a çok yakın olmamızdan mütevellit İstanbullu konuklarımızı her hafta sonu burada ağırlıyoruz. Tekirdağ köftesinin lezzeti, nefaseti belki sınırlarımızı çok aştı ancak taş yerinde ağırdır. Burada zengin, evinin hizmetkarı gibi çalışıyoruz. Gelen konuklarımızı kucaklıyoruz.  Bu lezzeti tam 100 yıldır konuklarımıza sunuyoruz. Bu şekilde coğrafi işaret alarak da daha nice nice yüzyıllar bu kültürü devam ettirmeyi arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

‘TEKİRDAĞ’A, TEKİRDAĞ KÖFTESİ YEMEYE BEKLİYORUZ’

Mestan Özcan; “Bundan sonra Tekirdağ Köftesi üretecek olanlar, Tekirdağ Köftesi standartlarını bozmadan, Tekirdağlı ustaların örfüne, ananesine uygun olarak üretmeleri gerekmekte.  Artık Tekirdağ Köftesini bir koruma kalkanı altına almış bulunuyoruz. İnşallah yüzyıllar sonra da bu köfteyi gelen konuklarımıza ikram etmek istiyoruz. Biz bütün Türkiye’yi bütün dünyayı Tekirdağ’a, Tekirdağ Köftesi yemeye bekliyoruz” dedi.

Levent SİLİSTRE

Whatsapp
google_160x600