TEKİRDAĞ BARO SEÇİMLERİNİN YAPILACAĞI TARİH BELLİ OLDU

Tekirdağ Baro Başkanı Av. Sedat Tekneci; “Eğer yine bir pandemi gerekçesi ile ertelenmezse genel kurul büyük ihtimalle 12-13 Aralık tarihlerinde yapılacak” dedi.
24 10 2020
503 kez okundu

İçişleri Bakanlığının genelgesi ve Tekirdağ Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulunun kararı 10 ve 11 Ekim 2020 tarihinde yapılması planlanan Tekirdağ Barosu seçimleri 2 Aralık 2020 tarihine ertelenmişti.
12-13 ARALIK TARİHLERİNDE YAPILACAK
Tekirdağ Baro Başkanı Av. Sedat Tekneci; “Ekim ayının ilk haftasında yasa gereğince yapmamız gereken genel kurulumuz İçişleri Bakanlığının genelgesi Tekirdağ Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulunun kararı ile 2 Aralık 2020 tarihine ertelenmişti. Biz bu konuda usul anlamında Süleymanpaşa İlçe Seçim Kuruluna itirazda bulunmuştuk. Süleymanpaşa İlçe Seçim Kurulundan ret kararı gelmesi üzerine Yüksek Seçim Kuruluna başvurduk.  Yüksek Seçim Kuruluda oy çokluğu ile talebimizi reddetti.  Tekirdağ Valiliğinin bu kararı üzerine biz Tekirdağ İdare Mahkemesinde dava açmıştık. Davalı idareye 30 gün süre verildiği için ve yasa gereği de en az 1 ay önceden ilana çıkma zorunluluğumuz olduğu, bu sürenin de Kasım ayının sonuna geldiği için son yaptığımız yönetim kurulu toplantısında seçimlerin Aralık ayının ilk haftası olan 5-6’sında, çoğunluk sağlanamadığı takdirde 12-13 Aralık tarihlerinde yapılması kararı aldık. İlgili  makamlara da dilekçelerimizi ve ilanlarımızı verdik. Eğer yine bir pandemi gerekçesi ile ertelenmezse genel kurul büyük ihtimalle 12-13 Aralık tarihlerinde yapılacak.”
GENEL KURUL SOSYAL MESAFE KURALLARINA UYARAK YAPILACAK
Tekneci; “Şuan için hazirun cetveli 980 oldu. %50 çoğunluk arandığı için ve ilk genel kurul seçiminde bu sayıyı toplanmasının zor olduğunu düşünüyorum. Fakat ikinci olağan genel kurulda çoğunluk %10 olduğu için 98 meslektaşımızın katılımı ile toplantımızı açabiliriz. Gün boyunca sosyal mesafe kurallarına uyarak mesleki sorunlarımızı geniş bir şekilde tartışmak istiyoruz. Verimli bir toplantı olacağını düşünmekteyim.”
YASAL OLARAK KURULMASI MÜMKÜN DEĞİL
Tekneci; “Çoklu baro ile ilgili yasal düzenlemede en az 5 bin avukatın olduğu illerde çoklu baro kurulmasının önü açılmıştı. Tekirdağ illinde avukat sayısı 1000’e ulaşmadığı için özellikle Trakya bölgemizde yasal olarak kurulması mümkün değil. Sadece İstanbul’da kuruldu. Ankara’da kuruluş çalışmaları devam ediyor. İzmir’de böyle bir durum söz konusu değil. Sanırım çoklu baronun yanlışlığını meslektaşlarımıza anlatabilmiş olmamızdan dolayı 2’inci 3’üncü baroların kurulamaması bizimde düşüncelerimizi anlatabilmemizden dolayı” dedi.

Göksel GÜRSOY

Whatsapp
google_160x600