TEKİRDAĞ 5. MAVİ BAYRAĞINA KAVUŞTU

Şarköy ilçesi Sosyal Tesis Önü Halk Plajında, Uluslararası Mavi Bayrak törenle göndere çekildi. Törende 5 adet cankurtaran arama kurtarma botu da alkışlar eşliğinde hizmete sunuldu.
12.06.2018
321 kez okundu

Engelli vatandaşlar için de özel olarak tasarlanan halk plajı, vatandaşlar tarafından takdirle karşılanırken, bayram tatilinde oluşacak yoğunluk göz önüne alınarak 5 adet cankurtaran arama kurtarma botu da tören kapsamında hizmete sunuldu. Böylelikle Şarköy ilçesinde 4'üncü, Tekirdağ genelinde ise 5'inci Mavi Bayrak, göndere çekilmiş oldu.
Mavi Bayrak törenine, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, Genel Sekreter Yardımcısı M. Zeki Gürcün, TESKİ Genel Müdür Yardımcısı Feyzi Ünal, Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Şeref Çetin ve Neşat Erdoğan, daire başkanları, TÜRÇEV Kuzey Ege Lideri Koordiatörü Doğan Karataş, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

TÜRKİYE DÜNYADA 3'ÜNCÜ
Programda ilk konuşmayı TÜRÇEV Kuzey Ege Lideri Koordiatörü Doğan Karataş yaptı. Mavi bayrağın önemine değinen Karataş, "Biz TÜRÇEV olarak 1993 yılından bu yana mavi bayrak çalışmalarını yürütüyoruz. O günden bugüne mavi bayrak çalışmaları her sene artarak bugün 459 plaja ulaşmıştır. Bu 459 plaj ile biz İspanya ve Yunanistan'ın ardından dünyada şu an 3. sıradayız. Tekirdağ'da yıl yıl mavi bayrak sayımız artıyor. Geçen sene de Mürefte'de bir tören yapmıştık. Buranın mavi bayrak kazanmasında emeği geçen başta Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanıma çok teşekkür ediyorum. Bu plajımız uzun bir süreç ve büyük bir emek sonucu bugünlere geldi. Bu plaj özellikle engelli vatandaşlarımızın rahatlıkla kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır. Bu alanları bize kazandıran, emeği geçen herkese teşekkür ediyor, 5. Mavi bayrağın Tekirdağ'a hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

ŞARKÖY CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELİYOR
Mavi bayrağın almanın kolay, korumasının zor olduğuna dikkat çeken Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok da, "Bugün Şarköy'de 4. Mavi bayrağa kavuşmanın sevincini yaşıyorum. Geçen yıl 3.'sünü Mürefte'de aldık. Yıllar önce 1. Mavi bayrağımızı aldığımızda çok sevinmiştik. Çünkü mavi bayrağı almak kolay, fakat koruması çok zor. Bugün Şarköy'ün batısında 4. Mavi bayrağa kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Burası cazibe merkezi haline geliyor. Sosyal tesisimizin hemen yanında bir yüzme havuzu yapma projemiz var. Büyükşehir Belediyesinin ilçemizde çok önemli çalışmaları var. Bu çalışmalarla Şarköy bir şehir görünümü kazanmaya başladı. Bu yatırımlardan dolayı Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanıma teşekkür ediyorum. Şarköy her şeyin en iyisine layık" şeklinde konuştu.
"TEKİRDAĞ KABUK DEĞİŞTİRİYOR"
Sosyal demokrat belediyeler olarak Tekirdağ için aralıksız bir şekilde çalışmaya devam edeceklerini belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise, "Tekirdağ artık kabuk değiştiriyor. Her geçen sene artan nüfusu ile Süleymanpaşa'da kanalizasyon 17 Kasım 2017'den itibaren Biyolojik Arıtma Tesisimiz ile berber denize verilmeyip arıtma tesisine gidiyor. Denizimiz özlenen eski günlerine her geçen gün biraz daha yaklaşıyor. Bu tarih Tekirdağ için bir devrimdir. Tekirdağ'ın 17 bin nüfuslu halini bilen birisiyim. Tekirdağ'ın denizi akvaryum gibiydi. Zamanla denize verilen kimyasallar sonucunda, Tekirdağ'ın denizinin eski halini arar olduk. İlerleyen yıllarda başta Şarköy olmak üzere Tekirdağ merkeze kadar bu sahillerin çok değiştiğini göreceksiniz. Tekirdağ şimdiden görmediği balık cinslerini görmeye başladı. Geçmişte 150, şimdi ise 30'a düşen balık çeşidinin denizin temizlenmesi ile tekrar artarak beraber tekrar özlenen günlerine geri döneceğine inanıyorum. Şarköy'e büyük bir biyolojik arıtma kazandırma düşüncemiz var. Böylelikle artık Şarköy çevre konusunda, bütün yatırımlarını almış olacak. Doğal gaz ile birlikte ilçede üç ay olan turizm, yedi aya çıkacak. Bu başarının tek sahibi bizi bu göreve layık gören halkımızındır. Biz kalan hizmet süremiz boyunca oy kaygısı gütmeden çalışmaya devam edeceğiz. Tekirdağ, 2019'dan sonra Büyükşehrin 2. ve 3. dönemlerinde birçok açıdan olduğu gibi turizm açısından da büyük aşama kaydedecektir. Ben bu duygularla emeği geçen herkesi tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.
5 ADET CANKURTARAN HİZMETE GİRDİ
Plaket takdimi sonrasında, mavi bayrağın göndere çekilmesi ve 5 adet cankurtaran botunun hizmete sunulması ile tören son buldu.
Beycan KORKMAZ