TAŞERON İŞÇİLER KADRO İSTİYOR!

DİSK/Güvenlik-Sen İşçi Meclisleri ve Taşeron işçi platformları Lüleburgaz Kongre Meydanı’nda bir araya geldi. Trakya’da taşeron işçilerin koşulsuz, şartsız kadro talebiyle bir araya geldiğini belirten grup basın açıklaması yaptı.
13.11.2017
489 kez okundu

Kongre Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasında konuşan Demir Işık Dahi şunları söyledi; “Bizler senelerdir taşeron işçiliğe mahkum edilmiş işçiler olarak bugün burada bir araya geldik. Son günlerde kamuda taşeron işçilerine kadro verileceği açıklamaları yapan siyasi iktidara sözümüzü söylemek, taleplerimizi ilan etmek istiyoruz. Bizim ve milyonlarca taşeron işçinin temel talebi ayrımsız şartsız kadrodur.”
BÜYÜK BİR İTİRAFTIR
Dahi şöyle devam etti; “Bizlerin kadrodan anladığı iş güvencesi sağlayacak bir formüldür. İşçinin işini yapana işçi memurun işini yapana memur kadrosu diyoruz. Taşeron çalışma kamunun kaynaklarının taşeron şirket sahiplerine peşkeş çekilmesidir diyoruz. Çalışma Bakanlığının açıklamasına göre kamuda asıl işte çalışan sayısı 200 bin kişidir. Bilindiği gibi asıl işin alt işverenlere verilmesi yasadışıdır. Bu şekilde çalışan işçiler işin başından itibaren asıl işverenin işçisidir. Bu bir büyük itiraftır.”
AYRIMSIZ ŞARTSIZ KADRO İSTİYORUZ!
Dahi; “AKP iktidarı senelerdir yasaları çiğnemiş işçilerin haklarını gasp etmiştir. Muvaaza davası açan işçi sayısı 80 bin kişiye dayanmıştır. Biz biliyoruz ki kamuda muvaazalı çalışan sayısı dava açanlardan kat ve kat fazladır. Yasal hakları olan kadroyu bir lütufmuş gibi sunmak üstelikte özel sözleşmeli personel vb. gibi ne ifade ettiği belirsiz statüleri dayatmak bir aldatmacadır. Üstelik işçilerin kazanılmış alacaklarını ve davalarını geri çekme şartı da getirilmektedir. Bu durumu kabul etmiyoruz. Nasıl ki dün maden işçileri eylemleriyle haklarını aldıysa bizde taşeron maden işçilerinin yolundan gitmeye çağrı yapıyoruz. Ayrımsız şartsız kadro istiyoruz. Milyonlara varan taşeron işçisinin gücünü ortaya koyacağı günler yalındır. Bizler her yerdeyiz. Taşeron düzenini yıkacağız!” dedi.
Eyleme CHP, ADD, Metal İşçileri Birliği, DİSK/Emekli-Sen destek verdi. Grup basın açıklamasından sonra olaysız dağıldı.
Beycan KORKMAZ