TAŞ TOPLAMA MAKİNESİ DEVİR TESLİMİ YAPILDI

Tekirdağ ÇATAK çalışmaları kapsamında satın alınan taş toplama makinesi yapılan protokol ile Malkara Ziraat Odası Başkanlığı’na teslim edildi.
15.09.2018
451 kez okundu

Teslim töreninde konuşan Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürü Zekeriya Sarıkoca; "Çatak Programında,  toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik alanların korunması amaçlanmaktadır.
Malkara İlçemizin hassas alan olarak ilan edilen köylerinde yirmi bin dekardan fazla taş problemi olan tarlalarının taş toplama işinde kullanılacak makinemiz Malkara Ziraat Odası ile yaptığımız protokol kapsamında çalıştırılacaktır. Malkara ilçemizden sonra taş problemi olan diğer ilçelerimizde de taş toplama makinesi çalıştırılacaktır. Taş toplama makinesinin çiftçilerimize hayırlı olmasını dilerim" dedi.

VERİM ARTACAK
Tarım arazilerinde taşların toplanmasının önemi, tohum yatağının düzgün hazırlanması sağlanarak mibzerle ekim için en uygun hale getirilmesidir. Bu taşlar toprak yüzeyinde kaldığı zaman, mibzerle tohum ve gübre uygulamasının etkili derinliğe yapılmaması söz konusu olup çimlenme de problemler yaşanmaktadır. Ayrıca alet ve ekipmanların aşınmasına sebep olarak işletmenin masraflarını artırmaktadır. Aşırı taşlı verim alınamayan tarlalardan taş toplanarak ıslah edilen tarım arazileri ile çiftçilerimizin birim alanda alacağı verim de artacaktır denildi.
Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (ÇATAK) programı kapsamında alınan taş toplama makinesinin devir teslim törenine; Malkara Kaymakamı Erkan Karahan, Tekirdağ İl Tarım Müdürü Zekeriya Sarıkoca, AK Parti İlçe Başkanı Gökhan Şentürk, Ziraat Odası Başkanı Mustafa Gündüz, Süt Üreticileri Birliği Başkanı Osman Turgutlugil, İl ve İlçe Müdürlüğünden görevli personeller katıldı.
Erdi KURU