TARIMSAL METEOROLOJİ İZLEME İSTASYONU KURULDU

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Ziraat Fakültesi ve Barilla A.Ş.’nin 2 yıldır ortaklaşa yürüttüğü ‘Uluslararası Sürdürülebilir Makarnalık Buğday Üretimi Projesi’ kapsamında Namık Kemal Üniversitesi Merkez Kampüsü Ziraat Fakültesi’ne ‘Tarımsal Meteoroloji ve Diğer Çevresel Koşulları İzleme İstasyonu’ kuruldu.
16.03.2019
265 kez okundu

Yürütücülüğünü Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. İsmet Başer, Doç. Dr. Korkmaz Bellitürk ve Dr. Öğr. Üyesi Harun Hurma’nın birlikte yaptığı ‘Uluslararası Sürdürülebilir Makarnalık Buğday Üretimi Projesi’nin geleneksel toplantısında  Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet İSTANBULLUOĞLU, Barilla A.Ş. yetkilikeri bir araya  geldi. Ziraat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda Barilla A.Ş. Yöneticileri projeden ve bugüne kadar yürütücülerin yaptığı başarılı çalışmalara ilişkin duydukları memnuniyetti dile getirerek, iş birliklerini artırmak istediklerini kaydettiler.
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde kurulan ‘Tarımsal Meteoroloji ve Diğer Çevresel Koşulları İzleme İstasyonu’ ile çeşitli ölçümler (hava sıcaklığı, hava nemi, toprak nemi, güneşlenme, yağmur vs.) yapılarak, elde edilen veriler otomatik olarak uzaktaki sunucuya gönderilerek bitki ve toprağa ait; gübreleme dönemi, gübre çeşidi, ilaçlama dönemi, ilaç çeşidi ve markası, sulama zamanı, sulama suyu miktarı, don ve kırağıya karşı uyarı bilgileri üretip, üretici ve sistem yöneticisi için karar destek mekanizması oluşturması amaçlanıyor.
Bu istasyon ile NKÜ kampüsündeki ortalama 6 kilometre alanda ekilen, dikilen bitkilerin tarımsal ihtiyaçları belirlenerek otomatik olarak kontrolü sağlanacak ve büyük bir tarımsal veri tabanı oluşturulacak. Proje kapsamında bir el kitabı ve çeşitli akademik makaleler yayınlanacak.


Ahmet Can AYDIN