TAKKE DÜŞTÜ, KEL GÖRÜNDÜ

13.02.2018
352 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Son günlerde sosyal medyaya düşmesiyle gündeme gelen olayları değerlendiren Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı İshak Çelebi “Öğretmenin öğretmenlik mesleğinin bu şekilde gündeme gelmesi hepimizi derinden üzmüştür. Ancak MEB gerekse diğer paydaşlar sorunu kaynağında çözmek yerine, halının altına süpürmektedir. Anayasamıza ve Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre 18 yaşına kadar çocuk olarak görülen, cezai sorumluluğu bulunmayan, eğitilmesi gereken öğrencileri muhatap alarak ve ceza yöntemini kullanarak sorunu çözemeyiz; okullarımızı da çaresiz hale getiririz. Çözümün kaynağı veli ile okulun işbirliğinin ve sorumluluğunun geliştirilmesidir. Okulun muhatap olacağı kişi öğrenci değil veli olmalıdır. Bütün gelişmiş ülkelerde de böyledir. Çocuğuna bakamayan, gerekli eğitimi veremeyen, sorumluluklarını yerine getirmeyen ailelerle sadece okul değil, sosyal hizmet uzmanları da görüşmelidir” dedi.
Yıllardır Demokrat Eğitimciler Sendikası olarak eğitim sisteminin temel unsuru olan öğretmenlerin ve öğretmenlik mesleğinin hızla azalan özlük hakları, ekonomik durumları ama daha önemlisi öğretmenlik mesleğinin itibarını kaybetmesine ve oluşabilecek tehlikelere dikkat çektiklerini belirten Çelebi, “ALO 147, BİMER, vs. şikayet kanallarına yapılan gerekli gereksiz şikayetlerle yıpratılan öğretmenin bütün olumsuzluklardan sorumlu tutulması yanlıştır. 24 Kasım’dan 24 Kasım’a öğretmenlik mesleğinin kutsallığından ve öğretmenleri öven hamasi söylemlerle öğretmenlerimizin gönlü alınmaya çalışılırken, ülkemiz için hayati önem taşıyan eğitimin sorunlarının çözülmesi yine ötelenmektedir” dedi.
Kentleşme ve toplumsal yapının hızlı değişmesiyle birlikte ailelerin de eğitim-öğretim konusunda yanlış bilgilendiğini, bunda TV dizileri, sosyal medya, politik ve ekonomik birçok etken bulunduğunu belirten Çelebi, eğitimin ailede başladığını ve aileye büyük görev düştüğünü söyledi. Dün olduğu gibi bugünde oy kaygısından dolayı seçmene sorumluluklarının açık bir şekilde söylenmediğini ve sorumluklarını  yerine getirmesi konusunda ciddi bir yaptırım uygulanmadığını söyledi.
Sorunun bir günlük ve tek yönlü olmadığını belirten Çelebi, çözümün de birçok bileşeni olacağını belirtti. “Temel eğitim, mesleki eğitim, öğretmen yetiştirme, yönetici yetiştirme ve atama, ortaöğretim politikalarımız acil olarak gözden geçirilmeli, son yıllarda rafa kaldırılan yönetimin olmazsa olmazı denetim sistemi mutlaka kurulmalıdır. Ancak  ivedilikle ALO 147, BİMER gibi şikayet kanalları ya kaldırılmalı ya da herkesin kimliğini gizleyerek yaptığı yağmur gibi yağan şikayetler titizlikle incelenmeli, asılsız, iftira niteliği taşıyan şikayetleri yapanlar hakkında memurun korunması kanunu kapsamı gereğince gerekli soruşturma başlatılarak asılsız şikayetlerle kamu görevlilerinin zamanının, motivasyonun ve onurunun çalınmasına izin verilmemelidir” şeklinde konuştu.


BBC’den korkutan liste: İstanbul, içme suyundan dahi mahrum kalabilir
Türkiye’de ekonomi son yıllarda çok da iyi gitmiyor, işsizlik ve enflasyon rakamlarının yanı sıra uluslararası derecelendirme kuruluşlarından gelen negatif kredi notları da işin cabası…
Bütün bunların yanına bir de son 44 yılın en kurak döneminin yaşanması eklendi. Su oranı düştükçe elektrik üretiminde 5 kat pahalı olan gazın payı da artıyor otomatik olarak. Bu da ekonomiye yansıyacak bir fatura anlamına geliyor.
BBC News de son hazırladığı haberde, dünyanın en büyük kentlerinin dörtte birinin, su stresi ile karşı karşıya olduğu uyarısını yapıyor. Araştırma 2014 yılından bulgulara sahip...
Ancak Türkiye’yi ilgilendiren çok ciddi bir bilgi de var haberde. İçme suyundan yoksun kalması olasılığı en yüksek olan 11 kent arasında İstanbul da var...
En büyük endişe ise Güney Afrika’daki Cape Town’ın susuzluk görüntüleri.
Modern çağda Cape Town’un içme suyundan yoksun kalma tehdidi ile yüz yüze gelen ilk büyük kent olduğu söyleniyor.
İstanbul ile ilgili resmi veriler, 2016 yılında İstanbul’da kişi başına su miktarının bin 700 metre küpün altına düştüğünü gösteriyor.
Türkiye’deki uzmanların da İstanbul’daki durumun 2030 yılına kadar kötüleşeceğini söylediğine dikkat çekiyor BBC:
“Su kıtlığı” kapıda… Son yıllarda 14 milyon nüfusu olan İstanbul gibi çok kalabalık bölgeler en kuru aylarda su sıkıntısını yaşamaya başladı.”
BBC’nin haberine göre, dünyada bir milyardan fazla insan suya erişimden yoksun. 2.7 milyar insan da en az yılda bir ay su kıtlığı yaşıyor. Rakamlar korkutucu boyutlarda.