TAHAMMÜLSÜZLÜĞE ELBETTE HESAP SORACAĞIZ

16.04.2019
143 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Atatürkçü Düşünce Derneği Adana Şubesi’nin ‘Kurtuluştan Kuruluşa ATATÜRK’ konulu öykü ve şiir yarışmasına; Adana Milli Eğitim Müdürlüğü, hiç bir gerekçe göstermeksizin izin vermemiştir.
Bu olay üzerine Genel Merkez tarafından şu yönde bir açıklama geldi:
“Böyle bir yarışmaya izin verilmemesinin yasal gerekçesi yoktur, olamaz da. Kurtarıcımız, Kurucumuz ve Tek Önderimizin adına yapılacak bir yarışmayı, Milli Eğitim Müdürlüğü neye dayanarak reddetmiştir?
17 yıllık siyasi iktidarın, Atatürk düşmanı kadrolaşmasının en somut örneklerinden birini daha görmüş olduk. Adana Milli Eğitim Müdürlüğü, siyasi iktidarın izdüşümü olarak, ATATÜRK adına tahammülsüzlüğünü gizleyememiştir. Atatürk’ün adından, düşüncesinden ve aydınlığından korkmuştur, ürkmüştür. Çünkü; aydınlık, karanlığın panzehirdir. Karanlık, aydınlıktan çekinir, ürker.
Atatürkçü Düşünce Derneği; Milli Mücadeleye ve Milli Kongrelere dayanan; köklü, geçmişinden yola çıkarak, elbette bu tahammülsüzlerden, hukuk yoluyla hesap soracaktır.
Genel Merkezimizce; husumet kokan bu kararın iptali için yargı süreci başlatılmış, ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur.
Adana ve tüm şubelerimizle omuz omuza, Atatürk Cumhuriyetini yeniden inşa etmek mücadelemizden asla ödün vermeyeceğiz. Kazanacağız. Karanlığı yeneceğiz.”

Atatürkçü Düşünce Derneği
Genel Merkez Yönetim Kurulu


TOPAL ÖRDEK HİKAYESİ ERDOĞAN’IN BAŞINA GELECEK
Topal ördek' hikayesi Erdoğan'ın başına geldi diyen Laçiner: “MHP, Erdoğan'dan kaldıramayacağı kadar taviz isteyecek”
Birikim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ömer Laçiner, yerel seçimlerde AK Parti'nin oyunun yüzde 40'ın altına düştüğüne işaret ederek, iktidarını sürdürmesinin MHP'ye vereceği tavizlere bağlı olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan 3 Nisan'da İstanbul seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan il genel meclisindeki AK Parti çoğunluğuna göndermede bulunarak, CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nun seçilmesi halinde belediyeyi yönetemeyeceği savunmuş, “Çoğunluğu bizde. Şu anda hala her şey devam ediyor. Öyle de olsa, bunlar neye dönmüş biliyor musun, bunlar topal ördek” demişti. 
Öte yandan geçen cumartesi konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli ise oy oranlarının yüzde 7 seviyesinde olduğu iddialarına yönelik olarak “Oylarını en çok artıran parti MHP olmuştur. 31 Mart'ta partilerin oy dağılımı en sağlıklı şekilde il genel meclisi seçimlerinde görülecektir, bu çerçevede partimizin aldığı oy oranı yüzde 18,81'dir” diye konuşmuştu.
AK PARTİ MHP’YE MUHTAÇ HALE GELDİ
Ömer Laçiner, katıldığı bir programda seçim sonuçları analizlerini paylaşarak, 'cumhur ittifakı' üyesi MHP'nin oylarının yüzde 11-13 bandında bulunduğunu, AK Parti'nin oy oranının ise yüzde 40'ların altına düştüğünü söyledi. Erdoğan'ın iktidarını sürdürmek için MHP'ye muhtaç hale geldiğini belirten Laçiner “İmamoğlu'na söylediği 'topal ördek' hikayesi kendi başına gelecek” dedi. 
MHP'nin 'cumhur ittifakı'nın bileşeni olmasına rağmen iktidar ortağı olmadığına ve kimi zaman AK Parti'yi eleştirdiğine dikkat çeken Birikim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, AK Parti'nin gelecekteki zorlukları göğüslemek için MHP'yi fiili olarak koalisyonun bir ortağı olmaya zorlayacağını, ancak bu sefer de MHP'nin AK Parti'nin kaldıramayacağı kadar taviz isteyeceğini savundu.
“AK Parti, MHP'nin desteğinin geriye çekilmesini kaldıracak lükste değil” diyen Laçiner, AK Parti'nin oldukça zorlu bir durumda olduğunu belirterek tökezlemesi halinde bir takım AK Partililerin partiyi terk edeceğini savundu.
AYRI TARİHLERDEN GELENLER BU KADAR KAYNAŞAMAZ
AK Parti ile MHP'nin yaptığı ittifakı geçmiş senelerde Gülen Cemaati ile yapılan işbirliğine benzeten Laçiner, söz konusu iki partinin farklı tarihselliğe sahip olduğuna ve rekabet halinde bulunduklarına da işaret ederek, "Bu kadar ayrı tarihlerden gelenler, birbirleriyle bu kadar mücadele etmiş olanlar, bu kadar kaynaşamazlar, bir şey olacak. (Gülen Cemaati zamanında) İktidar konsolide olduğu zamandan itibaren bu hesaplaşma başladı zaten, benzer hikayede MHP ile olabileceğine dair kuvvetli potansiyel var" diye konuştu.