SÜT ÜRETİCİLERİ YENİ FİYATIN ACİLEN BELİRLENMESİNİ İSTİYOR

Süt üreticileri yeni fiyatın acilen belirlenmesini istiyor. Malkara Süt Üreticileri Birliği Başkanı Osman Turgutlugil, gazetemiz Devrim’e yaptığı basın açıklamasında yeni çiğ süt fiyatının üretici lehine ivedilikle belirlenmesini talep etti.
02.05.2019
183 kez okundu

Süt fiyatının bugünkü koşullarda en az 2,40 TL/litre olması gerektiğinin altını çizen Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgutlugil konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Seçimlerin bitip geçim zamanının başladığı günümüzde, süt üreticisi girdi maliyetlerinin günden güne düzensiz şekilde arttığı bu dönemde üretmekten vazgeçmektedir. Ezildiği borç sarmalından kurtulmak için besi ve süt hayvanlarını kestirmekte ve satmaktadır. Çalışıp üretirken batan, zarar eden süt üreticisi, süt fiyatlarının 2 TL/lt olmasının ardından süt desteklemelerinin de 0,40 TL olmasını beklemekte ve istemektedir. Üretimden çekilmenin hızla artmaması için üreticiye sürdürebilirlik açısında ödeme kolaylığı ve ucuz kredi sağlanmalı, üretici devletin teşvik ve yardımlarından kolayca yararlanarak hayvan varlığını arttırabilmelidir. İhracat yollarının artırılması iç tüketimin yaygınlaştırılmasıyla talep artışı sağlanmalıdır.
GİRDİ MALİYETİ ACİLEN DÜŞÜRÜLMELİ
Acilen girdi maliyetlerinin düşürülerek yem fiyatlarındaki artışın önüne geçilmelidir. Süt fiyatlarının üreticinin mağdur edilmeyeceği 2 TL/lt olarak belirlenmesinin ardından teşvik olarak verilen süt desteklemelerinin 0.25 TL’den 0,40 TL’ye çıkarılması ve bir an önce açıklanması sektörde sıkıntı yaratmaması açısından zaruret olmuştur. Üreticimizin korunması, desteklenmesi, desteklemelerin artırılması, yem fiyatlarındaki düzensiz artışların önlenmesi, iç talep ve ihracatın desteklenmesi, üreticinin hayvan varlığını artırmasının kolaylaştırılması gerekmektedir. Sıkıntılar ancak bu şekilde aşılabilir.”
Önder TABAK