SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ

10.09.2019
276 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

Efendim, Yunanistan ile ilgili yazımı okuyanlar herhalde; Süleyman Şah Türbesi’nin nerede olduğunu merak etmişlerdir. Bu konuya da; bir açıklık getirdikten sonra bu yazı dizimi sonlandırmak istiyorum.
Süleyman Şah Türbesi ile ilgili bilgiler merak ediliyor. Süleyman Şah Türbesi nerede, Süleyman Şah kimdir soruları araştırılıyor. Katıldığı canlı yayında gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Süleyman Şah Türbesi'nin eski yerine taşınacağını belirterek "Süleyman Şah Türbesi geçici olarak taşınmıştı eninde sonunda yerine taşınacak. Çünkü orası Türk toprağı" dedi. Bu açıklama ile beraber de vatandaşlar türbe ile ilgili bilgileri araştırmaya başladılar. Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu Süleyman Şah'ın kabriyle Suriye'de sınıra mücavir Suriye Eşmesi köyünün kuzeyinde ve aynı büyüklükteki araziye geçici olarak taşınmıştı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Süleyman Şah Türbesi'nin ve Saygı Karakolu'nun Suriye içindeki geçici nakil işleminin 22 Şubat 2015 tarihinde tamamlandığı belirtilerek nakil işleminin, türbenin ve müştemilatının anlaşmalarla tespit edilmiş statüsünde değişiklik anlamına gelmediği vurgulanmıştı.
Burası Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçasıdır. Süleyman Şah Türbesi ile Süleyman Şah Saygı Karakolu ve bulunduğu alan Suriye'nin Halep ilinin Karakozak Köyü sınırları içerisinde bulunan ve Türkiye'nin kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçasıdır.
SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ NEREDE?
Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu Süleyman Şah'ın kabriyle Suriye'de sınıra mücavir Suriye Eşmesi köyünün kuzeyinde ve aynı büyüklükteki araziye geçici olarak taşınmıştı.
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Süleyman Şah Türbesi'nin ve Saygı Karakolu'nun Suriye içindeki geçici nakil işleminin 22 Şubat 2015 tarihinde tamamlandığı belirtilerek nakil işleminin, türbenin ve müştemilatının anlaşmalarla tespit edilmiş statüsünde değişiklik anlamına gelmediği vurgulanmıştı.