SORU SORAN VEKİLE TRT HABER’İN LİNKİ GÖNDERİLDİ

02 07 2020
628 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a Zonguldak’ta esnafın salgın sürecinde yaşadığı sorunları içeren iki önerge gönderdi ancak kendisine cevaben TRT Haber’in bir linki gönderildi.

Gönderilen cevaba tepki gösteren Ünal Demirtaş şu açıklamayı yaptı; “27 Nisan 2020 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemi ile iki soru önergesi verdim. Esnaf ve sanatkarların Covid-19 nedeniyle içinde bulundukları duruma ilişkin soru önergelerime verilen cevap; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın TRT Haber’de katıldığı programın yayın linki… Bu cevap devlet adamı ciddiyeti, yürütmenin sorumluluğu ve bilgi alma hakkı ile bağdaşır mı?

Hazine ve Maliye Bakanına şu hususları önemle hatırlatmakta fayda buluyorum. Bizler Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde halk adına görev yapan kişileriz. Bizleri buraya getiren halk iradesidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin yasama organında görev yapan bir milletvekili olarak yasamadan kaynaklanan denetim hakkımı sonuna kadar kullanmaya devam edeceğim. Çünkü ben yerin yüzlerce metre altında alın teri döken Zonguldaklı madencinin, atanamayan Zonguldaklı öğretmenin, aylardır iş arayan üniversite mezunu hemşehrilerimin, kepenklerini yeni açan esnafın temsilcisiyim.

Biz salgın sürecinde Zonguldak esnafının, emekçilerin, işsiz kalanların, iş arayan gençlerin mağduriyetinin en aza indirilmesi için, sorunlara çözüm bulunması için iki önerge veriyoruz. Bakanın verdiği yanıta bakın. Atanmış bakanların, seçilmiş milletvekillerinin sorularını link vererek geçiştirmeye hakları yoktur. Biz yasamadan kaynaklanan yetkimizi kullanabilmek için TRT Haber'in yandaş yayınlarını izlemek, o yayınlara maruz bırakılmak zorunda mıyız?”


ANTALYA L TİPİ CEZAEVİNDE NELER OLUYOR?

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, geçen günlerde basına da yansıyan Antalya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan firar iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Antalya L Tipi Kapalı Cezaevinde uluslararası uyuşturucu kuryesi olmaktan ceza alan A. Muhammed adlı şahsın, tahliye olacak başka bir mahkûmun yerine geçerek, kimlik bilgileri, retina ve avuç izi kontrolü yapılmadan cezaevinden çıktığı iddialarını gündeme taşıyan Budak, “Antalya L Tipi Cezaevi geçen yıl da girişteki retina sistemi kapatılarak beş kişinin kayıt dışı cezaevine girmesiyle gündeme gelmişti. Şimdi de bu firar iddiaları var. Antalya L Tipi Cezaevinde neler oluyor bilmek istiyoruz” dedi.


EN FAZLA DOĞAL AFET RİSKİ VANUATU’DA

Dünyada en fazla doğal afet riski altında ülkeler belli olurken, birinci sıraya Okyanusya’da yer alan ve 56,71 indekse sahip Vanuatu’nun yerleştiği saptandı. Türkiye’nin ise bu listeye 5,06 ile 113’üncü sıradan yerleştiği kaydedildi.

Medya takip kurumu Ajans Press, doğal afetler ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre geçen yıl afetler ile alakalı basına37 bin 426 haber yansıdığı tespit edildi. Bu yıla baktığımızda ise bu rakam 22 bin 781 olurken, bu yıl içerisinde Manisa, Bingöl ve Elazığ gibi Türkiye’nin çeşitli noktalarında olan depremlerin konuşulan başlıklar arasında olduğu görüldü.

Ajans Press’in, WorldRiskReport 2019 verilerinden elde ettiği bilgilere göre, Dünya’da en fazla doğal afet riski taşıyan ülkeler belli oldu. Böylelikle birinci sıraya 56,71 indeks ile Vanuatu’nun yerleştiği saptanırken ilk 5’te yer alan diğer ülkeler Antigua ve Barbuda, Tonga, Solomon Adaları ve Guyana olarak kaydedildi. Türkiye ise bu listenin 113’üncü sırasına yerleşirken, indeksinin 5,06 olduğu saptandı. 180 ülkeyi kapsayan raporda en düşük risk 0,31 ile Katar olarak görülürken, onu bir üst sıradan 0,54 ile Malta’nın takip ettiği kaydedildi.

Whatsapp
google_160x600