‘SIFIR ATIK PROJESİ’ ANLATILDI

Malkara ilçesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen ‘Sıfır Atık Projesi’ daire müdürlerine tanıtıldı.
29.11.2018
1368 kez okundu

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü çok amaçlı salonunda düzenlenen programa; Kaymakam Erkan Karahan, İlçe Emniyet Müdürü Sertan Topkaya, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Murat Kızıltan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Akkaya ile daire müdürleri katıldı.
Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Şube Müdürü İhsan Yüksel tarafından gerçekleştirilen sunumda, ‘Sıfır Atık Projesi’nin yürütülmesiyle ilgili açıklamalarda bulunuldu.
SIFIR ATIK PROJESİ NEDİR?
Yapılan açıklamada, “Sanayi Devrimine bağlı olarak ortaya çıkan teknolojik yenilikler ile birlikte artan nüfus ve şehirleşme tüketimi de beraberinde getirerek çok daha fazla atığın oluşmasına neden olmaktadır” denildi. Bu durumun da öncelikle doğal kaynakların tükenmesi ve iklim değişikliği gibi insanlığı tehdit eden hava, su ve toprak kirliliğine yol açtığına dikkat çekildi. “Sıfır atık; israfın önlenmesi, oluşan atığın azaltılması, atıkların geri dönüştürülmesi, kaynakların daha verimli kullanılmasını kapsayan atık yönetim yaklaşımı olarak tanımlanan bir hedeftir” denildi.
Sıfır Atık Uygulaması Eylem Planı kapsamında 2018 yılından başlayarak 2023 yılına kadar kademeli olarak, başta kamu kurum ve kuruluşları, eğitim kurumları, hava limanları ile alışveriş merkezleri olmak üzere tüm Türkiye’de uygulamaya geçileceği belirtildi.
AMAÇ YAŞANABİLİR BİR DÜNYA
“Sıfır atık projesi ile atıkları geri kazanarak ekonomiye katma değer sağlamak, israfı önlemek, doğal kaynakları verimli kullanmak, atık miktarını azaltmak, atıkları kaynağında ayrıştırmak ve gelecek nesillere temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak hedeflenmektedir” denildi.
Önder TABAK