ŞENTOP MUHTARLARLA KAHVALTIDA BULUŞTU

TBMM Başkan Vekili ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, Malkara ilçesinde muhtarlar ve tarımsal kuruluşların başkanlarıyla buluşarak sorunlarını dinledi.
10.08.2018
369 kez okundu

Öğretmen Evi’nde gerçekleştirilen kahvaltılı programa; Tekirdağ Devlet Su İşleri Şube Müdürü Emre Karakaş, İl Tarım Müdür Vekili Burhan Alim, AK Parti Malkara İlçe Başkanı Gökhan Şentürk, AK Parti İl Başkan Yardımcıları Adnan Sungur, Kaan Çelik, tarımsal kuruluşların başkanları ve muhtarlar katıldı. Toplantıda söz alan muhtarlar yol, köprü, gölet vb. mahallelerinde yaşadıkları sorunlar ile ilgili sıkıntı ve taleplerini dile getirdiler.
GÖNENCE DERE ISLAH ÇALIŞMASI NEDEN YAPILMIYOR?
Gönence Muhtarı Süleyman Galata; “1970’li yıllardan bu yana sel baskını ve afet sorunu yaşıyoruz. Ne yazık ki Gönence halkı çaresiz bırakılmıştır. Dere ıslahı ve sulama göleti ne yazık ki hala gerçekleştirilmedi. Mahalleli olarak ıslah çalışmasının bir an önce başlamasını istiyoruz” dedi. Program kapsamında olan Çimendere 1-2, Yayla ve Elmalı Sulama göleti vb. ihalelerinin de hala yapılamadığını hatırlattı. Konuyla ilgili çalışmaların hızlandırılmasını istedi.

ÇOBAN BULUNAMIYOR!

Toplantıda söz alan Tekirdağ Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemalettin Toluca ise küçükbaş hayvan üreticilerinin mağdur edilmemesi için taleplerini dile getirerek; “Öncelikle, damızlık vasfı taşıyan dişi küçükbaş hayvan kesiminin kesinlikle yapılmaması gerektiğini belirtmek istiyorum. Ancak, her dişi kuzu damızlık vasfı taşımamaktadır. 100 kuzu içerisinde sadece 20 baş kuzu damızlık vasfı taşıdığından bunların haricindeki diğer kuzular kesilebilir” dedi.
Konuşmasında bölgede yaşanan ‘çoban’ sorununa da dikkat çeken Başkan Toluca, “Gelinen noktada gençlerimiz arasında hayvancılık yapan yok. İşletmelerde genç kalmadı, diyebiliriz. Bu işi sadece Afganistan ve Türkmenistan’dan ülkemize göç eden kişiler yapmaktadır. Bu nedenle söz konusu ülkelerden ‘hayvan bakıcılığı’ için göçmen talep edilmelidir. Aksi halde, işletmelerimiz bir bir kapanacaktır” şeklinde konuştu.
ÇÖZÜM SÖZÜ VERDİ
Toplantıda söz alan konuşmacılar da talep ve dileklerini dile getirdi. AK Parti’li Prof. Dr. Mustafa Şentop, mahallelerde yaşanan sorunların en kısa zamanda çözüme kavuşturulacağı sözünü verdi.
Önder TABAK