SENDİKACI EYÜP FIRILDAK’I KAYBETTİK

16.08.2019
168 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Çorlu’da eski hükümet konağının arkasında Mustafa Fırıldak’ın kadayıf, süt, yoğurt gibi gıda maddelerini sattığı dükkanı bilen çoktur.
Selanik göçmenidir Fırıldaklar…
1960’ların gençleri, Mustafa Amca’yı ve üç çocuğunu hatırlarlar.
Hepsi okudu, iyi bir yerlere geldiler; ama Çorlu’yu hiç unutmadılar.
Eyüp Turan Fırıldak, Prof. Dr. Erhan Fırıldak ve Ayhan Fırıldak’ı kim bilmez?
Hepsi büyüdüler; Çorlu’nun yüzakı oldular.
Geçen cumartesi günü, 83 yaşındaki Eyüp Bey’i kaybettik. Çok aydın bir kişiydi; yaşamını sendikacılığa adamıştı. Daha önce bir beyin ameliyatı geçirmişti. İki ay kadar önce evinde düşerek komaya girmiş. Uzun bir tedavi yöntemine karşın kurtarılamadı.
Onu, 11 Ağustos Cumartesi günü Zincirlikuyu Mezarlığındaki aile kabristanında toprağa verdik.
Bu vesile ile küçük bir grup olsa da Çorlulular bir araya geldi. Eyüp Bey’in kardeşleri Erhan Fırıldak, Ayhan Fırıldak ve onların çocukları çok üzgündüler.
Dr. Ömer Tansuğ’un oğlu Mehmet Tansuğ, gazeteci Yalçın Bayer, iktisat profesörü Nuzhet Kahraman Çorlulu dostlarını yalnız bırakmamışlardı. Çorluluları ‘birleştirici’ tavrı ile bilinen Tunç Tangil, cenazeyi İstanbul’daki Çorlululara haber vermişti, ancak rahatsızlığı nedeniyle camiye gelememişti. Çorlulu ortaokullar ve liseliler adına ‘bağış’ yapmıştı.
Fırıldak ailesinin ikinci ismi Erhan Fırıldak, Türkiye’nin ilk endüstri tasarımcısı olarak biliniyor. Bu konuda yıllarca dersler verdi; son 12 yıldan beri de Kadir Has Üniversitesi’nde görev yapıyordu.
Gazeteci Ayhan Fırıldak uzun yıllar Günaydın’da çalıştı, bir ara Eminönüne Belediye Başkanlığında basın müşavirliğinde bulundu.


AK PARTİLİ GENÇLER PEDAL ÇEVİRDİ
AK Parti Ankara İl Gençlik Kolları’nın düzenlediği programda bir araya gelen gençler, AK Parti’nin kuruluşunun 18. Yıldönümünü bisikletlerle kutladı. Etkinliğe katılan gençler AK Parti Genel Merkezi’nden Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne pedal çevirdi.
18 yıl önce kurulan AK Parti’nin yeni yaşını Ankara sokaklarında bisikletlerle kutlayan gençler renkli bir etkinlik gerçekleştirdi. AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin ile birlikte çok sayıda bisikletli genç AK Parti’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kazandığı seçimlere atıfta bulunarak AK Parti Genel Merkezi’nden Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne kadar pedal çevirdi.
Program hakkında açıklama yapan AK Parti Ankara İl Gençlik Kolları Başkanı Ali Osman Özdemir, partisinin yakın siyasi tarihe damga vurduğunu belirterek “Adalet ve Kalkınma Partisi, bu ülkenin özlemlerini barındıran, tepeden tırnağa Anadolu ve her ferdin ülkesinde birinci sınıf vatandaş olmasının hikâyesidir. Anadolu’nun içinden çıkan değil, Anadolu’nun bizzat kendisi olan bu hareket, millete sevdalı kadrolarıyla tüm gayretini her zaman ülkemizin refahını artırmak için sarf etmiştir. Gücünü bu aziz topraklardan alan ak kadrolar, hesap sorucu olarak yalnızca milleti görmüş ve her zaman milletin çıkarları için çalışmıştır.” dedi.


GÜNÜN SÖZÜ
“Rant dürtümüz bizi canavarlaştırdı. Altın yaşam ararken teneke hayata mecbur kalacağız.”
Hüseyin BARANER