SAROS KÖRFEZİ (9)

25 07 2020
214 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

(Antik MELAS  ya  da  Xeros  Körfezi ,  eski Meariz)

Evet, bütün bu balık çeşitliliğinin ötesinde; Saros Körfezi’nin Kaş’tan sonra ülkemizin en güzel dalış noktalarından biri ve:   Kurtuluş Savaşı içinde en önemli bir yere sahip ÇANAKKALE cephesinin yeri GELİBOLU yarım adasının Saros’a bakan kıyılarıdır. (Anafartalar, Kemikli. Kabatepe) Bu savaş sırasında batırılan “MAJESTİK” adlı Fransız savaş gemisi ve İngilizler’e ait “LUNDY” adlı su ikmal gemisi Saros’un o eşsiz mavi sularında yatmaktadır. Bu batıklar scuba camiasınca çok iyi bilinmekte ve buraya dalış turları düzenlenmektedir. Gene bu bağlamda, yani; ülkemizin önemli bir dalış noktası olan Saros Körfezi’nde yapay resif (RESİF: Çeşitli malzemeler kullanılarak, belirli amaçlar doğrultusunda deniz tabanına yerleştirilen yapılara yapay resif denilmektedir. Yapay resifler basitçe denizde bulunan doğal kayalık ve mercan resiflerinin taklit edilmesinden ibarettir.)  çalışmaları sürdürülmektedir ki; bu çalışmalar çok geçmeden meyvesini vermeye başlamış ve de Saros Körfez’i dalış için bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Gezimiz esnasında bu konuya tekrar döneceğim ama; bir noktada daha sizleri aydınlatmak isterim: Saros Körfezi; Alaçatı’dan sonra ülkemizin en güzel sörf yapılabilen bir denizidir. 

Sayın Hakîmlerim;

 “Budur ol hikâyet, ol kara sevda!.” Umarım, bu vesile ile Saros Körfezini tanıma fırsatı bulmuşsunuzdur.

Körfez sakinleri tarafından hazırlanan ÇED RAPORLARI dosya içerisinde heyetinize sunulmuştur.. Ancak; bizlerin en büyük kanıtı “Saros Körfezi’nin bizatihi kendisidir!”

Saros Körfezi aleyhine vereceğiniz karar bu körfezin yok ediliş kararı olacaktır.. Bu nedenle; Sizlerden bir istirhamım var: Eğer; Saros sakinlerinin ve dolayısıyla, Saros aleyhinde bir karar alırsanız;  bu kararı yazdıktan sonra lütfen kalemlerinizi kırın! Çünkü: Bu karar;  Saros’un  idam kararı olacaktır!.

 Adalete olan inancımız ile sizlere saygılar sunuyoruz..

 

 

 

 

Firma Rehberi
Whatsapp
google_160x600