ŞARKÖY’DEN 7 ÜLKEYE ADA ÇAYI

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde yetiştirilen ada çayı işlemden geçirildikten sonra 7 ülkeye ihraç ediliyor.
14 06 2019
466 kez okundu

Ganos Dağları’nın yüksek kesimlerinde yetiştirilen organik ada çayı, toplandıktan sonra kurutulup çuvallara konuluyor. İşlemden geçirilen çay, İngiltere, Fransa, Almanya, Avusturya, Belçika, Norveç ve Amerika’ya ihraç ediliyor.
Tekirdağ Tarım ve Orman Müdürü Zekeriya Sarıkoca, müdürlük olarak dört yıl önce bakanlık desteğiyle Gaziköy Mahallesi sakinlerine dağıtılan ada çayı fidelerinin, ekonomik verim çağına geldiğini söyledi.
SENEDE İKİ KERE HASAT YAPILIYOR
Gaziköy Mahallesi’nde ada çayı yetiştiriciliğini yaygınlaşmasının vatandaşlara da yeni bir gelir kapısı oluşturduğunu ifade eden Sarıkoca, “2016 yılında bakanlığımızın desteğiyle yaptığımız çalışmalar sonrasında buradaki üreticilerimize ada çayı fidesi dağıttık. Müdürlük olarak fidelerin dikiminden hasadına kadar bütün aşamaları takip ettik. Mahalleliler ormandan ada çayı toplayıp satmaya çalışıyordu. Bu işi daha düzenli hale getirmek istedik. Mahallede boş arazileri tespit ederek. Ekim yapıldı ve şimdi üreticilerimiz senede iki kere ada çayı hasadı yapıyor” dedi.
Ada çayının Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini vurgulayan Sarıkoca, “Yaklaşık 300 dekar alanda ada çayı çalışması yaptık ve şu anda üreticilerimizin hepsi durumundan memnun” diye konuştu.


DEVRİM

Whatsapp
google_160x600