ŞALGAMLI ATIKSU ARITMA TESİSİ HİZMETE ALINDI

Şalgamlı eski belediye döneminde yapımına başlanmış fakat tamamlanmamış Şalgamlı Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, TESKİ tarafından son teknoloji ekipmanlar ile tamamlanarak hizmete alındı.
12.06.2018
264 kez okundu

Yapımı tamamlanan atıksu arıtma tesisinin hizmete alınması Şalgamlı Mahallesi’nde düzenlenen tören ile gerçekleşti. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak, Hayrabolu Belediye Başkan Vekili Birol Işıldar, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyesi A. Soner Ergin, Genel Müdür Yardımcıları Nilgün Marmara, Dr. İbrahim İçöz ve İ. Feyzi Ünal, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda Şalgamlı mahallesi sakini katıldı.

ATIL OLMAKTAN KURTARILDI
Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa; “TESKİ Genel Müdürlüğü kurulduktan sonra hizmet ihtiyacı olan yerleri belirledi. Bu kapsamda eski belde merkezi olan Şalgamlı ve Çerkezmüsellim Mahallelerinde başlanmış fakat tamamlanmamış 2 adet atıksu arıtma tesisi mevcuttu. TESKİ olarak bu tesislerimizi ayağa kaldırmak için yeni proje çalışması yaptık ve ihaleye çıktık. Hızlıca çalışmalara başladık. Yatırım bedeli KDV Dâhil 1 milyon 676 bin 544 TL olan iş kapsamında Şalgamlı ve Çerkezmüsellim Mahallelerinin atıksu arıtma tesisleri tamamlandı.
Çerkezmüsellim Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin açılışını kısa bir süre önce yaparak hizmete aldık.  TESKİ Genel Müdürlüğü olarak il genelinde yaptığımız atıksu arıtma tesisi yatırımları kapsamında Şalgamlı Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisini de atıl olmaktan kurtararak, yarım kalan arıtma tesisini tamamladık ve hizmete aldık. Tüm inşaat işlerini tamamladık, son teknoloji elektrik ve mekanik ekipmanları monte edildi ve tesis çalışır hale getirildi.

2 BİN 500 KİŞİYE HİZMET EDECEK
Kapasitesi 300 m3/gün olarak projelendirilmiş olan tesis, 2 bin 500 kişilik nüfusa hizmet edecektir. Tesise ulaşan atıksular arıtılarak, standartlara uygun bir şekilde Lefeci Deresine deşarj edilecektir. Atıksu arıtma tesisi fiziksel arıtma, biyolojik arıtma ve dezenfeksiyon kısımlarından oluşmaktadır. Tesisimize çevre düzenlemesi de yaparak, çağdaş bir görünüm elde ettik. Hayrabolu ilçesi genelinde; bugüne kadar 35 milyon TL harcama ile 211 km. altyapı yapıldı. 31 milyon TL değerinde 16 adet altyapı yatırımı tamamlandı. 4 milyon TL değerinde 4 adet altyapı yatırımı da devam etmektedir. Bu kapsamda 108 km. içme suyu hattı, 93 km kanalizasyon hattı, 10 km yağmur suyu hattı yapıldı” dedi.

ESKİ BELDE MERKEZLERİNE ÖNEMLİ YATIRIMLAR
Törende konuşan Hayrabolu Belediyesi Başkan Vekili Birol Işıldar; “Bizler Çerkezmüsellim ve Şalgamlı gibi beldeden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerini kaderlerine terk etmedik. Eski belde merkezlerine önemli yatırımlar yapıyoruz. Şalgamlı Atıksu Arıtma Tesisi Şalgamlılara hayırlı olsun. Yapımında emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa ve tüm TESKİ emekçilerine teşekkür ederim” dedi.

HEDEFİMİZ TEMİZ ÇEVREYİ, TEMİZ DERELERİ GERİ GETİRMEK
Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Uzun zamandır ihmal edilmiş böylesi bir tesisi, modern bir hale getirerek Şalgamlı’ya kazandırıyoruz. Şalgamlıların bu tesise ilgisi oldukça yüksek. Hedefimiz bu bölgedeki temiz çevreyi, temiz dereleri geri getirmek. Şalgamlının en önemli özelliklerinden biri de hayvancılık potansiyeline sahip olmasıdır. Atıksu arıtma tesisinin sağlıklı bir şekilde çalışması için hayvansal atıkların kanalizasyona deşarj edilmemesi gerekmektedir. Bu tesis mutlaka çalışmalı. Çalıştığı zaman, bir süre sonra çevreye olan etkilerini hep beraber göreceğiz. 4 yılı aşan bir hizmet süremiz oldu. Bugün itibariyle halktan aldığımız yetkinin dolması için 293 gün daha var. Emin olun arkadaşlar her gün bir ilçede ya bir temel atma ya da bir açılış gerçekleştiriyoruz. Hizmetlerimiz peş peşe gelmeye devam edecek. Bu duygularla bugün açtığımız bu tesisin,  Hayrabolu'ya, Şalgamlı'ya hayırlı olmasını diliyorum. Gelecek günlerin Tekirdağ için güzel geçmesini diliyorum” dedi.

VATANDAŞ TESİSİ GEZDİ
Konuşmaların ardından hizmete alınan Şalgamlı Atıksu Arıtma Tesisinin açılış kurdelesi kesildi ve tesis gezildi.
Müjde İRFAN