Sağlıklı beslenme

Yaşam biçimi ne olursa olsun sağlıklı beslenmek en önemlisidir.
12.12.2014
19065 kez okundu

  Çünkü insan vücudunun beslenmesi gelişimini etkiliyor. Bugün için tam anlamı ile sağlıklı beklenme olmadığını bilim adamları ve beslenme uzmanlarının her platformda ortaya koyduklarına şahit olabiliyoruz.
Asgari ücretli birinin eşini ve çocuklarını nasıl ve ne şekilde sağlıklı beslediğinin takdirini sizlere bırakıyorum. Ama diyeceksiniz ki, “ O asgari ücretle de olsa iş bulmuş çalışıyor. Ya iş bulamayanlar ne yapsın ?”… Son zamanlarda özellikle gıda fiyatları aldı başını gidiyor. Bu böyle olunca da beslenme sorunları karşımıza çıkıyor.
***
Çarşı pazarı gezerken özellikle semt pazarlarının yakınında olan çöp kutu ve konteynerlerine baktığımızda gıda maddesi toplayan kadın, erkek ve çocukları görüyorum. Bu insanlar yemek amacıyla sebze ve meyveleri çöpleri karıştırıp ayıklayarak temin ederek ellerindeki poşetlere koyup evlerinin yollarını tutuyor. Kendileri ile konuşulduğunda inanın korkarak ve çekinerek konuştuklarını görüyorum. Yaşam şartları ağırlaştıkça beslenme sorunları daha çok ortaya çıkar oldu. Özellikle et, süt, peynir, tavuk ve balık fiyatlarına göz attığınızda asgari ücretlinin hatta emeklinin bile bunları alıp sağlıklı beklenmesi imkansızlaşıyor. Ortaya çıkıp, ”Milli gelir arttı, halk mutlu, toplum sağlıklı besleniyor” diyebilenler de azalıyor. Çünkü gerçekler bütün çıplaklığı ile ortada duruyor.

***
İnsan yaşamında bebeklik ve okul çağında beklenme sağlıklı olursa bireyler de sağlıklı olabiliyor. Aksi halde sağlıksız bir toplum yetişiyor.
Çevrenizde siz de sorun soruşturun gerçekten insanlarımız sağlıklı ve hijyenik bir ortamda beslenebiliyor mu? Biz gazeteci olarak bu acı gerçekleri görebiliyoruz. Bize bu gerçekleri hatırlatanlar var. Onlara da teşekkür ederim. Çünkü gazetecinin bilgi kaynağı bir bakıma okurları ve çevresindeki dostlarıdır. Gezerken ve dolaşırken bize gerçekler anlatılıyor. Bu gerçekleri kaleme alıp kamuoyuna duyurmamız da isteniyor.

***

Çünkü her zaman can alıcı konuları bulmak ve siz okurlarımızla paylaşmak zor oluyor. Ama gazeteci bu zoru başarmakla görevlidir. Biz gerçekleri her zaman olduğu gibi bugün de yarın da okurlarımıza aktaracağız. Susan değil konuşan toplum olmalıyız. Çünkü kötülük ve iyiliklerden halk haberdar edilmelidir. Halkın yaşam koşullarını ve beslenmesini bugün gözler önüne getirmek istedik. Atananlar ve seçilenler halkın beslenmesinden haberdar olmak zorundadır. Biz beşikten mezara kadar insanlarımızın sağlıklı beslenip sağlıklı yaşamasını istiyoruz. O nedenle atanmış ve seçilmişler çarşı ve pazarda dolaşıp fiyatlara bakmalı ve çöplüklerde gıda maddesi bulmak için dolaşanları görmeleri çok yerinde olacaktır. İnanın gerisi hikâyedir. Hikayeeeee!