SAĞLIK ÇALIŞANLARINI KORONİVİRÜSTEN KORUYACAK KABİN

Süleymanpaşa Belediyesi, Tekirdağ’da sağlık çalışanlarını korumak adına tüm hastanelerde kullanılmak üzere sağlık kabini projesi geliştirdi. Bu kabinlerden birisi de Çorlu Devlet Hastanesi’ne kondu.
04 04 2020
3458 kez okundu

Koronavirüse karşı en önde mücadele eden sağlık çalışanlarıyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada 601 sağlıkçının koronavirüsü yakalandığını belirtmesi sonrasında Tekirdağ’ın Süleymanpaşa Belediyesi tarafından proje geliştirildi.SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ VE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KOORDİNESİNDE

Tekirdağ’ın merkez ilçesi Süleymanpaşa Belediyesi tarafından koronavirüs salgının başladığı ilk günlerde sağlık çalışanlarını korumaya yönelik kabin projesi geliştirildi. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in başlattığı proje Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü ile koordineli şekilde yürütülüyor. Bu kabinler sayesinde sağlık çalışanları ile vatandaşlar arasındaki temas sıfıra iniyor ve sağlık çalışanları için risk bir nebze olsun azalıyor.

TEMAS SIFIRA İNİYOR

Süleymanpaşa Belediyesi’nin koronavirüs ile mücadele kapsamında yaptığı sağlık kabinleri, olası virüs taşıyan hastalar ile sağlık çalışanlarının arasındaki teması sıfıra indiriyor. Fen İşleri Müdürlüğü atölyesinde belediye imkanları ile üretilen sağlık kabinleri, Süleymanpaşa Devlet Hastanesi, Çorlu Devlet Hastanesi, Namık Kemal Üniversitesi Hastanesine teslim edildi. Önümüzdeki günlerde de tüm Tekirdağ’daki hastanelere teslim edilecek.


KABİNDEN ATEŞLER ÖLÇÜLÜYOR

Çorlu Devlet Hastanesi’nde kullanılmaya başlanan sağlık kabinleri ile ilgili olarak Çorlu Devlet Hastanesi Başhekimi Çağatay Onar; “Koronavirüs enfeksiyonu bütün dünyayı beklenenin üzerinde potansiyelle etkilemeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığımızın ve Dünya Sağlık Örgütünün kişisel koruyucu ekipmanlarla alakalı talimatnameleri mevcut. Asgari standartlarda sağlık personelinin kendisini nasıl koruması gerektiği bu standartlarla belirlenmiş durumda. Hasta yoğunluğunun fazla olduğu ve sağlık çalışanıyla hastaların temasının yoğun olduğu bölgelerde hastane bazlı olarak bir takım kişisel inisiyatiflerle koruyucu önlemler alıyoruz. Görmüş olduğunuz kabinde bunlardan bir tanesi. Bu kabinde ilk gelişte, ilk başvuru esnasında hastaların ateşleri ölçülüyor. Semptonları sorgulanıyor ve olası covid hastalarının, koronavirüs enfeksiyonu hastalarının diğer hastalardan ayrılması temin ediliyor” dedi.

DEVLETİMİZ TÜM ORGANLARIYLA SEFERBER

Başhekim Çağatay Onar; “Bu görmüş olduğunuz kabinin birçok kullanım alanı var. Hastalardan örnek alınırken yine aynı çeşit kabinler kullanılabiliyor. Sağlık personelinin kendisinin hastaneye gelişi esnasında semptomların erken yakalanması adına sağlık personeli de böyle bir taramadan sonra görevlerinin başına dönmesini sağlıyoruz. Bu kabinin hastalığın kontrolünde bize yardımcı olduğunu düşünüyoruz. İnşallah bununla alakalı bilimsel sonuçları da salgın ortadan tamamen kalktıktan sonra paylaşmayı düşünüyoruz. Bize bunu sağ olsun Süleymanpaşa Belediye Başkanımız hediye etti. Bu koruyucu ekipmanlarla alakalı baktığımız zaman devletimizin tüm organlarıyla seferber olduğunu görmek bizi çok mutlu ediyor. Biz 1 tane istersek elimize 10 tane vermek için adeta bütün organlar seferber oluyor. Bu vesileyle hem başkanımıza hem idari, mülki amirlerimize şükranlarımızı sunuyorum. Bu imkanları bize sağladıkları için” diye konuştu.

SÜRECE KATKI VERMEK İSTİYORUZ

Yapılan çalışma hakkında bilgiler veren Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel; “Tüm dünyayı etkisi altına alan bu illet ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığımız tarafından alınan tedbirleri harfiyen uygulayıp hem şehrimiz hem de ülkemiz adına neler yapabileceğimizi her gün düşünüp tartışıyoruz. Bu noktada ortaya farklı çalışmalar çıkararak sürece katkı vermek istiyoruz. Sağlık kabinlerimiz de böyle bir düşüncenin eseri. Birkaç gün içinde kendi atölyemizde üretip hastanelerimizin hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

EN BÜYÜK RİSKİ SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ TAŞIYOR

Başkan Yüksel; “Korona virüsü ortaya çıktığından beri sağlık çalışanlarımız bizler için neredeyse tüm zamanlarını çok büyük riskleri göz önüne alarak hastalarımızın iyileşmesi için harcıyorlar. Hastalıkla birebir temas halinde oldukları için de aslında en büyük riski sağlık çalışanlarımız taşıyor. Bu riski bir nebze olsun azaltabilmek adına yaptığımız sağlık kabini ve fark oluşturan çalışmalarımıza devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.


Levent SİLİSTRE

Whatsapp
google_160x600