OKULLARDA UYUM HAFTASI BAŞLADI

Okul öncesi ile birinci, beşinci ve dokuzuncu sınıf öğrencileri için ilk ders zili çaldı. Anne - babaları alışveriş, çocukları ise okul heyecanı sardı.
13.09.2017
336 kez okundu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan “Okula Uyum Haftası” ile öğrencilerin kaygılarının giderilmesi ve uyum sağlamalarının kolaylaştırılması amaçlanıyor.
2006-2007 eğitim ve öğretim yılından bu yana uygulanan sisteme bu sene 5. ve 9. sınıf öğrencileri de dahil edildi. Böylece, okul öncesi ile birinci, beşinci ve dokuzuncu sınıf öğrencileri bir hafta önceden okullarıyla buluşturuldu. Beş gün sürecek uyum programının ilk gününde minikler anneleriyle aynı sırada oturdular.
Hafta boyunca okullarda, “Çocuk-Aile-Öğretmen Tanışma Programları”, “okul ortamını tanıma” ve “arkadaşlarla kaynaşma” vb etkinlikler düzenleniyor.
Uyum Haftası 15 Eylül 2017 Cuma günü sona erecek. İlk ve orta dereceli okullarda 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı 18 Eylül Pazartesi günü başlayacak.
ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERE YER VERİLDİ
Uyum Haftası Programı kapsamında; okul öncesi eğitim; tanıma-tanışma etkinlikleri, ailelerin tanışma etkinliği, sınıfı ve öğrenme merkezlerini tanıtma, okulun bölümlerini tanıtma, eğitim programından örnek etkinlikler, okul çalışanlarını tanıma, sınıf kuralları, İlkokul 1. sınıf; tanışma - okulu tanıma - aileleri bilgilendirme - sınıf kahvaltısı - kuralları öğrenme etkinlikleri - oyun etkinlikleri, Ortaokul 5. sınıf; okulu tanıma ve tanışma etkinlikleri - oyun etkinlikleri - kuralları öğrenme ve okulun belirleyeceği etkinliklere yer verilmektedir.
Önder TABAK