Okullar ticari rant aracı olmamalı

Tüketici Hakları Derneği diyor ki: Okullar ticari rant aracı olmaktan çıkarılsın!..
13.09.2017
382 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Devlet okulları desteklensin.
2017-2018 eğitim öğretim dönemine başlarken okullarda yaşanan sorunları ana başlıklar olarak şu şekilde sıralayabiliriz:
1) Kılık-kıyafet ve giysi sorunu,
2) Okul çantası ve beslenme çantası sorunu,
3) Kalem, silgi, pastel boya ve plastik okul malzemeleri sorunu,
4) Okul kantini sorunu,
5) Öğrencilerin beslenme sorunu,
6) Servis araçları sorunu,
7) Müfredat ve eğitimin niteliği sorunu,
8) Öğrenci velilerinden ücret alınması sorunu,
9) Devlet okullarından desteğin kesilerek özel okulların desteklenmesi sorunu,
10) Derslik sorunu,
11) Öğretmen sorunu,
12) Çocukların karanlıkta uyanıp karanlıkta okula gitmelerine ilişkin kış dönemi uygulaması sorunu.


İstanbul’a finans darbesi

CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin Başbakan’a ekonomik anlamda zor sorular sordu.
Engin, dünyadaki finans merkezlerini çeşitli kriterlere göre değerlendirip sıralayarak finans piyasalarının küresel gelişimini analiz eden endekse göre İstanbul’un sıralamada son 3 yıldır ciddi bir gerileme içerisinde olduğunu vurgulayarak “Örneğin 22 Eylül 2014 tarihinde dünya kamuoyu ile paylaşılan GFCI 16 Raporu’na göre İstanbul 655 puanla 42. sırada yer alırken, aradan geçen 3 yılda İstanbul 617 puan ile 78. sıraya düşmüş, yani 2014 yılından bugüne 36 sıra gerilemiştir” dedi.
Uluslararası analizler ve sıralamalara göre AKP’nin İstanbul’u uluslararası finans merkezi yapma hedefinin hayale dönüştüğünü söyleyen Didem Engin, “AKP Hükümetleri tarafından bu başarısızlığın sebeplerinin tespit edilmesine yönelik yapılmış herhangi bir çalışma var mıdır? Varsa bu çalışmaların sonuçları kamuoyu ile ne zaman paylaşılacaktır?” diye sordu. 


‘12 Eylül askeri darbesini unutmadık’

“Acılarıyla, tutuklamalar, gözaltılar, işkenceler, hapishaneler ve idamlarıyla, toplumumuzun yaşadığı ağır sosyal, siyasal, ekonomik tahribatı, milyonlarca insanın hayatını etkileyen travmasıyla, Cumhuriyetimize, demokrasimize ve onun kurumlarına verdiği zararlarla daha dün gibi aklımızda.
12 Eylül cuntacılarının kurduğu, sağ iktidarların korunduğu ve bugün  miras kabul edilerek yasama, yargı, yürütme, basın ve demokrasinin diğer bütün güçlerini ele geçirerek sürdürülen rejim, CHP’nin iktidarıyla son bulacak, ülkemize tam ve eksiksiz demokrasi ancak o zaman gelecektir.”
B.Y.