OHAL’E İHTİYAÇ YOK

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, “Türkiye’nin terörle ve darbecilerle mücadele etmek için OHAL’e ihtiyacı yok” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Toplantısı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleşti. Toplantının gündemini CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, düzenlediği basın toplantısıyla paylaştı. “Üniformalı darbecilerin 15 Temmuz gecesinde yapamadığını üniformasız darbeciler bir kez daha OHAL’i uzatarak yaptılar” diyen Böke, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin gazi Meclisinin en temel yetkisini, millet adına millet için yasama yapma yetkisini bu OHAL rejim ile gasp ettiler. Buradan çok açık bir biçimde bir kez daha ifade etme gereği duyuyoruz. Türkiye’nin terörle ve darbecilerle mücadele etmek için OHAL’e ihtiyacı yok. Türkiye’nin darbecilerle mücadele etmek için çok acilen demokrasiye ihtiyacı var. Gazi Meclis eğer eli kolu bağlanmazsa, ayağına prangalar vurulmazsa, üzerine saraydan vesayet kurulmazsa terörle de, darbeyle de ne kadar iyi mücadele edebileceğini 15 Temmuz gecesinde o bombaların altında gösterdi zaten. Yeter ki Meclis özgür bırakılsın. Yeter ki Meclis hak ettiği şekilde milleti temsil ederek işini yapabilsin. Türkiye’nin ihtiyacı olan bir OHAL rejimi değil, Türkiye’de bir OHAL rejimine ihtiyacı olan tek bir kurum var. O da AKP. AKP’nin içinden yönetildiği saray, bu OHAL Türkiye ihtiyaç duyduğu için değil, AKP kendisini korumak için ortaya koyduğu bir gerçeğe dönüştü. OHAL açıkça AKP’nin sivil darbe yapmak için kullandığı bir araca dönüştü. 14 yılda ülkeyi cemaatlere teslim ederek 15 Temmuz gecesini bize yaşatanlar, şimdi darbe fırsatçılığı ile kendilerini Meclis yerine koymaya bir kez daha devam ediyorlar. Meclis iradesi üzerine kendi iradesini koyanlara tarih darbeyle mücadele edenler olarak değil, kendilerini darbeci olarak mutlaka yazacaklar.”
TÜRKİYE ADINA UTANÇ KAYNAĞI
Böke, Meclis'teki 4 partinin de FETÖ ve darbe konusunda ortak bir tutum ortaya koyduğuna dikkat çekerek, “15 Temmuz gecesinde müthiş olağanüstü bir durum yaşanırken 4 parti bir araya geldi ve ortak bir bildirgenin altına imza attı. Üstelikte bombaların altında. Meclis üniformalı darbeciler karşısında, bombaların altında bunu yapabilmiş Meclis'e karşı şimdi dönüp ‘demokrasi iradesini elinizden alıyoruz’ demek Türkiye adına bir utanç kaynağıdır. Neden bu iradeyi gasp etme ihtiyacı duyulduğunun sorusunun AKP’ye sorulması bir zorunluluktur. Biz esasında bu sorunun cevabını hepimiz biliyoruz” diye konuştu.
İHA

 

 

 

 

 

 

 

Diğer Haberler

Bahçeli'den CHP'ye eleştiri

Bahçeli'den CHP'ye eleştiri

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "CHP’nin cesareti varsa Rabia polemiğine değil, emperyalizmin bölgeye kurduğu kanlı rampalara kafa yorsun, bunu dert edinsin" dedi.
Bu, parti değil demokrasi meselesidir

Bu, parti değil demokrasi meselesidir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan referandumu öncesinde Kayseri’ye geldi. Sarız ilçesinde vatandaşla buluşan Kılıçdaroğlu, “Bu bir parti, seçim meselesi değil, demokrasi meselesidir” dedi...
 ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMADIK

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMADIK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Üzülerek ifade edeyim, hem şehitlerimizin yakınları için hem de gazilerimiz için siyaset kurumu olarak üzerimize düşeni yapmadık” dedi.
PKK'ya 'mühimmat'darbesi

PKK'ya 'mühimmat'darbesi

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde polis tarafından 3 ayrı evde yapılan aramalarda terör örgütü PKK'ya ait cephanelik ele geçirildi. Güvenlik kuvvetlerine yönelik kullanılmak üzere saklanan mühimmatın ele ge...
DDK'YA 'PARALEL' talimatı

DDK'YA 'PARALEL' talimatı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, paralel devlet yapılanmasıyla mücadelede Devlet Denetleme Kurulu'na (DDK) "Her kurumumuzu denetleyeceksin, her kurumda bu tür kim varsa tespit edip hemen yargıda bu...
ANKET
Sizce Çorlu nun en büyük sorunu nedir?
Sizce Çorlu nun en büyük sorunu nedir?
Sonuçları Göster