OHAL acilen bitmeli

TÜRKİYE Tekstil, Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası (TEKSİF) Genel Başkanı Nazmi Irgat, Ohal’in bir an önce bitmesi gerektiğini belirterek, ''Yatırımcı, olağanüstü hal olan bir ülkeye dış yatırım yapmaz, bundan sonra uzatılmamasını bekliyoruz'' dedi.
15.06.2017
337 kez okundu

Genel Başkan Nazmi Irgat sendikasının Çorlu Şubesi tarafından ilçedeki bir restoranda verilen iftar yemeğine katıldı. Burada, gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Irgat, olağanüstü halin bir daha uzatılmaması gerektiğini savundu. Irgat, 15 Temmuz'da bir darbe girişimi yaşandığını ve bunun inkar edilemez bir gerçek olduğunu ifade ederek, ''15 Temmuz'da bir darbe girişimi oldu. Onun için olağanüstü hal ilan edildi. Bu belli bir süre doğal karşılandı ama, şimdi artık daha uzamaması gerekiyor'' şeklinde konuştu. Kendilerinin, sendika olarak 50 milyon üyesi olan bir federasyona üye olduklarını belirten Irgat, Türkiye'deki olağanüstü hal durumunun uzatılmasının, burada da sürekli tenkit edildiğini söyledi. Irgat, yatırımcı açısından da ülkede olağanüstü hal olmasının hoş karşılanmadığını dile getirerek, ''Geçen hafta Avrupa'daydım. Bizim 50 milyon üyesi bulunan uluslararası bir federasyonumuz var, onun toplantısındaydık. Dolayısıyla, orada her zaman tenkit ediliyoruz. Türkiye demokratik bir ülkeyse, olağan üstü halin en kısa sürede sonuçlanması lazım. Bu uzatmayla birlikte neredeyse bir yıl tamamlanacak. İnşallah bu uzatmayla birlikte son bulur. Yatırımcı, olağanüstü hal olan bir ülkeye dış yatırım yapmaz, bundan sonra uzatılmamasını bekliyoruz'' diye konuştu.
TEKSTİL TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ
Türkiye’de, tekstilin önemli olduğunu belirten Irgat ülkede son üç yıldır ekonomik olarak bir durgunluk yaşandığını belirterek şunları söyledi; ''Ülkede son üç yıldır ekonomik bir durgunluk var. Ama, son üç aylık verilere baktığımızda, büyüme anlamında biraz pozitife yöneldiğini görüyoruz. Bu büyümenin daha çok tüketime dayalı bir büyüme olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'de genç bir nüfus var işsizliğin de ciddi oranlara vardı. Bu ülkede işsizlik var, bu bir gerçek. Her ne kadar rakamlar çift haneli olsa da, gerçek rakamların yüzde 20'lerin üzerinde olduğunu yaşıyor ve görüyoruz. Ülkede yakın geçmişte bir referandum yaşandı, ondan önce seçimler yaşandı ama bir istikrarı yakalayamadık. Mesela bizim sektörümüzde son iki yıldır büyük bir durgunluk var. Tekstil sektörü Türkiye'nin değişilmezi. İhracatta birinci sıradayız. 28 milyar dolara varan bir ihracatımız söz konusu.”
Onur ŞEKER


Etiketler:
temmuz
TEKSİF