ÖĞRETMENLER SAHİPSİZ DEĞİLDİR

Çorlu’da bir öğrenci velisi tarafından darp edilen öğretmen için Eğitim Birsen, Eğitim İş, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ortak basın açıklaması düzenledi.
14 06 2019
515 kez okundu

Çorlu okullar bölgesinde meydana gelen olayda, öğrenci velisi iddiaya göre öğretmen ve okul çalışanına şiddet, hakaret ve tehdit uyguladı. Yaşanan olayın ardından okullarda karnelerin dağıtıldığı sırada Eğitim Birsen, Eğitim İş, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ortak basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını okuyan Eğitim İş Çorlu Hukuk Sekreteri Eser Sönmez, “Çorlu’da bu lisede, sene içerisinde sorumluluklarını yerine getirmeyen, öğrencilik bilincinden uzak bir öğrenci, yine sorumluluk bilinci oluşmamış velisi tarafından meslektaşlarımıza ve bir okul çalışanına hakaret, tehdit ve darp uygulanmıştır. Hiçbir sendika ayrımı yapmadan arkadaşlarımıza yapılan bu barbarca davranışları lanetliyor, kınıyor ve bu saldırının şiddete maruz kalan arkadaşlarımızın şahsında bütün eğitim camiasına yapıldığını yüksek perdeden haykırıyoruz. Giderek artış gösteren, bazısı yaralanmalara, bazısı ölümlere varan bu saldırılar karşısında öğretmenlerimiz kendilerini savunmasız hissetmekte, yetkililerden caydırıcı tedbirler, mesleğinin itibarını attıracak politikalar beklemektedirler. Eğitimcilere yönelik her saldırı aklımızı körleştirmekte, ruhumuzu karartmakta, benliğimizi esir almakta , irfanımızı yok etmektedir.Bu sebeple cehalete dayanan şiddeti veya şiddete dayanan cehaleti bir an evvel ortadan kaldırmalıyız. Son dönemde öğretmenlerin emeğini yok sayan, itibarını örseleyen, etki alanını daraltan, eğitimin aktörünü neredeyse figürana dönüştüren, bu mesleği her türlü haksızlığa ve saldırıya açık hale getiren anlayış, bugün geldiğimiz noktanın sebebidir. Öğretmenlerimizi hedef alan bütün saldırılar sona erdirilinceye, karanlık şuursuzluk son buluncaya kadar herkesi sorumluluk almaya davet ediyoruz. Biz bilginin gücünün cehalet cürmüyle sindirilmesine müsaade etmeyeceğiz. Benliğimizi geliştiren, geleceğimizi aydınlatan, milletçe varlığımızın dayanağı olan eğitimin, şiddetin esiri olmasına izin vermeyeceğiz. Yukarıda belirttiğimiz nedenlerle; Çorlu Eğitim Bir Sen, Çorlu Eğitim-İş, Çorlu Türk Eğitim Sen ve Çorlu Eğitim Sen temsilcilikleri olarak bu olayın tekil değil, genel durum için ibret verici olduğunun altını çiziyoruz. Bu rezil durum, sadece o öğrencinin ve velisinin değil,  öğretmenleri itibarsızlaştıran, kendisini değersiz ve savunmasız hissettiren eğitim politikalarını yaratanların ayıbıdır.”dedi.
TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Yaşanan olay nedeni ile yetkililerin acil bir şekilde görevlerini yerine getirmesini isteyen Sönmez, “Biz gerçek derdi öğretmenlik mesleği, onuru, özlük hakları ve geleceğimizin teminatı öğrenciler olan, eğitim emekçileri olarak; ben yaptım oldu dedirtmeyeceğiz, meslek onurumuza sahip çıkmaya devam edecek, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gelecek nesilleri emanet edecek kadar güvendiği öğretmenlerin, dünyanın en saygın ve topluma faydalı mesleklerinden birini icra ettiğini, inkar edenlerin yüzüne her fırsatta vuracağız. Çarşamba günü yaşanan bu şiddet olayı karşısında tüm yetkililerin üzerine düşen görevi ivedilikle yerine getirmesini bekliyor ve talep ediyoruz. Şiddete maruz kalan eğitim emekçisi arkadaşlarımıza tekrar geçmiş olsun diyor, yaşanan bu olayın takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna ilan ediyoruz.”dedi.
ASLA MÜSAMAHA GÖSTERMEYİZ
Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı ise yaşanan olay nedeni ile büyük üzüntü duyduğunu ve yapılacak olan çalışmanın ardından gerçeğin ortaya çıkacağını söyledi. Kaymakam Sarılı, “Gerekli çalışmalar başladı. Yapılacak soruşturma neticesinde belli olacak. Elimize net bir görüntü ulaşmadı. Çok tasvip ettiğimiz konular değil. Bu tür faaliyetlere asla müsamaha göstermeyiz. Konu savcılığa intikal etti. Gerçek neyse ortaya çıkacak.”dedi.


Onur ŞEKER

Whatsapp
google_160x600