O GECE 5. KOLORDU ÇOK ÖNEMLİYDİ

Devletin çeşitli kademelerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerine sızdırılarak yerleştirilen hainlerin, ülkemize ve milletimize yaşattıkları o kara gecede, 5. Kolordu Komutanlığı büyük öneme sahipti.
15 07 2020
502 kez okundu

15 Temmuz’da Şaşkınlığı, Hüznü ve Zaferi bir gecede yaşadık. 15 Temmuz hain darbe girişiminde İstanbul’daki hainler için 5. Kolordu Komutanlığı stratejik bir öneme sahipti.
Darbeciler tarafından İstanbul’daki köprülerin Avrupa yönünün Trakya’dan hain darbeye destek vermesi planlanan birliklerin gelişi için açık bırakılmıştı.
Dönemin 5. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Alparslan Erdoğan ilk anlardan itibaren dönemin Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç ve kurum müdürleri ile temas halinde olup milli iradeye bağlılıklarını teyit ettiler. Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli valilerini arayarak, bölgede, askerin dışarı çıkmayacağını herhangi bir çıkışta, derhal bilgilerinin olmasını istediler.
Çorlu’da Atatürk Meydanı ve Cumhuriyet Meydanında toplanan yüzlerce vatandaş Kolordu Komutanlığına yürüyecekti.Bunu öğrenen Korgeneral Alpaslan Erdoğan, Kaymakam Levent Kılıç vasıtasıyla vatandaşlara bir mesaj iletti. Kaymakam Levent Kılıç ve dönemin kurum müdürleri ile siyasi parti temsilcileri, Cumhuriyet meydanında polis otosunun megafonundan Vatandaşlara bu mesajı iletti. Toplanan yüzlerce vatandaş Kolordu komutanına güvenerek geri döndü. Diğer şehirlerde yaşanan birliklerin nizamiyesinin kapatılmasına benzeyen hiçbir olayTekirdağ’da ve Çorlu’da yaşanmadı.
O gece 5. kolordu komutanlığının bir tek hedefi vardı. Bölgede tek bir silah patlamadan bu hain darbe girişiminin atlatılmasıydı. Ne bir vatandaşın ne bir askerin burnu kanamadı.
İstanbul’daki darbe girişiminin bastırılmasına yönelik olarak da 5. Kolordu Komutanlığı’nda tedbirler alındı. Dönemin Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar’ın emrinde emir komuta zincirine bağlı kalınarak İstanbul’daki darbe girişiminin bastırılmasına yönelik olarak da hazırlıklar yapıldı ve emir beklendi. Gece Saat 3 civarında bir televizyon kanalına telefon ile bağlanan Korgeneral Alpaslan Erdoğan, niyetini beyan ederek, bunlar, bu teröristler, bu darbeye kalkışanlar üniforma giymiş teröristlerdir, bunlar bizden değildir diye ifade etti.
İstanbul’daki darbeciler kaybedeceklerini anlayınca Trakya bölgesinde tugaylardaki darbecilere İstanbul’u takviye görevi verdiler. Saat 4 civarında ilk önce Lüleburgaz’dan birliklerin hareketlendiği haberi üzerine Kırklareli valisi, Lüleburgaz kaymakamı, emniyet müdürü, başsavcı ve ilçe jandarma komutanı ile koordine olundu. TEM gişelerinde ilk birlik durduruldu.
Eğer burada bu hainler durdurulmasaydı Çerkezköy’deki zırhlı birliklerden bir tank birliğine görev verilip TEM otoyolu kesilecekti ve eğer oradan çatışarak hainler geçselerdi karşılarında bir tank bölüğünü bulup orada imha edileceklerdi.
TEM gişelerinde durdurulan birlik, başta Tugay Komutanı olmak üzere 130 personel gözaltına alındı ve İstanbul’daki, darbecilerin en büyük umutları böylece kursaklarında kaldı.
O geceyi anlatan Korgeneral Alpaslan Erdoğan,15 Temmuz hain darbe girişiminin yaşandığı gece tabur komutanı ve bölük komutanı seviyesindeki tüm komutanları tek tek aradı. Ve şu soruyu sordu. “Sen darbeci, hain misin? Yoksa vatansever misin?” Bu soru üzerine, Hiçbir birlik komutanı birliğini, kışladan dışarıya çıkaramadı. Çıkarmaya niyeti olanlar da, derhal geri döndüler"
İstanbul’daki hainlerin, darbe girişiminde bulunanların bir umudu vardı. Köprülerin neden Anadolu tarafı tutuldu da Avrupa tarafı tutulmadı. Sorusu akıllara geliyor.Darbe girişiminde bulunan hainlerin bir umudu vardı. Bu umut 5. Kolordu Komutanlığıydı. Trakya’dan gidecek olan zırhlı birliklerin, İstanbul’u takviyesini planlamışlardı. Bu konuyla ilgili mesajlar çektikleri de ortaya çıktı. Ancak Bu umutları da kursaklarında kaldı ve başaramadılar.
5. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Alpaslan Erdoğan ile mülki amirler ve kurum müdürlerinin milli iradeye bağlılığı ile İstanbul’daki hainlerin Trakya bölgesinden bekledikleri takviye bu sayede önlenmiş oldu.
5. Kolordu hainlere karşı gösterdiği kararlılık sayesinde nizamiyeleri vatandaşlarca kapatılmayan ender yerlerden biri oldu.

Levent SİLİSTRE

Whatsapp
google_160x600