NKܒDE AKADEMİK YIL COŞKUYLA BAŞLADI

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, 2019-2020 Akademik Yılına Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un teşrifleriyle gerçekleştirilen tören ile büyük bir coşkuyla başladı.
08 10 2019
241 kez okundu

Törene Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Garnizon Komutan Vekili Piy. Alb. Barış Parın, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Güngör Karakoç, Adalet Komisyonu Başkanı Naci Ergin, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, 1. İdare Mahkemesi Başkanı Türker Karavaizoğlu, 2. İdare Mahkemesi Başkanı Murat Kal, Vergi Mahkemesi Başkanı Ersin Eryılmaz, NKÜ Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Baro Başkanı Av. Sedat Tekneci, vali yardımcıları, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, STK temsilcileri, akademisyenler ile öğrenciler katılım gösterdi.
Değirmenaltı Yerleşkesi Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleşen açılış töreni, NKÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından sunulan müzik dinletisi eşliğinde başladı.


İLK 4 YIL SONUNDA YABANCI ÖĞRENCİ SAYIMIZ 5 BİNE ÇIKACAK
Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Mümin Şahin, “Gerçek anlamda bir bilim yuvası olan üniversitemizde, bir akademik yıl daha başlıyor. Bugün yeni akademik yıla “merhaba” demenin heyecanını ve kıvancını hep birlikte yaşıyoruz. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi göreve geldiğim 9 aylık süre içerisinde Balkanlardaki sesimizi, kendimizi daha iyi nasıl hissettiririz, oradaki sorunlara ya da çözüm odaklarına bir katkıda bulunabilir miyiz olgusuyla Tekirdağ’da Balkanlardaki kardeşlerimiz için üniversite sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bununla ilgili olarak YÖK ile irtibat sağlayarak Türkiye’de sadece iki üniversitede olan Balkan kontenjanı hakkını çok şükür Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi de kazanarak 3 üniversiteden biri olmuştur. Şu anda 918 olan yabancı uyruklu öğrenci sayımızı bu sayede ilk dört yıl sonunda 5 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Fen Edebiyat Fakültemizde Balkan Dilleri Bölümü açmak için gerekli hazırlıkları tamamladık. Yine Aralık ayında Tekirdağ Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği işbirliği ile Rumeli Tekirdağ Göç Çalıştayı yapmayı planlıyoruz. Mevcut Balkan Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezimizin yanı sıra Rumeli Araştırmaları Enstitüsü kurulum çalışmalarımız devam ediyor. Bu anlamda başvuru dosyamız YÖK’ün onayını bekliyor. 2020 yılı içerisinde KADEM ile ortaklaşa Uluslararası Rumeli Sempozyumu, bunun devamında da inşallah daha güzel çalışmaları hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.


ŞENTOP’A FAHRİ DOKTORA UNVANI ALDI
2019-2020 Akademik Yılı açılış töreni TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’a bilim, teknoloji, sanat, kültür ve sosyal hayatın gelişmesi yolunda ve Üniversitenin temel değerleri doğrultusunda, seçkin hizmet ve katkılarda bulunmasından dolayı alınan Senato Kararı gereğince Fahri Doktora unvanı takdimi ve cübbe giydirme töreni ile devam etti.
Prof. Dr. Mustafa Şentop “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinden fahri doktora unvanı almayı çok kıymetli değerli bulduğumu ifade etmek isterim” diyerek duyduğu memnuniyeti ifade etti.   


MODERN TÜRKİYE’NİN İFTİHAR KAYNAĞI
Prof. Dr. Mustafa Şentop 2019-2020 Akademik Yılının ilk dersini vererek “18 milyonun üzerinde öğrenci sayımız var, üniversitelerimizde de 7 milyon öğrencimiz mevcut, Türkiye dünyadaki 143 ülkenin nüfusundan daha fazla öğrenciye sahip bir ülke. Bu en önemli gücümüz. Yeni bir dönem başlıyor, bu eğitim öğretim döneminin vatanımız için, milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Doğup büyüdüğüm memleketim olan Tekirdağ’ımıza büyük bir değer katan Namık Kemal Üniversitemizin akademik yılı açılış töreninde beraber olmaktan ayrıca bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi bu günkü modern Türkiye’nin iftihar kaynaklarından birisidir. Abdülhamit Han, Gazi Mustafa Kemal Atatürk hangi hedeflere ulaşmak istedilerse biz de aynı hedeflere ulaşmak için gece gündüz gayret gösteriyoruz. Devletimizi ve milletimizi tam bağımsız ve hür hale getirerek istikbale taşımak istiyoruz. 81 vilayette açtığımız üniversitelerin gayesi de budur. Türkiye’nin yarınlarda duyacağı nitelikli insan gücüne cevap verebilmek için üniversiteler açılmıştır. Namık Kemal Üniversitesinin 13 yıl gibi kısa bir zaman içerisinde 10 fakülte, 3 enstitü, 3 yüksekokul, 1 konservatuvar, 11 meslek yüksekokulu, 12 araştırma ve uygulama merkeziyle öğretim hizmeti vermesi tüm bütün Tekirdağ için bir gurur kaynağıdır. Bugüne kadar 55 bin gencimiz bu üniversite sıralarında eğitim görerek mezun olmuştur. Öğretim görevlilerimiz tarafından aklın ve bilginin ışığında yetiştirilen 29 bin gencimiz de öğrenim hayatlarına devam ediyor. Bu tablo ile iftihar ediyoruz” sözlerine yer verdi.


HEDİYE TAKDİMİNDE BULUNULDU
Program, Vali Aziz Yıldırım ve Rektör Prof. Dr. Mümin Şahin tarafından günün anısına TBMM Prof. Dr. Mustafa Şentop’a takdim ve fotoğraf çekimiyle son buldu.


Defne Tuğçe AYAZ

Firma Rehberi
Whatsapp
google_160x600