MUHAFAZA ORMANI İÇİN KAMPANYA

13.06.2019
129 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Kuzey Ormanları'nın 'Muhafaza Ormanı' ilan edilerek mutlak koruma altına alınması için kampanya başlatıldı.
Belgrad Ormanı başta olmak üzere ağır yaralanmış durumda olan Kuzey Ormanları ekosisteminin yeniden sağlığına kavuşması ve korunması için acil önlemler alınması gerekiyor.
Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şubesi, Kuzey Ormanları Savunması ve Sarıyer Belediyesi’nin İstanbul, Sarıyer’de ortaklaşa düzenlediği bilimsel nitelikteki ‘Ekosistem, İklim ve Kentsel Büyüme Perspektifinden Kuzey Ormanları Çalıştayı’ 23 Mart 2019’da gerçekleşti. Bu Çalıştay'ın Sonuç Bildirgesi’nde de yer alan, Kuzey Ormanları’nın tümüyle ‘Kuzey Marmara Muhafaza Ormanı’ adı altında en üst seviyede korumaya alınması talebi temelinde Kuzey Ormanları Savunması ile Türkiye Ormancılar Derneği çağrısıyla ve çeşitli meslek örgütleri ile yaşam savunucusu yapıların desteğiyle bir kampanya başlatıldı.
Tek başına Marmara bölgesinin değil tüm ülkenin sorunu olan, Trakya, İstanbul ve Anadolu’nun su ve nefesinin korunması için gerekli olan ‘Kuzey Marmara Muhafaza Ormanı’ ilan edilmesi kampanyamıza desteğinizi bekleriz:  Change.org/KuzeyOrmanlari


GERÇEKLERE BAKALIM
Türkiye son on yılda 211.4 milyar dolar dış borç faizi ödemiş ve bu yılı da üstüne koyduğumuzda bu rakam 245.4 milyar dolar olacak. Yani yılda ortalama 22.3 milyar dolar sadece faiz ödüyoruz. Bu demektir ki sırf faize ödenen para saniyede 1078 dolardır. Tabii ki bu hesapta 500 milyar dolar ana para ödemesi yoktur. Ana parayla birlikte bu yıl ödenmesi gereken minimum borç 177 milyar dolardır. Buna karşılık Merkez Bankası’nın döviz, altın, resmi rezervi 100 milyar dolardır.
Hadi gelin bunları konuşalım…
Dr. Vecdet ÖZ
Adalet Partisi Genel Başkanı


YENI KİTAPLAR

·        Bedri Baykam ‘Sistem Eleştirileri’ (Piramid)

·        Adnan Özyalçıner ‘Hep Seninle-Sennur’la Konuşmalar’ (Manos)

·        Ahmet Balad Coşkun ‘Gülüşün Gürümüş Menteşesi’ (NotaBene)

·        Ali Özuyar ‘Hariciye Koridorlarında Sinema’ (Yapı Kredi)

·        Sadık Hidayet ‘Kör Baykuş’ (İletişim)

·        Orhan Koçak ‘Polemikler-Siyasal, Kültürel’ (Metis)

·        Asuman Portakal ‘Sista Patina Labirenti’ (Tudem)

·        Göknur Birincioğlu ‘Kuleler, Ukuleleler’ (Hep Kitap)

·        Seza Kutlar Aksoy ‘İdil’in Şarkısı’ (İş Bankası Kültür)