Müdahale Edilmezse Hasar Büyüyecek!

Tekirdağ’da geçtiğimiz günlerde etkili olan lodos Süleymanpaşa ilçesina bağlı Naip Mahallesi’nde seracılık yapan çiftçilere büyük hasar verdi.
05 02 2015
810 kez okundu

Geçtiğimiz günlerde şiddetli bir biçimde etkili olan lodos Süleymanpaşa ilçesine bağlı Naip Mahallesi’nde seracılık yapmakta olan 21 hanenin serasında ciddi hasarlar meydana getirdi. Tarım İl Müdürlüğü, Kaymakamlık gibi kurumlar olay yerine gidip incelemeler de bulunsalar da serası zarar gören çiftçiye herhangi bir şey belirtilmedi. Çiftçiler tarafından muhtemel hasarın 200 Bin TL olduğu belirtilirken eğer bu olaya anında müdahale edilmez ise bu bedelin 600 Bin TL’ye kadar çıkabileceği söylendi. Çiftçiler; seraların ciddi hasar gördüklerini ve tekrardan inşa edilmesi için acilen sera malzemeleri almaları gerektiğini  yoksa şuanda oluşan hasardan daha fazlasının oluşacağını ve ürünlerin zarar göreceğini belirtti. Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Aday Adayı Ziraat Yüksek Mühendisi İlhami Özcan Aygun olayın gerçekleşmesinin ardından Naip Mahallesi’ne giderek olay yerinde incelemelerde bulundu.  Çiftçiler ile bir araya gelerek yapılması gerek çalışmalar üzerine fikir alışverişinde bulunan Aygun "Şuanda ciddi bir hasar oluşmuş durumda. Eğer acilen bu işe el atılıp seralar yeninden inşa edilmezse ürünlerde zarar görecek ve hasar daha da ciddi boyutlara ulaşacak o yüzden bu duruma el atılması ve acilen seraların yeniden yapılması gerekmektedir" dedi.
Valilik Duruma El Atmalı
Naip Mahallesi’nde seraları hasar gören çiftçiler Valilik’ten, Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan ve Tarım İl Müdürlüğü’nden seraların tekrardan kurulması için 60-70 bin TL arasında bir destek beklediklerini belirtti. Çiftçiler, seraları yeniden inşa etmedikleri taktirde ürünlerin zarar göreceklerini ve seracılık yapanların mağdur olacaklarını belirtirken "Şuanda hasarımız 200 bin TL civarında fakat 60-70 bin TL’lik bir destekle biz seralarımızı yeninden kurabiliriz. Malzemelerimizi almak için destek bekliyoruz, yoksa mağduriyetimiz daha ciddi safhalarda olacaktır" dedi. 
Abdullah YALÇIN

 

Whatsapp
google_160x600