MİLLİ ÜRETİM ÜSSܒNÜN TEMELİ ATILDI

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) üretim alanları ve imkânları kısıtlı olan ‘küçük sanayi sitesi’ üreticilerinin organize sanayi bölgelerine rahat geçiş yapabilmelerini sağlamak amacıyla 81 ilde ‘Orta Ölçekli Sanayi Siteleri’ (OSB) kurmayı hedefliyor. Bu bağlamda, Tekirdağ Ergene Velimeşe OSB Bölgesi’nde ilk kez hayata geçirilecek projenin temelleri atıldı.
10 11 2019
450 kez okundu

MÜSİAD üretim alanları ve imkanları kısıtlı olan ‘küçük sanayi sitesi’ üreticilerinin organize sanayi bölgelerine rahat geçiş yapabilmelerini sağlamak amacıyla 81 ilde ‘Orta Ölçekli Sanayi Siteleri’ (OSB) kurmayı hedefliyor. Yapılması planlanan OSB projeleri ile sitenin kurulacağı il ve ilçenin ekonomik ve üretim potansiyeline göre, 200 dönüm ile bin dönüm arası araziler üzerinde inşa edilmesi öngörülüyor. İmalathaneler ise zeminde 500 m², bin m², bin 500 m² ve 2 bin m² olacak şekilde tasarlanıyor. Türkiye’de yeni bir dönemi başlatacak proje kapsamında, tesis içerisindeki çalışanların daha iyi imkanlara sahip olabilmesi adına, kreş, anaokulu, sağlık ocağı, kapalı yüzme havuzu, voleybol ve basketbol salonları, halı saha, yürüyüş parkurları, tiyatro ve üretim müzesi gibi alanlardan oluşan kompleks bir yapı öngörülüyor. Ayrıca site içerisinde yer alacak meslek liseleri ile hem öğrencilere sürekli staj imkanı sunması hem de kalifiye personel yetişmesine olanak sağlaması hedefleniyor.
İLK TEMEL VELİMEŞE OSB’DE ATILDI
Türkiye’de bir ilke örnek olacak depreme dayanıklı, en üst kalitede, işlevsel ve estetik çalışanı ve işvereni mutmain edecek orta ölçekli sanayi sitelerinin ilki ve örneğinin temelini bugün Tekirdağ Ergene ilçesi Velimeşe Organize Sanayi Bölgesi içerisinde atmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirten MÜSİAD Milli Üretim Üssü TEKMÜSKOOP Başkanı Oktay Koç, kendilerine destek veren herkese teşekkür etti.
GENİŞ ÇAPLI VE DETAYLI BİR PROJE
Üretim ve Ticaret üst Kurulu Başkanlığı ve Sanayi Bölgeleri ve Yerleşkeleri Komitesi olarak ülkemizin hedeflenen sanayi üretimine ulaşabilmesi adına Orta Ölçekli Sanayi Bölgeleri ve Orta Ölçekli Sanayi Siteleri kurma işini üstlendiklerini belirten MÜSİAD Üretim ve Ticaret Planlama Üst Kurulu Başkanı Oktay Dede, “Genel Başkanımız Sayın Abdurrahman Kaan Beyefendi’nin himayelerinde MÜSİAD tazelenme süreci, MÜSİAD’ı sadece sorunları tespit edip çözüm önerisinde bulunan bir yapı olmaktan çıkarıp üzerine vazife olan ülke ekonomisine, üretimine ve ticaretine katkıda bulunmak adına projeleri de tatbik eden bir sermaye platformu haline getirmeye başlamıştır. Türkiye’nin en yaygın, en örgütlü ve en etkin sermaye platformu olarak sahada ki tespitlerimize göre mikro ve küçük işletmelerin sermaye, krediye ulaşım sorunu, know how, nitelikli iş gücü sorunundan daha önemli probleminin mekansal düzenleme ve yerleşke problemi olduğunu gördük. Yani ülkemizde ya 50-200 m² arasında sıkışmış imalat alanlarına sahip Küçük Sanayi Siteleri ya da arsası 3 bin m²’den başlayıp kapalı alanları milyon metrekareye ulaşan Organize Sanayi Bölgeleri mevcut. Bu proje, MÜSİAD tarihinde bir diğer ilki de bizlere yaşatmaktadır. İlk kez bu denli geniş çaplı ve detaylı bir proje, bir Genel Başkanın görev süresi içinde başlayıp nihayetlenmektedir. Bu da tazelenme sürecindeki hedefe yönelik proje bazlı sistematiğin ne kadar verimli sonuçlar doğurduğunun da kanıtıdır” dedi.


PROJEMİZ SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN TAKDİR VE TEVVECÜHLERİNİ KAZANDI
Projenin bugünlere gelmesinden dolayı memnun olduğunu ifade eden MÜSİAD Tekirdağ Şubesi Başkanı Ahmet Candan, “MÜSİAD’ımızın kuruluşundan bu yana 29 yıl geçmiş ve ben 25 yıl önce MÜSİAD ailesine katılmıştım. MÜSİAD Tekirdağ şubemiz 2013 yılında açılmıştır. Bu gün baktığımızda 6 yıl olmuş. MÜSİAD Terkirdağ şubesi olarak birlikte beldemiz ve ülkemiz için neler yapabiliriz diye çok zamanlar düşündük durduk.  Tekirdağ şube kurucu Başkanımız Sayın Oktay Dede’nin bir tohum olarak ortamıza attığı, beldemizin ve ülkemizin ihtiyacına çözüm olacak orta ölçekli sanayi sitesi projesi için çalışmalara başladık. Projenin bu güne gelmesi hiçte kolay olmadı. Genel Başkanımız Sayın Abdurahman Kaan göreve geldiğinde Genel Merkezimiz olarak bu projemize sahip çıktılar. Bu projeyi ülke geneline MÜSİAD Milli Üretim Üssü ‘TEKMÜSKOOP Orta Ölçekli Sanayi Sitesi Projesi’ olarak taşıdılar. Mevcut hali ile projemiz Sayın Cumhurbaşkanımızın takdir ve tevvecühlerini kazandı. Hayırlısı ile bundan yaklaşık 100 gün önce resmi izin ve ruhsatlarımızı alır almaz heyecanla kooperatifimizin inşaatına başladık. İnşallah hayır ve güzellikler içerinde tamamına da olaşırız. Hep birlikte açılışını da kutlarız. Önümüzdeki günlerde ilimizde ve Süleymanpaşa ilçemizde benzer projelerde planlıyoruz” ifadelerine yer verdi.


SANAYİ YATIRIMLARININ YAPILIYOR OLMASI SEVİNDİRİCİ VE UMUT VERİCİDİR
Ekonomide daralmanın yaşandığı, şirketlerin küçülmeye gittiği, işsizliğin arttığı böyle bir dönemde sanayi yatırımlarının yapılıyor olması sevindirici ve umut verici olduğunu söyleyen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Bilindiği gibi Tekirdağ sanayi üretiminde Türkiye’nin önde gelen kentleri arasında yer alıyor. İlimizdeki sanayi üretiminde Ergene ilçemizin önemli bir yeri var. Buradaki sanayi tesislerimiz yerli imkânlarla üretim yapıyor, ihracat yapıyor, vergi veriyor ve istihdam sağlıyor. Ergene ilçemizde yeni bir orta ölçekli sanayi sitesi kurulması ilimiz için olduğu kadar ülkemiz için de önemli ve anlamlıdır. Ekonomide daralmanın yaşandığı, şirketlerin küçülmeye gittiği, işsizliğin arttığı böyle bir dönemde sanayi yatırımlarının yapılıyor olması sevindirici ve umut vericidir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak geçen yıl sanayi envanterini hazırladık ve dağıtımını gerçekleştirdik. Yurtdışındaki programlarımızda kentimizi tanıttık ve özellikle de sanayi yatırımları konusunda Tekirdağ’ın ne denli büyük bir potansiyeli olduğunu anlattık. Ülkemiz ve halkımız için katma değer ortaya koyacak her türlü hizmete bundan sonra da her türlü desteği vermeye hazırız. Yarın 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü. Sonrasında 13 Kasım güzel Tekirdağ’ımızın Kurtuluş Bayramı. Bu her iki günümüzü de milli şuur bilinciyle anmalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle, temelini attığımız TEKMÜSKOOP Orta Ölçekli Sanayi Sitesi’nin güzel Tekirdağ’ımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, bu yatırımın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 


8,5 ŞİDDETİNDEKİ BİR DEPREME DAYANIKLI
MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, projenin 8,5 şiddetindeki depreme dayanıklı olduğunu dile getirerek 30. yıllarında devasa projelere imza atacaklarını belirtti. Kaan, “Bugün burada yepyeni bir başlangıcın temellerini atıyoruz. Yeni bir hikaye yazmak adına iki yıl önce bu yola koyulduk. MÜSİAD 30. yılında devasa projelere hazırdır. Bunun için yeni fikirler ortaya koymamız gerekiyor. Yeni güç dengelerine göre milli güç unsurları söz konusu. Değişimin her aşamasını devletten beklememeliyiz. Yeni dünya düzeninde yeni model ve nesiller söz konusu. Bayrağı teslim edeceğimiz bambaşka bir nesil bizleri bekliyor. Biz MÜSİAD olarak bu bilinçle hareket etmeliyiz. Bu proje bir şehirleşme ve milli üretim üssünün modellerinden biridir. Bu model 8,5 şiddetindeki bir depreme dayanacak bir şekilde inşa edilmiştir. Çok yakında Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa proje ile başarılı işlere imza atacağız. Çok yakın bir tarihte siz değerli üyelerimize bu projeyi sunacağız. MÜSİAD yeni dünyanın gelişen projelerinde her zaman var olmaya devam edecektir”  şeklinde konuştu.


GELECEKTE PROTOTİP OLMAYA ADAY BİR PROJE
81 ilde yapılacak olan milli üretim üslerinin ilkinin Tekirdağ ilinde yapılmasından dolayı son derece memnun olduğunu ifade eden Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, “Bu proje gerçekten çok iddialı bir proje. Gelecekte prototip olmaya aday bir proje. 81 ilde orta ölçekli sanayi projelerinin hayata geçirilmesinin ilk ayağının pilot il olarak Tekirdağ seçilmesinden dolayı emeği geçen herkese teşekkür ederim. Sanayicilerimiz bu tesiste ürünlerini ihracat etme fırsatı bulacaktır. Sanayicilerimize her türlü imkanı sağlayacak olan milli üretim üssü, tüm sanayicilerimizin avantajlı konuma geçmesini sağlayacaktır. Bu tesiste yer alacak teknik lise ile öğrencilerimiz sürekli stajlarını yaparak bilgilerini daha çok pekiştirme fırsatı bulacak. Bu projede emeği geçen sanayicilerimize huzurunuzda teşekkür ediyorum. Küçük ve orta ölçekli firmalarımıza hayırlı ve bereketli kazançlar dilerim” dedi.


SON 10 YILDIR ÇOK GÜÇLÜ BİR HÜKÜMET YAPIMIZ VAR
Son 17 yılda ülke ekonomisinin yüzde 5,5 oranında büyüdüğünün altını çizen Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, “Değişen ve büyüyen Türkiye’ye değer katan MÜSİAD Başkanımıza ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederim. Türkiye, dünyada güçlü bir ülke konumuna doğru hızla yürüyor. 2000’li yıllarda sıkıntıların yaşandığı ülkemizde bugün şükürler olsun ekonomisiyle güçlü bir Türkiye var. Son 17 yılda ülkemiz yüzde 5,5 oranında büyüdü. 90’lı yıllarda yüksek seviyelerdeki enflasyonlardan tek haneli enflasyonları gördük. Ekonomimiz hızla büyümeye devam ediyor ve uluslar arası konumda Türkiye’yi hiçe saymıyorlar. Bu nedenle de ülkemiz oyun kurucu bir ülke haline geldi. Son 10 yıldır çok güçlü bir hükümet yapımız var. Ülkemiz kararlı ve ne olursa olsun milletimizden aldığı destek ile birçok sorunun üstesinden geliyor. Önümüzdeki süreçte de yeniden büyüme hedefleri ile önümüze bakmaya devam edeceğiz. 2020 yılında ülke ekonomisi %5 büyüyecek. Türkiye bugün itibariyle beklenti noktasında büyüme noktasına ulaşacaktır. Sanayicilerimize büyük katkı sunacak olan bu projenin hayata geçirilmesinde önemli rol oynayan MÜSİAD Ailesine teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.


HEDİYE VE PLAKET TAKDİM EDİLDİ
Düzenlenen açılış konuşmalarının ardından MÜSİAD Genel Başkanı Abdurahman Kaan ve yönetim kurulu üyeleri, temel atma törenine katılan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve davetlilere günün anısına hediye ve plaket takdim edildi.


İNŞAAT ALANINI GEZDİLER
Hediye ve plaket takdiminin ardından MÜSİAD Milli Üretim Üssü TEKMÜSKOOP Orta Ölçekli Sanayi Sitesinin temel atma töreni katılımcılar tarafından butona basılarak gerçekleştirildi. Daha sonra protokol üyeleri temel atımı gerçekleştirilen tesisi gezerek incelemelerde bulundu.               


Levent SİLİSTRE - Tutku AKBAŞ

Whatsapp
google_160x600