MESLEKTAŞIMIZIN YANINDAYIZ

Eğitim Bir-Sen Çorlu Şubesi, geçtiğimiz günlerde sınıfta ders verdiği sırada öğrencileri tarafından alay konusu edilen öğretmenin yanında olduklarını ve destek verdiklerini belirtti.
12.02.2018
700 kez okundu

Geçtiğimiz günlerde Çorlu Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrencileri tarafından alay konusu edilip sosyal medyada görüntüleri yayınlanan öğretmen için Eğitim Bir-Sen Çorlu Şubesi okul önünde yaptıkları açıklamada öğretmene destek vererek yanında olduklarını belirtti. Konu ile ilgili okul önünde basın açıklaması düzenleyen Eğitim Bir-Sen Çorlu Şubesi Başkanı Bülent Kaya, “Hababam Sınıfı’nı bilmeyenimiz yoktur. Neredeyse şuan kırklı ve ellili yaşlarda olanlarımızın tamamı bu filmle büyüdü. Yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in yaptığı Rıfat Ilgaz’ın eserinden uyarlanan 1975 çıkışlı bir film. Müziği ise hafızalarımızdan hala silinmedi. Filmde; bir okulda hayata dair bir amacı olmayan, sorumluluktan uzak, gelecek kaygısı taşımayan yaşıtlarına göre kişilikleri oturmamış ve öz güvenleri laubaliliğe evrimleşmiş bir grup lise öğrencisi ile öğretmenleri arasındaki psikolojik mücadelenin anlatıldığı sürükleyici bir konu işlenmişti. Hele hele devletin ciddiyetini, disiplinini, kurallarını ve bir o kadar da şefkat ve merhametini yansıtan Müdür Yardımcısı Kel Mahmut’la olan mücadeleleri ise en komik sahnelerini oluşturuyordu filmin. Bizde tüm olup bitenlere gülüyor ve eğleniyorduk.  Ama ne yazık ki hayatın kendisi filmlerdeki kadar eğlenceli değil. Maalesef kendilerini Hababam Sınıfını gibi gören birkaç öğrencinin ders esnasında öğretmenlerine olan saygısızlıklarını filme alıp sosyal medyada paylaştığı ve bizim de dişlerimizi gıcırdatarak izlemek zorunda kaldığımız görüntüler artık bazı şeylerin değişmesi gerektiğini anlatıyor. Görüntülerde hayata dair hiçbir amacı olamayan, özgüvenleri terbiyesizliğe dönüşmüş ve sırf zorunluluktan geldikleri hareketlerine ve görünüşlerine yansıyan öğrencilerin öğretmenlerine karşı sergiledikleri adap ve hayâdan uzak tavırları ülkemizin geleceği konusunda endişe duymamıza neden olmuştur. Öğretmeninin kıyafetiyle dalga geçen, tüm ahlaki değer yargılarını ayaklar altına alarak öğretmeni kucaklayıp sınıfın dışına çıkaran bir öğrencinin aile ortamı ve çevresi mutlak surette irdelenmelidir. Bu olay öyle klasik söylemlerle geçiştirilecek bir olay değildir. Aksine eğitimimizin nereye gittiğini göstermesi açısından üzerinde önemle durulması gereken bir vaka olarak üstünde bilimsel ve pedagojik çalışmalar yapılması gereken örnek bir olaydır” dedi.

SÜRECİ YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ
Kaya, açıklamasının devamında “Eğitim Bir-Sen olarak bu üzücü olayda mağdur edilen değerli meslektaşımızın yanında olduğumuzu ve bir daha böyle olaylarla karşılaşmamak için alınması gereken tüm sorumlulukları almaya hazır olduğumuzu ifade eder, Genel Başkanımız Ali Yalçın’ın bu konuda yayımladığı ‘Türk eğitim politikaları öğretmenlerin işini kolaylaştıracak şekilde planlanmalı. Öğretmen işin merkezidir. Öğretmen başıma bir şey gelirse kaygısı yaşamamalı. Öğretmeni güçlü kılmadan sorunlar aşılamaz’ mesajlarıyla sendika genel merkezimizin de süreci yakından takip ettiğini belirtir, saygılar sunarız” dedi.
Tutku AKBAŞ