MERA ISLAH ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Tekirdağ Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Malkara ilçesinin Hasköy Mahallesi’nde mera alanında gübreleme etkinliği düzenledi. Gübreleme etkinliğinde ilk gübreyi traktörün koltuğuna bizzat geçen İl Tarım ve Orman Müdürü Zekeriya Sarıkoca attı.
16.03.2019
241 kez okundu

Mera ıslah ve amenajman projeleri kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Tarım ve Orman Müdürü Zekeriya Sarıkoca; “Hayvancılık maliyetlerinin yüzde 70'ini yem giderleri oluşturmaktadır. Bu giderleri düşürmek ve hayvancılığı daha karlı bir hale getirmek için kaliteli kaba yem üretimine yönelmeliyiz. Kaliteli kaba yem denildiğinde ise ilk akla gelen meralarımızdır. Üreticilerimizden, meralarına gereken özeni göstermelerini istiyoruz. Otlatma düzeni başta olmak üzere, meralarını uygun bir şekilde kullanmalarını ve korumalarını bekliyoruz. İl Müdürlüğü olarak, tarımın her alanında olduğu gibi meralarımıza da gereken desteği vermeye devam edeceğiz. Mera ıslah çalışmalarımız halen 9 mahallemizde devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında, gübreleme faaliyetlerinin yanı sıra, ot yapısı zayıf olan mera alanlarında tohumlama, karaçalı sorunu olan mera alanlarında ise çalı temizleme çalışmaları yürütüyoruz.
Ayrıca Bakanlığımız tarafından hayvancılık ile uğraşan üreticilerimize, yem bitkisi ekilişine yönlendirmek ve desteklemek amacı ile son 4 yılda 11 bin 410 kilo yonca tohumu ve 15 bin 250 kilo İtalyan çimi tohumu hibe ettik. Üreticilerimizin konuya olan ilgilerinin sürekli artması sebebiyle bu desteğimizi önümüzdeki yıllarda da devam ettirmeyi düşünüyoruz” dedi.
DİREKSİYONA GEÇTİ
Programa katılan Oda başkanlarına, sivil toplum kuruluşlarına ve tarımının gelişmesine emek veren tüm katılımcılara teşekkürlerini ileten İl Müdürü Sarıkoca, konuşmasının ardından traktör koltuğuna geçerek gübre atımını başlattı ve üreticilere hayırlı olsun dileklerini iletti. 


Erdi KURU