MALÛMUN İLÂMI

Cumhuriyet Halk Partisi Çorlu İlçe Örgütü yönetim kurulu üyeleri ile Kadın Kolları Başkanlığı ve Gençlik Kolları Başkanlığı görevlerinden istifa etti.
03.11.2017
1196 kez okundu

Cumhuriyet Halk Partisi Çorlu İlçe Başkanı İsmail Akar ile Başkan Yardımcısı Hasan Eligül ve İlçe Sekreteri Doğukan Dağ’ın il disiplin kurulu kararı ile görevlerinden 1 yıl süreyle men edilmesinin ardından mevcut yönetim kurulu üyeleri ile Kadın Kolları ve Gençlik Kolları Başkanlığı görevlerinden istifa etti. Parti binasında yapılan basın açıklamasında konuya ilişkin açıklamada bulunan ilçe başkanı İsmail Akar, istifaları bir boyun eğme değil, aksine bir başkaldırı olarak nitelendirdi. Akar, “Hafta başından beri gerek Tekirdağ genelinde gerek yerel ve sosyal medyada yer alan disiplin kurulunun benim, ilçe sekreterim Doğukan Dağ ve başkan yardımcım Hasan Eligül için aldığı 1 yıl hak mahrumiyeti kararı haberleri doğrultusunda toplanmış bulunuyoruz. Az çok bilindiği gibi bundan 4 ay önce yapılan üyeliklerdeki hatalar doğrultusunda 3 arkadaşımız il disiplin kuruluna müracaat ettiler. Geçen zaman içinde hepinizin de tahmin ettiği gibi il disiplin kurulunun aldığı karar doğrultusunda ben ve iki arkadaşım 1 yıl hak mahrumiyeti ile cezalandırıldı. Henüz bize bir resmi karar ulaşmadı. Geçen süre içinde de ne il başkanımız ne de il disiplin kurulu başkanımız bize bilgi vermedi. Alınan kararın sabit olduğunu anladıktan sonra önümüzdeki kongre sürecini düşünerek bu sürecin devam edebilmesi için bizim dışımızdaki yönetim kurulu üyeleri ile Kadın Kolları ve Gençlik Kolları Başkanlığımız görevlerinden ayrılma kararı aldı. Bu kararımızı yetiştirebilirsek bugün ya da yarın il başkanlığına sunacağız. Ben 20 yıldır bu partinin içinde, 8 yıl parti yöneticisi olarak, son 20 ay da ilçe başkanı olarak görev yaptım. Bu alınan karar kişiliğimize yönelik olduğunu ve bu yönetimin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını düşünüyorum. Bu yüzden yönetim kurulu ile gençlik kolları ve kadın kollarımız, bize yapılan bu durumun haksızlık olduğunu düşünerek bu kararlarını aldı. Aslında benim için kolay bir zaman değil. Siyasi hiçbir beklentim olmadan bu partinin bu ülkeye lazım olduğunu düşünerek 20 yıldan beri kurumsal kimliğimizi yukarı çıkartmak için elimizden geleni yapmaya çalıştık. Aslında sadece 3 arkadaşımız değil şikayet eden. Geçmişte fedakarlık yaptığım, siyasi büyük diye nitelendirdiğimiz arkadaşlarımız da var. Bizim 1 yıl siyasetten men edilmemiz gerçekten çok önemli bir şey değil. Vefasızlık, haksızlık olduğunu sizinle paylaşmak istiyorum. 21 gün sonra gerçekleşecek kongremizin daha sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi ve bu sürecin daha moralli bir ekip tarafından götürülmesi neticesi ile bu kararı aldık. Aslında bu karar bir boyun eğme değil, bir baş kaldırıştır. Haksızlığa, hukuksuzluğa en önemlisi de vefasızlığa bir baş kaldırıştır. Bunun böyle bilinmesini istiyorum. Karar bize ulaştıktan sonra üst kurullarda hakkımızı korumakla ilgili elimizden geleni yapacağımızı sizinle paylaşmak istiyorum” dedi.
İL BAŞKANINA SESLENDİ
Yaptığı açıklamada CHP Tekirdağ İl Başkanı Recep Ökten’e de sitemde bulunan Akar, “Bizi şikayet eden Mustafa Ülkem Uruk, Sinem Malgaç ve Kaan Dönmezer’in bir şekilde yönlendirildiğini düşünüyoruz. Sonuç itibariyle geldiğimiz nokta budur. Sizlerin aracılığı ile tüzüğü harfi harfine uygulamaya çalıştığını iddia eden il başkanımıza bir şey söylemek istiyorum. Tüzüğümüzün amir hükmü olan 7. maddede der ki; ‘Üyeler bağlı bulundukları ilçe başkanlıklarına her yıl 12-120 TL arasında aidat öderler. Bu hükümlüklerini yerine getirmeyen üyeler, parti içi seçme ve seçilme hakkını kullanamaz.’ Dediğim gibi tüzüğü harfi harfine uyguladığını söyleyen il başkanımız, geçtiğimiz delege seçimlerinde tüzüğümüzün 7. maddesinde bulunan amir hükmü uygulamış mıdır? Bunu da sizin aracılığınız ile sormak istedim. Burada tamamen bu yönetimi itibarsızlaştırmak ile ilgili alınmış bir karar olarak nitelendiriyorum. Aslında geriye dönük bakıldığında buna benzer çok olay yaşadık. Beraber ve yan yana yürüdüğümüzü düşündüğümüz arkadaşlar, bu yönetim kurulunun ayağı kaysın, tökezlensin diye çok şey yaptı ama biz bunları partimiz zarar görmesin diye hiçbir şekilde kamuoyu ile paylaşmadık. Demek ki bu işlerin peşinde olduğunda siyasette hedeflerine ulaşmakta daha kolaylık oluyor.  Siyaset aslında insana dokunmanın yanında bir de siyaset mühendisliği gerekiyor. Birilerinin hedeflerine ulaşması için bu siyaset mühendisliğini insana dokunmanın çok ötesine geçirdiklerini rahatlıkla söyleyebilirim. Geldiğimiz ilk günden beri benzer şeyleri ilk günden beri yaşadık” dedi.
Malûmun ilâmı:
Olmak üzere olan, olacağına dair kuvvetli emareler bulunan olay ve eylemin öngörülmesi, gerçekleştiğinde şaşırtmaması durumu.
Tutku AKBAŞ

Etiketler:
çorlu
Chp
istifa
Firma Rehberi