MAHALLE HALKI TEDİRGİN

Çorlu’da Karatepe’de faaliyete olan bir taş ocağının kapasite artırımı ile ilgili Yenice Mahallesinde mahalle halkına ÇED raporu ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. Yenice Mahallesine 2,5 km uzaklıktaki taş ocağında 1 yılda 108 patlama gerçekleştirilecek. Bu patlamaların her birinde 7.1 ton patlayıcı kullanılacak. 3 günde bir yapılacak patlamalardan dolayı mahalle halkı evlerinde oluşabilecek zararlardan dolayı tedirgin.
24 11 2020
1779 kez okundu

Çorlu’da 1900 yılların başından bu yana çıkarılan ve birçok tarihi yapının inşasında kullanılan bazalt taşının (Kara Taş) kaynağı olan Karatepe’ye 2 yeni bazalt taşı ocağı açılacak. Taş ocakları ile ilgili ilk halkın katılımı toplantısı 24 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirildi.

TAŞ OCAĞI PROJESİ ANLATILDI

Çorlu’da Yenice Mahallesinde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına Çevre ve Şehircilik Tekirdağ İl Müdürlüğü Şube Müdürü İhsan Yüksel, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilisi ve görevliler ile mahalle halkı katıldı. Toplantıda mahalle halkına Karatepe’de mevcut bulunan bazalt taş ocağın ve kırma eleme tesisi patlatma revizyonu projesi anlatıldı.

3 GÜNDE BİR PATLAMA OLACAK

Karatepe’de bulunan bazalt ocağı ve kırma eleme tesisi patlatma revizyonu projesinin 4 yıl 2 ay süreceğini belirten İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri kapasitenin 1 milyon 722 bin ton/yıl olduğunu kaydetti. Ayrıca yılda 108 adet patlama gerçekleştirilecek ve her patlamada 7.1 ton patlayıcı kullanılacak.

EVLERİMİZDE NE GİBİ HASARLAR OLUŞACAK

Yenice Mahallesine 2,5 km uzaklıktaki Karatepe’de 3 günde bir oluşacak patlama sonucu evlerinin hasar alabileceği endişesini yaşayan mahalle halkı tedirgin. Yenice Mahallesi Muhtarı Ruşit Öztürk; “ÇED raporu ile ilgili bir toplantı oldu. Mahallemize 2,5 km uzaklıktaki Karatepe mevkiinde mevcut bir bazalt taş ocağı kapasite artırımına gidiyor. O bazalt ocağında 1 yılda 108 adet patlama meydana gelecek ve 7.1 ton patlayıcı kullanılacak. Bu patlamalar sonucu binalarımıza hasar oluşacak mı oluşmayacak mı? Bunu köylüler olarak şüphe ile bakıyoruz. Acaba evlerimizde ne gibi hasarlar oluşturacak. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden bununla ilgili bir açıklama talep ediyoruz. Mahallemizdeki evlerde oluşabilecek zararları kimler tanzim edecek.”  

SİZLERİN GÖRÜŞLERİ BİZLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Çevre ve Şehircilik Tekirdağ İl Müdürlüğü Şube Müdürü İhsan Yüksel; “Daha kapsamlı değerlendirilmesi için Bakanlığa başvurulmasını istedik. Süreç içinde Bakanlığımıza başvurusu yapıldı. Değerlendirme aşamasında ve süreç içinde halkında bilgilendirilmesi yapılıyor. Görüş ve önerileriniz varsa bizlere bildirebilirsiniz. Sizlerin görüşleri bizler için çok önemli.”Göksel GÜRSOY

Whatsapp
google_160x600