MADEM PLAN DOĞRU DEĞİL NEDEN İZİN VERDİNİZ?

Çorlu’da yılan hikayesine dönen ve gün geçtikçe de içinden çıkılmaz bir hal alan Orion AVM ile Çorlu Belediyesi arasındaki yol konusu yine meclis gündemine taşındı.
07.08.2019
1783 kez okundu

16 Ekim 1999 yılında Trakya Bölgesi’nin ilk AVM’si olarak faaliyete başlayan Orion AVM’nin önünde bulunan 900 m2’lik yol için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından o dönem inşaat izni verilmiş ve Çorlu Belediyesi de karara uyarak yolu 5 milyon TL karşılığında Orion AVM’ye satmıştı. O dönem yolu vermek istemeyen Çorlu Belediyesi ile Orion AVM arasındaki kriz, Orion yönetiminin işi Ankara’ya taşıması ile çözülmüş, belediye mahkeme kararı ile yolu Orion yönetimine devretmişti.
Aradan geçen uzun sürenin ardından bu kez yine imar planı iptal edilerek değiştirilmesi konusu Çorlu Belediyesi Ağustos Ayı Meclisi’nde görüşüldü. Oy çokluğu ile imar planında değişiklik yapılması kabul edildi. AK Parti Grubu karara ‘ret’ oyu ile karşı gelirken MHP Grubu ise ‘çekimser’ kaldı. Yaşanan olaya, konuya hakim olmadıkları gerekçesi ile çekimser kaldıklarını belirten MHP’li Meclis Üyesi Cüneyt Ergün, “Bakanlığın yaptığı plan doğru değilken neden izin verildi?” dedi.


BELEDİYE PARAYI GERİ Mİ ÖDEYECEK?
Yaşanan gelişmelerin ardından yine ne olacağı yılan hikayesine dönen Orion AVM ile Çorlu Belediyesi arasındaki yol krizine karşılık vatandaşlar, ‘Çorlu Belediyesi zamanında aldığı 5 milyon TL’yi Orion AVM’ye faiziyle geri mi ödeyecek’ sorusu ile karşı karşıya kaldı.
Tutku AKBAŞ