LASTİKLERİNİZİ KIŞA HAZIRLAYIN

Kış aylarına girilmesi sebebiyle Ulaştırma Bakanlığı’nın Genelgesi doğrultusunda zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık tarihi itibari ile tüm ülkede olduğu gibi Çorlu’da da başladı.
03 12 2019
312 kez okundu

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yönetmelik gereği Aralık ayından başlayarak Mart ayının sonuna kadar olan sürede yolcu ve yük taşıyan ticari araçların kışlık lastik zorunluluğu başladı. Çorlu Yeni Sanayi Otogar Lastik işletmecisi Recep Karıksız, “Sürücülerimize önerim arabaların da kesinlikle kış lastiği bulundursunlar. Hayati önem taşıyor. Hem kendimizin hem karşımızdakiler için iyi bir uygulama karda buzda vatandaşlarımız perişan olmuyor. Zincir ihtiyacı duymaz. Güvenlik için çok önemli yani kış lastiği dendiği zaman sadece karda kullanılması gerekmiyor. Bu lastiklerde sertleşme olmadığı için tutulma en üst seviyelerde oluyor. Tavsiye ediyoruz. Yoğunluk çok fazla yetiştiremiyoruz. 1 Aralık’tan itibaren uygulamada başladığı için şuanda yoğun bir şekilde çalışıyoruz” dedi.

DENETİMLER YAKINDA BAŞLAYACAK

 

Kış lastiği denetimlerinin yakın zamanda Çorlu’da başlayacağını ve bulundurmayan araç sürücüleri hakkında cezai işlem uygulanacağını ifade eden Karıksız, sürücülere uyarıda bulundu. Karıksız, “‘Kış Lastiği’ tanımı genişletilmiş ve daha önce lastiklerin yanaklarında sadece (M+S) işareti aranmaktayken artık (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) işareti aranacağı bildirilmektedir. Kış lastiğinin zorunlu olduğu süre içerisinde kamyon, çekici, tanker, otobüs, yarı römork ve römork türü araçlarda tüm akslarda lastik diş derinliğinin en az 4mm olması zorunluluğu getirilmiştir. Lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi, sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur” dedi.

PARA CEZASI UYGULANACAK

Karıksız, “Yapılan denetimlerde, kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan araç sahipleri için,Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (655/KHK) İdari Para Cezası Karar Tutanağı kullanılarak, araçların yüklenmesine ilişkin ölçü ve usuller ile tartı ve boyut ölçüm toleransları hakkında yönetmelikte belirtilen miktarda idari para cezası uygulanacak. Bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir ve izin verilen yerleşim yerinin adı söz konusu idari para cezası karar tutanağı üzerinde belirtilecek. İdari para cezası tatbik edilen tüm araçlar için kanıtlayıcı belge olarak ruhsat ve ehliyet fotokopisi ile mümkünse fotoğraf temin edilir” diye konuştu.

Tutku AKBAŞ

 

Firma Rehberi
Whatsapp
google_160x600